A kőbe szúrt kard

A kőbe szúrt kard

The Sword in the Stone

Miután az angol király örökös nélkül hal meg, egy londoni katedrális udvarán megjelenik egy kõbe zárt kard, amelyen felirat hirdeti, hogy Anglia új törvényes királya csak az lehet, aki kirántja e kardot a sziklából! Sokan próbát tesznek ugyan, de senkinek sem sikerül.… Több

Forgatókönyvíró: Bill Peet, T.H. White
Premier: 1963.12.25. | Disney+ (2022.06.14.)

2024.02.19 Timon

Legendás Walt Disney-klasszikus

Nagyon tetszett nekem ez a film animációjával, zenéjével, humorával és természetesen számos tanulságával együtt. Merlin karakterével sok évvel ezelőtt találkoztam először, amikor egy Walt Disney-ről szóló diafilmvetítést néztem. Nem csalódtam a bölcs, jóságos varázslóban. Itt nem egészen mestere, sokkal inkább fiaként neveli, tanítja az élet több fontos dolgára. Egy kissé öntelt, idegeskedő, de különben szórakoztató bagoly társaságában. Többször átváltoztatással, de ha ez kell az extra élettapasztalathoz... A filmcímben szereplő kard igazán csak az elején és a végén szerepel, a szereplők a lényegek benne. Artúrnak sok mindenen kell keresztülmennie, nem könnyű az élete szolgafiúként, sokszor a büntetőmunka miatt, amit ártatlanul kapott. Ezen a ponton Merlin még inkább jó fej volt, amikor segített a középkori módszereket fejleszteni a varázslatával, modernebbé tenni. Nagyon aranyos mese ez, azontúl jól ötvözi a legendás elemeket, utalásokat a távoli jövőre nézve, például a nagy földrajzi felfedezésekre, a felvilágosodás korára nézve, különösen arra, hogy a Föld nem lapos, hanem gömbölyű. A párbaj a végén ötletes volt, vicces is, de amikor kanyaróvá változott át, az elképesztő volt. Végül Artúr teljesen véletlenül kihúzta a kardot, így ő lett a király. Szép befejezés, legendához méltó. 10/10.

2019.07.31 Ms. Akárki

Arthur legendája igazi klasszikus rajzolt Disney formában. Imádom mindig az ilyen történelmi témákat is tartalmazó meséket. Izgalmas és a gyerekek tanulhatnak is belőle egy-két dolgot. Látványos és tanulságos mese.

2018.10.21 Csillagpor

Aranyos és érdekes mese. Arthur király legendáját és az excaliburt ismerthetjük meg belőle. Nagyon szép és tanulságos történet. Ilyen egy jó mese, ha igazán figyelünk jó kis történelmi alapokat, alakokat ismerhetünk meg belőle, szinte tudat alatt.

2019.03.09 Vágottszemű

Grafikája nem valami jó, a régisége miatt. A történetét sem eléveztem annyira mint más filmeknek. Kihagyható film nem kell megnézni. Nem nagyon ajánlom.

2015.07.26 one1970

Nagyon szeretem ezt a rajzfilmet, viszont alig találtam meg itt fent az interneten, de megérte mert egy egész estés filmet néztem meg :) Szeretem az ehhez hasonló történeteket!

Madam Mim házának tetője a boszorkány hagyományos fekete kalapjához hasonlít.Szerző: Thibo84

A mókus jelenetben Merlin szürke mókussá alakul át, míg Wart vörös lesz. Valójában a szürke mókusokat legkorábban az 1870-es évek után importálták Angliába Észak-Amerikából, majd fokozatosan elszaporodtak az összes erdőben, és a vörös mókust szinte kiszorították a brit szigetekről. A történet azonban a középkorban játszódik, még a szürke mókusok megjelenése előtt. Lehet, hogy a filmben szándékosan utalnak erre, mivel Merlin képes a jövőbe látni.Szerző: Thibo84

A Csipkerózsika (1959) számos elemét újrahasznosították a filmben. A két leginkább figyelemre méltó az erdei jelenetből származó bagoly, aki inspirálón hat Archemedes-re, és Demona sárkány formája, ami nagyon hasonlít Madam Mim sárkány alakjára.Szerző: Thibo84

Az utolsó film, amelyben Bill Peet író részt vett. Ugyan megírta A dzsungel könyve (1967) változatát, de Walt Disney dobta a történetét, amikor a kapcsolatuk zátonyra futott és Peet elhagyta a stúdiót.Szerző: Thibo84