Treblinka Rettegett Ivánja

Treblinka Rettegett Ivánja

The Devil Next Door

Egy Clevelandben élő nagyapáról váratlanul kiderül, hogy valójában náci háborús bűnös, aki őrként szolgált egy haláltáborban.

(csd)

Premier: 2019 | Netflix (2019.11.05.)

1. évad (2019) - 5 epizód

2022.01.12 Képkockák

Mi az igazság?

A második világháborús témák mindig közel álltak hozzám, így mikor feldobta a Netflix a sorozatot, úgy gondoltam, egy igazán érdekes történetet ismerhetek meg. Az alaptörténet igen egyszerűnek mondható, egy, az USA-ban letelepedett ukrán férfit azzal vádolnak meg, hogy ő Rettegett Iván, aki Treblinkában, egy koncentrációs táborban nemcsak, hogy gázkamrákat működtetett, de meg is kínozta az ott fogvatartottakat. Azonban a fordulat itt jön képbe, az információk mind a Szovjetunióból jöttek, és ez által sokat hamisnak véltek. Alapvetően a dokumentum jellege a minisorozatnak nem feltétlen lenne rossz, az viszont egyértelmű, hogy nagyon sok anyagot nem egyszer felhasználnak. Amit a legjobban értékelni tudok a sorozat kapcsán, hogy az emberben megvan az a kettős érzés, hogy el is hiszi és tagadja is az állításokat, hiszen csak lassan, adagolva kapunk új bizonyítékokat és vallomásokat. Talán a legnagyobb negatívum viszont ebből ered, túlzottan vontatottá válik a sorozat, amennyiben 2-3 nap alatt nézi végig az ember, és nem csak heti 1 epizódra korlátozza magát. A történet viszont annyira érdekes, hogy akár meg is nézném újra egy 90-120 perces filmként, mint tárgyalótermi dráma. A dokumentumsorozatok kedvelői, a történelem iránt érdeklődők nem fognak csalódni, de érdemes nem hamar ledarálni az 5 epizódot.