Országúton

Országúton

La strada

Vannak filmek, amelyek beépülnek életünkbe, hiába változik az idő, az ízlés és a technika, kopásmentesen szépek maradnak, akárcsak legigazabb emlékeink. Ha csak úgy véletlenül meghalljuk Nino Rota filmzenéjének azt a bizonyos feledhetetlen dallamát, máris felidéződik bennünk a megrázó, mégis felemelő történet az édes, bolondos, csupa lélek Gelsomináról, az erőszakos, durva érzelmeket megvető Zampanóról, meg a mindentudó bolondról, aki megtanítja Gelsominát arra a bölcsességre, hogy minden létezésnek értelme van itt a földön.

Zene: Nino Rota
Ország: Olaszország
Premier (HU): 1958.09.11.

2017.11.05 Artemisia

Gyönyörű, emberi történetek sorsokról, érzelmekről, magányról, halálról. Megrázó, szívbe markoló dráma.

2017.04.26 Berto49

Talán vannak jobb, filmművészeti szempontból kiválóbb, korszakalkotóbb filmjei Fellininek, de ez az alkotása számomra felejthetetlen. Maga a történet is egy csoda, de Masina alakítása Gelsomina szerepében utolérhetetlen. Számomra a szeretet mindent legyőző erejét jelenti ez a film.

2016.03.07 citizenfour99

Nagyon szeretem Fellini munkásságát, viszont történetileg ez a film nem nyűgözött le annyira, de a szép beállítások, képek , zenék, színészi játékok elvitték a pálmát.

2016.10.04 Fahéjgolyó

Középiskolában láttam média órán. Akkoriban nem nagyon fogott meg, mivel túl művészinek, réginek tűnt, de újbóli megnézésével az ember rájön, hogy habár régebbi film, mégis hasonló problémákat boncolgat, amiket ma is tapasztalunk. Van egy sajátos hum... Több

2015.12.30 batukán

Azokhoz az emlékekhez tudnám hasonlítani ezt a filmet, melyek nem kopnak el az idő múlásával. Felejthetetlen színészi alakítások Nino Rota gyönyörű zenéjével.

Az első szinkron 1969-ben készült hozzá a Magyar Televízió számára, a másodikat a Mafilm Audio Kft. készítette 2006-ban. (iszdb.hu)Szerző: Teemeah

Fellini az egyetlen olyan filmrendező aki négyszer nyerte el a legjobb idegennyelvű film Oscar-díját. A díj történetében az elsőt 1956-ban éppen az "Országúton" nyerte. A továbbiak: 1957 - "Cabiria éjszakái", 1963 - "8½", 1974 - "Amarcord".Szerző: Berto49

1956-ban osztották ki először a legjobb idegen nyelvű film díját. Ezt Fellini filmje meg is nyerte. Szerző: Bogi87

Anthony Quinn-nek azt tanácsolta ügynöke, hogy fix fizetést kérjen munkájáért, ne részesedést a bevételekből, ugyanis azt gondolta, a film bukás lesz. Azonban nem így történt, hanem vilásikerré vált, s Anthony Quinn emiatt óriási pénzösszegtől esett el. Szerző: Bogi87

Olaszországban a film bemutatását követően a neorealista kritikusok támadták Fellinit és filmjét az irányzattól való eltávolodás okán. Szerző: Bogi87

(2016. 08. 25.)
Miért kötelező megnézni? Mert Federico Fellini az olasz filmművészet olyan alkotója, aki mesteri módon képes szereplői lélektani jellemzésére, filmjei ez által emocionális hatású, erőteljes művek. Az Országúton pedig egy olyan szerzői munka, mely a neorealizmust továbbgondolva mutatta meg, mi mindent lehet elmondani a film nyelvén.... Több