Colossus: The Forbin Project

Az amerikai kormány felépít egy szuperszámítógépet, ami a társadalom védelmét szolgálja. Csakhogy a számítógép felfedezi, hogy az oroszoknak is van egy ilyen gépük, és a két gép összeáll, lassan öntudatra ébredve.

(mamiéstöti2)

Rendező: Joseph Sargent
Író: D.F. Jones
Forgatókönyvíró: James Bridges
Premier: 1970.04.08.

2021.01.06 Filmbarbár

Istent játszó ember, Istent játszó gép

Jóllehet, a film címe nem túl ütős, a történet mondanivalója annál inkább az. És főleg az lehetett az 50 évvel ezelőtt élt nézők számára. A Colossus egy rémisztő, sokkoló lehetséges világot mutat be, amelyben az emberiség kezéből fokozatosan átcsúszi... Teljes kritika

Amikor Colossus kiírja az első üzenetét, az elnök ránéz a kis monitorra, amin ez olvasható: WARN HERE IS ANOTHER SYSTEM. Ugyanekkor viszont a nagy monitoron a következő szöveg jelenik meg: WARN THERE IS ANOTHER SYSTEM.Szerző: Filmbarbár

A filmbeli Colossus modelljeként feltehetően az USA védelmi rendszereit ellenőrző NORAD rendszer szolgálhatott, ezért is helyezték a filmbeli számítógépes központot is a Sziklás-hegységbe. Az amerikai kormányzat nem engedte a stábot a NORAD közelébe, ezért a kültéri felvételeket a Berkeley-ben lévő Lawrence Hall of Science környékén kellett leforgatniuk.Szerző: Filmbarbár

A film alapjául szolgáló regényt megíró D. F. Jones a II. világháború alatt számítógépekkel dolgozott, és tudott a britek Colossus nevű számítógépéről, amely az ország kódfejtő központjában volt elhelyezve.Szerző: Filmbarbár

A film egyik jelenetében megpróbálják adatokkal túlterhelni a számítógépet. Ez a motívum azonban nem szerepel az eredeti regényben, csupán annak 1974-ben megjelent folytatásában.Szerző: Filmbarbár

Amikor a Control Data Corporation megtudta, hogy a Universal egy, a számítógépekkel kapcsolatos filmet tervez, kaptak az alkalmon, és 4,8 millió dollár értékben szállítottak számítógépes felszerelést.Szerző: Filmbarbár