A nap vége

A nap vége

Smultronstället

Bergman egyik leggyönyörűbb filmje a magányt, a szeretet hiányát és a halandóság okozta szorongás témáját jára körül. Isak Borg, a 78 éves orvosprofesszor a menyével együtt Lundba, egy dél-svédországi egyetemi városba utazik, hogy megemlékezzen doktori címének 50. évfordulójáról. Az utazás… Több

Ország: Svédország
Premier (HU): 1964.03.19.
Per Sjöstrand
Gunnel Lindblom
Per Sjöstrand
Gunnar Björnstrand
Gunnar Björnstrand

2018.04.13 Berto49

Ingmar Bergman még nem volt negyven éves sem, amikor már erősen foglalkoztatta a halál gondolata. Ez a fő motívuma ennek a filmjének, amelyben a korábbi évtizedek legelismertebb svéd rendezője, a némafilmes Victor Sjöström alakította a 78 éves Borg p... Több

2015.05.01 dps

Bergman főszereplője, Isak Borg, egy idős doktor (Victor Sjöström) kifejezésteljesen adja vissza a rendező jól ismert névjegyét, gondolatainak keser-édes ízét. A film egy utazásról szól, ami egyben egy önmegismerés is, amely során Borg rákényszerül, ... Több

2017.08.30 Deku

Nem nyerte el a történet a tetszésemet. Voltak elvárások amelyeket sajnos nem tudtam átélni de ez van. Ilyen filmek is vannak. Nem tetszett és nem is tudom ajánlani.

2015.08.17 evaka3355

Nagyon sokáig halogattam ennek a filmnek a megnézését, pedig igazán nem volt okom rá! Egyedül talán a szülői házas jelenetet éreztem unalmasnak, de ezt leszámítva a története végig lekötött a figyelmemet. Szóval összességében "A nap vége" dráma nagyon tetszett!

A film eredeti címe: Smultronstället, magyarul szó szerint: A szamócázóhely kifejezést jelenti.Szerző: Berto49

A professzor alakítója Victor Sjöström (1879-1960) svéd filmrendező, színész, Bergman mellett a legjelentősebb svéd filmes. Leghíresebb alkotása "A halál kocsisa" című némafilm.Szerző: Berto49

Ingmar Bergman a könyvében leírja, hogy kifejezetten Victor Sjöströmöt nézte ki az öreg professzor szerepére, de ez nem volt egyszerű, mint ahogy fogalmazott : "szerencsétlenül érezte magát és nem akarta a filmet... 78 éves volt. Embergyűlölő volt, fáradtnak és öregnek érezte magát. Mindent bele kellett adnom, hogy meggyőzzem, hogy eljátssza a szerepet."Szerző: citizenfour99

Ingmar Bergman a film forgatókönyvét Stockholmban írta egy kórházban, ahol gyomorproblémákkal és általános stresszel kezelték őt, a filmben Isak Borg ebben a kórházban dolgozik.Szerző: citizenfour99

Ahhoz képest, hogy a film gyakran komor hangulatot tükrözhet, gyakran sorolják a kritikusok Ingmar Bergman legoptimistább filmjei közé. Ez sokat elárul Bergman munkásságáról. Aki szeretne Bergman-t kicsit jobban megismerni, annak ajánlom a Laterna Magica c. könyvét.Szerző: citizenfour99