A hosszútávfutó magányossága

A hosszútávfutó magányossága

The Loneliness of the Long Distance Runner

Az ifjú Colin nyomorúságban élő, lázadó természetű fiatalember. Egy betörést követően javítóintézetbe kerül. Az igazgató szeretné jó útra téríteni, ezért lehetőséget ad számára, hogy sportolhasson. Az intézményt Colin fogja képviseli egy nyilvános iskolával rendezett sportversenyen. Ha nyer, a büntetésének egy részét elengedik. Colin kemény edzésekbe kezd. A döntő futamban is vezet, amikor eszébe jutnak az emlékek a családjáról, a rossz körülményekről, melyek miatt a javítóba került. Úgy érzi, a győzelme esetére tett ígéret is valójában más célt szolgál.

Rendező: Tony Richardson
Forgatókönyvíró: Alan Sillitoe
Ország: Egyesült Királyság
Premier: 1962.09.21.

2018.12.28 Berto49

Dühös lázadás

A „free cinema” játékfilmes irányzatának meghatározó darabja, amely egyben Tony Richardson legkiemelkedőbb munkái közé tartozik. A felnőttkor küszöbén álló Colin Smith (jellemző név, olyan gyakori, mint nálunk a Kovács, vagy a Szabó) keresi a helyét az életben. Másként akart élni mint a munkába belerokkant és korán meghalt apja, éppen ezért mondta: „Nem akarok azért gürcölni, hogy a góréknak még több legyen.” Kiútként a betörés választotta, de lúzer amatőr módra az esőcsatornába rejtette el a lopott pénzt, Angliában, ahol az eső mindennapos. Az Albionban honos időjárás le is buktatta, javító-nevelő intézetbe került. Az intézet igazgatója sportteljesítményei alapján benne látta azt a versenyzőt, aki megszerzi a hőn áhított futóverseny kupáját, de Colin fellázadt. Ez a lázadás – bár teljesen más környezetben - hat év múlva a „Ha” című filmben képzeletbeli fegyverropogásos harccá változott. A két idősíkot bemutató film mintegy párdarabja, a francia újhullámos „Négyszáz csapás”-.nak, mindössze két év különbség volt a kettő között. Bravúrosnak nevezhető a főszereplő választás, a kezdő (a későbbiekben lovaggá ütött) Tom Courtenay alakítása a film domináló tényezője. Teljesen feleslegesnek tartom a sportfilm kategória megjelölést számos filmes adatbázisban, mert a sport csak tizedrangú kérdés, ez a film igazából a lázadás drámája, mégpedig a szó legrangosabb értelmében.

2018.03.13 hackerjulcsi

Micsoda film! Még mindig nem értem viszont, hogy miért pont az ereszaljba kellett bedugni a pénzt, ANGLIÁBAN, ahol mindig esik. :DD A végén vártam, hogy kifut a fenébe a világból.

2017.03.04 bbozsi

Nem tudom mi szeretne lenni ez a film. Sem nem sportfilm, sem nem korkép, sem nem jellemdráma. Nem igazán tudom ajánlani.

2017.11.15 azurou

nagyon naturalisztikus, és ez nagyon jó benne. nem mindennapi élmény volt számomra

Sir Tom Courtenay (1937) első játékfilmben való szereplése rögtön nemzetközi hírnevet és elismertséget szerzett számára.Szerző: Berto49

Tony Richardson 1962-es filmje a "dühöngő ifjúság" egyik jeles képviselőjének elbeszélését vitte filmvászonra. Alan Sillitoe "The Loneliness of the Long Distance Runner" (1959) című írása az irodalmi alap. Magyarul 1970 óta, Göncz Árpád fordításában olvasható, együtt "A szombat este, vasárnap reggel" című első regényével. Szerző: Berto49

A film az Iron Maiden zenekart is megihlette.Szerző: Menyét Ibolya

A jeges élet