A fáraó

A fáraó

Faraon

Az ifjú XIII. Ramszesz fáraó összecsap az egyiptomi papsággal az állam ügyeire és a kincstárra gyakorolt befolyásért.

(szarka84)

Forgatókönyvíró: Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz
Ország: Lengyelország
Premier (HU): 1966.11.24.

2024.02.12 Kinga Kecskeméti

Egy fáraó a sakktáblán

Nagyon meglepődtem, hogy senki nem írt még véleményt a filmről. Boleslaw Prus azonos című híres regényéből készült 1966-ban, s akkoriban olyan nagy sikere volt, hogy 1967-ben Oscar-díjra is jelölték A legjobb idegen nyelvű film kategóriájában. Egy nem létező, fiatal fáraóról szól, XIII. Ramszeszről, életéről és kitartó küzdelmeiről az ország egészén uralkodó, a népet nyomorba döntő papsággal szemben. Hatalmas, monumentális erejű alkotás. Ramszesz fáraóról le nem tudtam venni a szememet, annyira határozott, erőteljes karakter, Jerzy Celnik zseniálisan játszotta a szerepet, Sztankay István szinkronhangjával tökéletes párosítás volt. Herihor főpap méltó ellenfele Piotr Pawlowski személyében. A labirintusban való eltévedés annyira hatásos volt, hogy szinte bezártság-érzésem támadt, a napfogyatkozás is látványosan volt megoldva. Amit furcsálltam, a nőknek nem adtak sok lehetőséget, mert a női szerepeket gyorsan letudták egy-két perces megjelenéssel, pár mondattal, és vége. Mai szemmel talán kicsit már kezdetlegesnek tűnhetnek a harcok, a menetelések, a díszletek, de egyszer mindenképp megéri megnézni ezt a nem mindennapi alkotást.