Kupák lovagja

Kupák lovagja

Knight of Cups

"Élt egyszer egy fiatal herceg, akinek az apja, a kelet királya elküldte őt Egyiptomba, hogy keressen meg egy gyöngyöt. Csakhogy, amikor a herceg megérkezett, a nép poharat töltött neki. A férfi kiitta, és ezzel egy időben elfelejtette származását, a gyöngyöt, és mély álomba zuhant."
Vágy,… Több

Premier: 2015.02.08. | HBO Max (2023.08.18.)

2023.12.06 puszta

Impresszív alkotás

Egészen különleges film, víziószerű képek, felvillanó impressziók sorozata, egy ember bolyongása a világban, miközben mély belső utazása is zajlik... A cím, a Kupák lovagja (talán pontosabb lett volna a 'Kelyhek lovagja' fordítás) a Tarot Kis Arkánumának egy lapja, ahogy a film fejezetei is (egyet kivéve) Tarot szimbólumok – a Nagy Arkánumból –, illetve részletek hangzanak el a Bibliából és John Bunyan A zarándok útja c. könyvéből, a nyitó idézet pedig – a fenti infóban is olvasható – a Gyöngyhimnusz című apokrif vers egy parafrázisa. Miközben az áramló külső történések a világi élet szépségeit (vagy annak egyes lehetőségeit), a narrációszerűen elhangzó szövegek az elmélyült önútkeresést, a lehetséges irányt mutatják be, néha külső és belső összekeveredik, ahogy egy-egy szimbolikus szereplő feltűnik. Nincs tehát egy lineáris történet, és ez egyáltalán nem baj (az életben is ritkán vannak lineáris történések, sokkal inkább benyomások, események láncolata...), a színészek, az operatőr, a rendezés, az egész egyben kiváló. Nagyon távolról némi hasonlóságot lehet találni Sorrentino A nagy szépség c. filmjével, azaz szerintem, akinek az tetszett, ez sem fog csalódást okozni. Ez a film szinte teljesen mentes a sekélyességtől, és bár a rendező más filmjeit nem láttam, azt hiszem, pótolni fogom.

2015.04.02 kasztni

Fura hangulatú film. Kicsit mindenki kattant benne. A kameramozgás engem kifejezetten idegesített, a történet se füle, se farka típusa szintén. Hiába jó a szereposztás, a színészek is csak szenvednek és kóvályognak a filmben.

2016.11.04 coyote

Igazán jó a szereposztás, szerintem mindenki a helyén van a filmben. Habár kicsit olyan kusza és érthetetlen az egész, mégis tetszett a film hangulata. Mondanivaló, végkifejlet az nincs igazán, de szerintem nem is akart üzenni a rendező semmi különöset a filmmel.

A film összbevétele 558 402 dollár volt (imdb.com).

Christian Bale 2 nappal azután kezdte el forgatni ezt a filmet, ahogy befejezte A harag tüze (2013) című filmet. Szerző: rbernadett

Christian Bale és Natalie Portman mind a ketten azt mondták, hogy több időt töltöttek a narrációs utómunkálatokkal, mint magával a felvétellel. Szerző: rbernadett

Christian Bale azt mondta, hogy minden forgatási nap egy meglepetés volt, mert nem tudta, hogy aznap mi fog a karakterével történni. Szerző: rbernadett

Christian Bale-nek nem volt szövege, amit megtanuljon, Terrence Malick csak leírta neki, hogy milyen a karaktere. Szerző: rbernadett