Játssz egy Akai házimozi rendszerért! · Ajándék mozijegy minden felhasználónknak! Több info itt » Login

Star Wars - Az ébredő Erő

(Star Wars: Episode VII - The Force Awakens)
Star Wars - Az ébredő Erő

Tartalom

2015-ben az új trilógia Az ébredő Erő című részével visszatér a mozikba a legendás Star Wars-franchise.

2015. 12. 20. 08:44

Sokáig kellett várni rá, de végül csak eljött. Az első kérdés, hogy vajon beváltotta-e a rajongók hatalmas elvárásait, lévén a Star Wars a 20. sz. 2 felének és jelenkorunknak talán legnagyobb popkulturális jelensége. A pohár félig tele van, vagy félig üres, attól függ, honnan nézzük. A film ugyanis szerintem kétféleképpen interpretálható. Nézhető az „egyszeri” rajongó, vagy filmnéző szemével, aki bizsergető érzésekkel gazdagodik a film alatt, mert az alapvetően igenis jó, szerethető, élvezhető, visszaadja a klasszikus trilógia élményvilágát, mind képekben, mind hangulatban erősen megközelíti annak legjobb részeit. J.J. Abrams rendező láthatóan nagy szeretettel és odafigyeléssel készítette el a művét, elsődleges fontosságú volt számára, hogy hű legyen a forrásanyaghoz. „SW feeling” kipipálva. Nézhető azonban kritikusi szemmel is és itt jön elő az a fura és érthetetlen (nem..igazából értem persze) tendencia számomra a média részéről. Hivatalos kritikusként (mivel ezért fizetnek, vagy olvasnak) tényszerűnek és lényegre törőnek kell lenni és ezt figyelembe véve számomra a premier utáni sajtóvisszhang szinte kritika nélküli csodálata, hogy finom legyek megdöbbentő. Ha nagyon szigorúak vagyunk, a részükről megvalósul „az írástudók árulása” az olvasók felé, mert a hype, amit a film köré kerítettek, a szinte makulátlan dicshimnuszok túlzóak és sajnos a valóságnak is csak részben felelnek meg. Mert „innen” nézve a SW:FA korántsem hibátlan mű. Kezdve azzal, hogy szerkezetileg rosszul strukturált. Túl tömény és túlzsúfolt, rengeteg esemény és cselekmény történik, miközben a főszereplők motivációi sokszor kidolgozatlanok. Miért hasonul meg Finn? Miért fordul szembe Kylo Ren a Jedikkel és Lukkal és miért olyan, mint egy hisztis kisgyerek, aki nem kapta meg a legújabb játékot? Adam Driver szerintem kifejezetten rossz casting volt... de mentségére legyen mondva, hogy a karaktere sincs igazán jól megírva. Kicsoda Snoke? Hogy került elő? Remélhetőleg sok ilyen jellegű kérdésre a folytatások választ adnak majd. Korábban írtam, hogy Abrams hű volt az eredetihez, ami nagyon szép, de egyszerre kicsit bajos is, mert lehetett volna bátrabb és elszakadhatott volna, a „gonoszok újabb bolygómegsemmisítő csodafegyvert építenek, aminek előbb a pajzsát kell kiiktatni, aztán a fegyver is megsemmisíthető” sztoritól. Elég lett volna az amúgy rengeteg, csodálatos utalás a karakterekkel, bolygókkal, űrhajókkal, kikacsintásokkal, nem kellett volna a cselekményben ennyire „utánozni” az elődö(ke)t. De, ha már így alakult, a film zsúfoltságának az sem kedvez, hogy a nagy fegyver elleni harcot beleszuszakolták a film végére, ami így kissé elnagyolt és túl egyszerű lesz. Jobban díjaztam volna, ha kapunk kicsit több karakterelőzményt és a nagy csatát pedig a következő részben. Dicsérni kell azonban az alkotókat, hogy meg mertek húzni 1-2 olyan lépést (főleg egy igazán jelentőset), ami az eseményeket szépen árnyalja, jól áll a filmnek. (Tegyük hozzá, hogy a jelenetsor elejétől azért „vásott szemű” filmnézőknek erősen kiszámítható.) Amit még felrónék (bár ez talán személyes) az Carrie Fisher. Saját öreganyját idézi az agyonbotoxolt arcával, a színészet már nem igazán megy... én a jövőben őt a folytatásokban biztos mellőzném. Olybá tűnhet a viszonylag sok, negatívabb kritika után, hogy nem szerettem a filmet, nem tetszett, de azért ez messze nincs így. Szerencsére én megtehettem, hogy nem kritikusként állok hozzá, elmerülhettem egyszeri nézőként, rajongóként a fantasztikumában, amire összességében megérte várni, mert minden hibája ellenére tele van sok-sok csodálatos starwarsos jelenettel, remek poénokkal és fantasztikus, lélegző látványvilággal. Jó volt újra egy messzi, messzi galaxisban.

2015. 12. 21. 13:50

Nem voltak magas elvárásaim ezzel a filmmel. Többnyire az ennyire agyonhype-olt produkciók kidolgozott látványt nyújtanak, viszont teljesen ötlettelen és elcsépelt sztorit. Tehát valami olyanra számítottam, mint pl. a Transformers filmek, Avatar, stb. Azonban még rosszabb a helyzet Az ébredő Erő esetében. Nem egyszerűen klisés volt a cselekmény, de kínosan emlékeztetett a negyedik epizódéra, azaz az Új reményére.

Először is a karakterek (Az ébredő Erő = Új remény):
Rey = Luke, Finn = Han, Han = Obi-Wan, Kylo Ren = Darth Vader, Luke = Yoda (oké, Yodát az Új reményben csupán emlegetik, de ugyanúgy a nehezen elérhető visszavonultan élő koros és bölcs mestert testesíti meg), Snoke = az Uralkodó, BB-8 = R2-D2
Ha valami nem egyértelmű, a következő fejtegetésből kiderül…

Cselekmény:
A főhős egy ifjú, rossz körülmények között élő figura (Rey és Luke), aki eddig egy kietlen bolygón élt (Jakku és Tatuin). Találkozik valakivel, akivel közös kalandjaik alatt szoros barátságot kötnek (Finn és Han). Találkozik egy nála idősebb, bölcsebb és tapasztaltabb emberrel (Han és Obi-Wan), aki bevezeti egy olyan, a főhős számára új világba, amelyet korábban az csak hírből ismert (az Első Rend kontra az Ellenállás és a Birodalom kontra a Lázadó Szövetség). Az ifjú hős vonakodik elhagyni az otthonául szolgáló bolygót, mert múltja odaköti, ám közben megváltozik a helyzete, és meggondolja magát (Rey a titokzatos férfit várja, aki gyermekkorában vitte a Jakkura, de kiderül, hogy Luke volt az, akit fel kell kutatnia és Luke családja miatt akar maradni a Tatuinon, akiket közben lemészárolnak a birodalmiak). Küldetésük egy droid (BB-8 és R2-D2) eljuttatása a felkelőkhöz, mivel a droid értékes információkat hordoz magában (Luke hollétének térképe és a Halálcsillag tervrajza). Mindeközben a hatalmon lévő gonosz csapat végig a nyomukban van, de segítségük nem nagyon akad, mert az ő oldalukon senki sem tud küldetésükről. (Bár ez a régi trilógiában csak egy későbbi részből derült ki) a gonosz vezér őrlődik a gonoszság és a jóság között (Kylo Ren és Darth Vader). Ennek a gonosznak az árulása miatt dőlt össze a korábbi rendje a jóknak s miatta halt meg majdnem az összes jedi (az új- és a régi Jedi Rend, Ben Solo, későbbi nevén Kylo Ren és Anakin Skywalker, későbbi nevén Darth Vader árulása). Az ifjú hős szeme láttára gyilkolja meg újdonsült vezetőjét a gonosz vezér (Han Solo megölése és Obi-Wan Kenobi megölése). A gonosz csapatnak van egy eddig nem látott méretekkel és erővel bíró szuperfegyvere, melynek hatékonyságát látványosan be is mutatják (a Starkiller és a Halálcsillag). A jó oldalon állók csapata rálel a lázadókra, ahol tanácskozás után megtámadják a gonoszok szuperfegyverét, amit sikeresen hatástalanná is tesznek, éppen mielőtt az új támadást indítana ellenük. Végül a főhős elindul felkutatni a remeteként élő és utolsó élő jedit.
!!!SPOILER KEZDETE!!! Voltak már itt is finom utalások, ám a későbbi részekben kiderül, csakúgy, mint a régi trilógiában, hogy a gonosz vezér és a főhős között rokoni kapcsolat van. Rey ugyanis szintén Han és Leia gyermeke (vagy talán Luke-é, bár ez nagyon kézenfekvő, de ezt a filmet elnézve lehet, hogy a legkézenfekvőbb és legbénább megoldást választják), ezért szimpatikus Csubakkának a lány, ezért kezeli olyan jól az Ezeréves Sólymot és ezért járja át ő is az Erő. Tehát Kylo Ren és Rey édestestvérek, esetleg unokatestvérek, akiknek később szembe kell nézniük egymással. A klasszikus trilógiában pedig ugyebár Darth Vader és Luke apa-fia kapcsolata volt a nagy misztikum, ez tette még epikusabbá a harcot, mivel a két ellentétes sereg élén egy-egy olyan személy állt, akik családi kapcsolatban állnak egymással. !!!SPOILER VÉGE!!!

Hogy miért rosszabb ez egy egyszerű látványfilmnél? Mivel nem egyszerűen klisés a történet, de egy olyan művet majmol, amely mérföldkő filmtörténelemben (sőt joggal nevezhetjük legendának), ráadásul elképesztően ostoba módon teszi ezt. Az már csak hab az idiotizmus tortáján, hogy ugyanazon történet folytatásának szánták ezt a borzalmat.
Korábban sokan panaszkodtak a klasszikus Star Wars filmek előzménytrilógiájának minősége miatt, ami nekem sem a legnagyobb kedvencem, de legalább logikus és ötletes a sztorija. Ez az új epizód viszont nagyobbat bukott nálam, mert egy jó forgatókönyv nélkül a Star Wars nem Star Wars.
Szerény véleményem szerint Lucas pályájának (eddigi) legrosszabb döntését hozta, amikor átruházta a franchise jogait a Disney-re.

Star Wars, nyugodj békében…

2015. 12. 30. 10:46

There has been an awakening, have you felt it?

Hát én félig éreztem. Nehéz elfogulatlanul egy olyan szériáról írni, amely meghatározta a gyerekkorunkat. A Star Wars-al én 4-5 évesen ismerkedtem meg, kb. akkor amikor Gyuri Lucas felújította a régi trilógiát. Ámulva néztem a VHS kiadást, majd a moziban már rajongóként néztem újra és aztán általánosban jött a Baljós árnyak ami akkor teljesen elvarázsolt, ahogy a folytatások és végül 14 évesen többed magammal elmentünk a Sith-ek bosszúja premierre, ahol már szinte a fél filmet tudtuk előre és elismerően álltunk fel a moziból. Aztán eltelt majd 7 év és Lucas bejelentette, hogy birodalmát eladja a hollywood-i megaszórakoztató konszern Disneynek, a Pixar és a Marvel után, újabb fejőstehenet tudhatnak magukénak. Ami pedig először rosszul érintett, hogy kukázzák a könyvek és a játékok nagy részét, a kánonnak szinte csak a 6 film és a Clone Wars marad meg. A Lucasfilm utódjának a Spielberg növendék Kathleen Kennedyt teszi meg és igen készülnek majd a folytatások. Hát mint a ménkű úgy csapott belénk, jöttek a Mickey egeres jedilovag képek, majd 2014 őszén az első treaser, a BB8 focilabda droiddal és a pallosfénykardú Kylo-val onnantól kezdve meg 1 évig a brutális hype és újra kezdtük átélni a gyerekkorunkat. Az őrület pedig már addig fajult idén novemberre, hogy úgy éreztem star wars mérgezést kapok, mert a tejesdobozon és a májkrémes csomagoláson is Darth Vader volt már, ez a merchandise ne továbbja. Aztán jött az újabb premier dec. 18-án és a nagy nézés. Amíg az eredeti trilógia az alapmű, az előzmény meg annak a hol jó, hol rossz, de mindenképp monumentális kibővítése, addig ez az új egy nosztalgikus szórakozás. Mert bizony az Ébredő erő csak a bevezető, amit elvállat azt csont nélkül teljesíti, de sokat nem ad hozzá a szériához. A rendező választás nagy húzás volt JJ Abrams személyében, aki ugye újraértelmezte a Star Treket és maga is nagy rajongó, egy igazi geek, de tőle kicsit többet vártam. Kezdjük is a történettel, ami ugye a saga (és úgy a film) legfontosabb eleme. Nagyon örültem hogy a rendező JJ Abrams mellett Lawrence Kasdan is beszállt az írásba, aki a saga legjobb részét írta meg, a Birodalom visszavágot. Na most kérem szépen ha ilyen formátumú író van, akkor lehetne kicsit eredetibb is a sztori nem? Ugyanis aki kicsit is követte a hype körül felröppenő idióta és valós pletykákat és úgy benne van a 6 film, a clone wars, Zahn, Foster és Luceno könyvek, a Lucasarts játékok, vagyis az EU világában, annak a film 90%-a nem okozott meglepetést. Innentől kezdve kérdem én, a hardcore fanboy rajongókat, hogy amíg szétfújolták az előzmény filmeket, most egy remakelt új reményt kaptak, örülnek? Abrams ugyanis pont ezt vállalta el, hogy 100%-ig kielégítse a nagy ős rajongókat, na ez sikerült is, tutira mentek, de emiatt vajmi kevésbé lettek eredetiek. A sztori felépítése, a sivatagos bolygó, a droidba tett térkép (most nem terv), Luke keresése mint Bent, Rey mint az elhagyatott és útját kereső Luke. Majd kalandok a Falconnal és Hannal, menekülés a Birodalomtól (Első Rendtől bocs), Poe kiszabadítása, mint Leia-t, Snoke, mint az új Palpatine (vagy Plagueis), Kylo, mint Vader, Maz, mint Yoda, az új Halálcsillag, és a vége csata, amely szinte ugyanolyan volt, mint Yavinnál. És most igazat adok a Retroshock kritikájának, a film legrosszabb húzása a Starkiller base (Halálcsillag 3.0) volt. Zahn könyvek és a mostmár alternatív 7. részeknek is az voltak a hibái, hogy mindig egy új és nagyobb halálcsillagot akartak csinálni. Ennél lehetne ötletesebb is, és ez, hogy elszívja a napot, istenem, mint Luke klónja Luuke, legalább akkora hülyeség. Ezt belevették, de mondjuk egy Mara Jade-re nem futotta, nagy hiba. Persze lehet megmagyarázni, hogy a 30 év alatt nem volt háború és nem fejlődtek a lázadók meg a birodalom, de akkor hova lettek a B-, Y- és A-szárnyúak, az első rendnek meg egy csillagrombolóra és néhány TIE fighterre futotta, de van erőforrásuk egy bolygót halálcsillaggá alakítani, na ne már. Szóval ez némiképp szíven ütött, mert ennél kicsit eredetibbet vártam, ráadásul úgy keltem fel a filmtől, hogy csak az járt a fejemben, hogy ennyi? Ennyi tellett? Hát igen. Úgy tűnik a lényegest a későbbiekre tartogatják, remélem így is lesz. A hibák ellenére viszont elismerem a pozitívumokat is, az pedig elsőként a karakterkidolgozások. Na ez Gyurinak nagyon nem ment már az előzmény trilógiánál, itt Kasdan azért megmutatta magát, minden szereplő remekül volt előadva, és a casting is jó volt. Finn tetszett hogy néha bénázik, néha meg elszánt hős, Poe nagyon szimpatikus srác, Rey pedig nagyon belevaló, ha minden igaz ő az új Luke, mert erejét tekintve nagyon úgy tűnik hogy Skywalker utód. Kylo pedig tökéletes főgonosz, van olyan erős mint Vader, de sokkal labilisabb, folyamatosan vívódik, harcol benne a jó és a rossz, ezt remekül ábrázolták és Adam Driver is jól beleélte magát a szerepbe, valami ilyesmit kellett volna csinálni Anakinnal is a 3. részben. Ami pedig az öregeket illeti, Han és Chewie vitték a pálmát, annyira jó volt őket megint akcióban látni, Harrison minden ízében visszahozta a szerepét és szép lezárást is kapott, ami rajongóként megint nem volt túl meglepő. A történetvezetés viszont profi, Abrams nagy erénye, hogy remekül adagolja az érzelmet, a humort és az akciót, ahogy a mavelnél megszoktuk és nekem volt tőle félelmem, nem marháskodták el, pont elég és jól irányzott volt minden poén. Ami pedig a látványt illeti, na ott egy szavunk nem lehet. Igen a Disney a technikában profi és külön tetszett hogy visszatértek az ILM alapjaihoz, sok díszlet, jelmez, maszk, bábú, makett, és mellé a kellő mennyiségű CGI, pont jól tálalva, nem éreztem olyan műnek és sterilnek mint az előzményeknél. Megjegyzem a 2000-es évek elején ez volt a stílus, minden látvány agyon cgi-vel és őrült effektekkel, de viszont még eredeti ötletekkel. Na most 10 év után eljutottunk oda, hogy Hollywood csak nosztalgiázik, idén ilyen volt a Jurassic World és a Terminator Genesys is, csak a tuti, a megszokott, semmi új. Szólok még a zenéről John Williams alapművét kicsit újraírta, de keveset adott hozzá, míg az előzményeknél ott voltak olyan számok, mint a Duel of the Fates vagy a Battle of the Heroes, igazán jól csendülő dallamok, addig itt csak a megszokott, kicsit másképp előadva. Az Ébredő Erő egy tökéletesen marketingelt, felturbózott folytatása a filmtörténelem legnagyobb látvány filmsorozatának. A bevételeket nézve bomba siker, már a világrekordokat döntögeti, a Disney elismerően számolgathatja a zöldhasút és innentől kezdve sorba ontják majd a folytatásokat, minden évben kapunk valami úgy részt, vagy előzmény szálat, majd meglátjuk. A 8. részt tekintve én bizakodom, mert egy nagyon tehetséges rendezőt bíztak meg Rian Johnson személyében, aki bizonyított kis filmjeivel és a 8. részt egyszerre írja és rendezi is. Nagy súly van a vállán, talán nagyobb, mint Abramsén, mert most tényleg újat kell mutatni, nem merülhet ki abban a 8. epizód, hogy üldözik a lázadókat az első rendiek és a végén Luke benyögi Reynek, hogy én vagyok az apád. Ha ez lesz én felállok a moziban és kimegyek, mert a star wars mindig is az újításokról és a még jobb és nagyobbról szólt, nem a nosztalgiáról. Minden hibát félretéve, nagyon szórakoztató az Ébredő Erő, mind a régi rajongóknak, mind az újaknak, akik most ismerkednek a star wars-al, nekik talán nagyobb szórakozás volt. A film leképezése a mai Hollywoodnak, nem kell az eredetiség, csak a megszokott, az ismert újra, nagyobban, szebben csomagolva, de a lényeg hogy a befektetett milliókból, milliárdok legyenek, nem tudom meddig lehet még ezt csinálni, de mint filmrajongó kezdem kicsit unni. Addig is várom az új sw részeket, esetleg új játékokat, könyveket, mert ez nekem csak a bemelegítés volt, a java csak most jön. A Disney bizonyította, hogy azért jó kezekben van nála a saga, csak újítsanak, istenem legyenek kicsit kreatívak és akkor nem lesz gond. Az Erő legyen velünk!

Jelenleg (2016. aug.) a legjobb nyitóhétvégével rendelkező film Amerikában.

2015 legjobb nyitóhétvégével rendelkező filmje Amerikában.

2015-ben a 8. legtöbb bevételt termelő film volt.

Movieaddicts: Ismét velünk van az erő!
Jó lett Az ébredő erő, meg lehet nyugodni.
VOX: Star Wars: Az ébredő Erő
32 évet kellett várni arra, hogy a Csillagok háborúja Hanostul, Csuvistul, Millennium Falconostul, Tie Fighterestül, rohamosztagostul, Leiástul és droidostul végre felébredjen tetszhalott állapotából. J.J. Abrams: köszönjük!
Filmtrailer: Az Erő krónikája
J. J. Abrams-nek a Star Trek után sikerült megreformálnia a Star Wars Univerzumát is. Amikor a régi karakterek megviselt fizimiskája feltűnik a vásznon, a meghatottság könnycseppjei ragyognak a szemeinkben, az újak pedig vagy a szívünkbe lopják magukat vagy majd csak megszokjuk őket valahogy. Kár, hogy a történelem ismétli önmagát.