Játssz egy Philips tévéért! · Ajándék mozijegy minden felhasználónknak! Több info itt » Login

Mustang

(Mustang)
Mustang

Tartalom

Egy észak-törökországi faluban Lale és négy lánytestvére hazafele tart az iskolából, eközben ártalmatlan játékot űznek a helyi fiúkkal. Azonban a játék olyan pletykát indít útjára, melynek váratlan következményei lesznek. A családi ház börtönné változik: az otthoni teendők átveszik az iskola helyét, és házasságok köttetnek a házasodó felek beleegyezése nélkül. Az öt nővér, akik szenvedélyesen ragaszkodnak a szabadsághoz megpróbál kiutat találni a helyzetből. (hp)
2016. 02. 17. 12:32

Lassan egy hónapja láttam a filmet és sokszor eszembe jut, az egyik kedvencemmé vált. Az erős, sokkoló jelenetek ellenére is nagyon pozitív hangvételű, életigenlő alkotás.

A film elején elég következetlennek tűnhet az, hogy a viszonylag liberális nagymama a közösség nyomására olyan hirtelen megváltoztatja a hozzáállását – de ez sajnos tényleg így szokott lenni. Nem kell Törökországba, sőt még a legközelebbi kistelepülésre sem kivonulni ahhoz, hogy lássuk, hogyan hatnak a közösség torkán felülről, a vallás vagy a politika vagy csak a kialakult szokásrend által lenyomott dogmák és berögzült szokások a legmodernebb időkben, azok ellen az egyének ellen is, akik már nem úgy élnek, nem úgy gondolkodnak. Mert ez az erősebb és mindig jelentkezik az önkéntes végrehajtó, itt például a nagybácsi. A film remekül megmutatja, hányféle, milyen magatartást vehet fel az egyén az ilyen külső, társadalmi kényszerítő erőkkel szemben és hogy mennyire nem jár jól senki egy ilyen társadalomban – az ugyanúgy házasságra kényszerített fiatal férfiak és a túl korán, elég hosszú ismerkedés nélkül frigyre lépő szerelmesek sem. Egyedül talán csak a teljhatalommal parancsolgató, a helyzetet kihasználó családfő és a kialakult rend előnyére válik, ami így fennmarad.

És a többiek? A helyeslő öregasszonyok? A 12 éves unokáját férjhez adó nagymama? Ők az egyik legveszélyesebb élethazugságot kényszerítik rá azokra, akiket állítólag szeretnek: én is így éltem, én sem tehettem semmit, aztán kialakultak a dolgok, neked is jó lesz így, Hidd el, hogy csak a javadat akarom... Ennél brutálisabban alattomos fegyver nem kell szerintem egy társadalmi rend és egy káros mintázat rögzítéséhez.

Egy idejét múlt, a tagjait egyénekként nem tisztelő rendszert nagyon nehéz megváltoztatni akkor is, ha az egyes állampolgárok már nyitottak másféle gondolkodásmódra. De mindenképpen érdemes megnézni a filmet és gondolni arra is, hogy egy modern társadalomból a szabados életvitel bármilyen hátránya miatt, a közösség felülről való irányításával milyen könnyen, hogyan és főleg hová lehet visszacsúszni…

2016. 04. 21. 12:39

Öt lánytestvér vidáman kezdi meg nyári vakációját egy festői Fekete-tenger parti kis településen. A bigott vallási közeg azonban nem sok teret hagy felhőtlenül megélni a gyermekkort. Az idei Cinefest meglepetésfilmje, és egyben fődíjasa a Mustang végre eljutott a hazai mozikba. Időközben a film bezsebelt jó pár nemzetközi fesztiváldíjat, Arany Glóbusz jelölése után pedig egyenesen a Saul fiával lesz versenyben a legjobb idegennyelvű film díjáért.

2016. 04. 21. 02:19

Rendkívül színvonalas film, méltó versenytársa volt a Saul fiának. A film borzasztó mély társadalmi kérdést feszeget. Öt lány ötféle reakcióját mutatja be a török falusi társadalom által elvárt korai házasságra és az iskola mellőzésére. Miután egy nyár elején hazaérkeznek az iskolából a nyári szünetre, fokról fokra szigorítják a lányok életét, míg végül teljesen elzárják és ki nem házasítják őket. Európai nő szemével elég felkavaró volt a történet. A szereplők nagyon hitelesek, a legkisebb lányban már a kezdetekben meglévő kurázsi és erő pedig a film végére teljesen kiforr, amit élvezet volt nézni.
Teljesen beszippantott, a film végére már-már hangosan drukkolna az ember, akár egy focimeccsen. Ajánlanám mindenkinek, aki nem fél komoly társadalmi kérdéseken gondolkodni, és minőségi moziélményre vágyik.

A film Strasbourgban elnyerte az Európai Parlament filmes elismerését, a LUX-díjat.

Deniz Gamze Ergüven nyerte el az Európai Filmakadémia FIPRESCI-díját, azaz a legjobb első rendezésnek járó elismerést ő vehette át 2015-ben.

(erare)

Ezt a filmet nevezete Franciaország a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára.

Smoking Barrels: Mustang
Szokás mondani, hogy az élet a legjobb, vagy a legnagyobb rendező. Itt ez hatványozottan igaz - oké, két díj Cannes-ban, rendkívül jó fogadtatás, erős rendezés, jó színészek - így is jellemezhetnénk a Mustangot, ha egy film lenne a sok közül, és letudnánk a szokásos, magasztaló gondolatokkal. Viszont itt többről van szó, mint pusztán egy jó film!
Hetediksor: Holtomiglan holtodiglan…
Az idei Cinefest meglepetésfilmje, és egyben fődíjasa a Mustang végre eljutott a hazai mozikba. Időközben a film bezsebelt jó pár nemzetközi fesztiváldíjat (Szarajevó, Stockholm, Hamburg), Arany Glóbusz jelölése után pedig egyenesen a Saul fiával lesz versenyben a legjobb idegennyelvű film díjáért február utolsó napjaiban.
Revizor: MAJD MEGSZERETITEK EGYMÁST
Ergüven első játékfilmjével egyértelművé tette, hogy jó történetmesélő, tud bánni a színészekkel és hogy harcosan kiáll társadalmi ügyek mellett. De azt még a következőkben kell bizonyítania, hogy nagy formátumú filmrendező.