Nem beszélek zöldségeket!

Nem beszélek zöldségeket!

La tête en friche

Vannak filmek, melyek a maguk csendes módján, leheletfinom eszközökkel mesélnek kis csodákról. Germain (Gérard Depardieu) amolyan ügyefogyott mackóként, francia Forrest Gumpként csetlik-botlik az életben, alkalmi munkákból él. Sörözik a haverokkal, gondozza a veteményét, s az anyja házának kertjében lakik egy lerobbant lakókocsiban. Az egykori lassú felfogású, rossz tanuló ma is nehezen tud olvasni, hadilábon áll a szavakkal, a mindennapokat a maga egyszerű módján éli meg. A szeretettelenségben töltött gyerekkor, a rideg anya által meghatározott felnőtt mindennapok sivársága után Germain csak abban lelheti örömét, hogy napközben a városka parkjában üldögél a padon, és eteti a galambokat.

Rendező: Jean Becker
Ország: Franciaország
Premier (HU): 2011.03.03.

2023.10.15 Ahoj poplacsek

A végére szépen összeállt

Nagyon érdekes és üdítő színfolt volt ez a film a maga nyugis hangulatával és figyelemhajhászástól mentes történetmesélésével. Volt egy kis Virágot Algernonnak hangulata a némileg félkegyelmű Germain Chazes-zal, akit a leginkább Obélixre hajazó Depardieu alakított (az egyik jelenetben még egy telinek számító boroshordót is úgy vitettek vele, mint egy üres kartondobozt). Szóval ez a Germain valamennyire kikupálódik, és közben olyanokat mond az életről, amiket egy filozófiaprofesszor is megirigyelhetne. Csórikámat mindenki szétoltotta gyerekkorában meg még most is, de egy idő után a néző már látja, hogy nem ő a nevetséges, hanem akik oltják, az ő élete alighanem jobban rendben zajlik, mint a legtöbbüké, és az esze és szíve is jobban a helyén van. A film legvégén aztán világossá válik, hogy ez az egész egy regényfeldolgozás (La tête en friche, Marie-Sabine Rogertől – a kortárs írónő regénye mindössze a film előtt egy évvel jelent meg). Az idős nénivel való cimbizés halványan egy nemrég látott másik francia jellemfejlődős filmet juttatott az eszembe, a Madeleine sofőrjét. Az is jó volt. Nézésre melegen ajánlott rövidke, 82 perces film.

2015.06.01 Attila

Hihetetlenül jó hangulata van, ráadásul a humora is nagyon intellektuális, ez az a film, amit én bármikor, bármennyiszer meg tudok nézni. Igaz, hogy a története talán egy kicsit túlságosan is könnyed, de ettől eltekintve szerintem fantasztikus filmélmény!

2017.09.13 grigoriy1rem

Talán egy kicsit az Ameliere hajaz az egész, nagyon szép, ahogy egyszerűen kinéz ez a film, a történet is nagyon aranyos, egyszóval egy könnyű délutáni mozizáshoz épp ideális. De ennél többet én nem várnék tőle.

2020.06.01 Gicca

Bevallom, nem rajongok az ilyen vontatott filmekért, viszont ezt kifejezetten élveztem. Értelmes poénokat és mérhetetlen megértést közvetít. Bátran ajánlom bárkinek, aki egy könnyed filmre vágyik.

Rita
2012