2023.04.03 15:43 Tonyka Olvasottság: 504x
2

Avatar 1 reload

Picit hosszadalmas lesz, megszoktuk már, h ki-ki elmondja a véleményét, de nem tudni mi és milyen irányba befolyásolja személyenként az értékelést. Most kivételt teszek, és bemutatom az én girbegurba utam, mert hát kevés olyan film van, amire annyit vártunk, mint az Avatar folytatása, talán megérdemli, h mélyebben belemenjünk a mechanizmusba ami a véleményemet formálta. Kevés olyan, vagy szinte nincs is olyan sikeres rendező, mint Cameron. Ha ő készít valamit, arra felkapja a világ a fejét.

Nem mondhatni nagyon termékeny rendezőnek. Aminek a sikere felől kétségei vannak, oda szépen mást ültet a rendezői székbe. Lásd utóbbi Terminátor, vagy az Alita című produkciót. Megtámogatja némi marketinggel, közreműködéssel de nem ül a bűvös székbe.

Avatar 1 reload

Vitathatatlanul személyes kedvencem, hisz kiváló, korszakalkotó, formáló címek füzödnek a nevéhez. Felesleges lenne felsorolni, mindenki tud kapásból 2-3-at mondani. Az Avatar első része, tetszett, technikailag óriási hatást gyakorolt rengeteg szegmensben. A mozikat elárasztották a 3D-s tartalmak, a szórakoztató elektronikai cégek is azonnal 3D-re alakították át a kínálatukat. Megreformálta a filmnézési szokásokat. Nem tudom elmondhatja -e ezt napjaink rendezői közül bárki is. Magam annyira nem kedveltem a 3D-t, de itthon rengeteget demóztam vele. Már akkor kettébontottam magamban az értékelést. Egyszerűen nem lehet egy Avatar filmet összességében értékelni. Tehát történet, és látvány ami a minimum számomra. A történet nem volt világmegváltó, mondhatni Cameron egyik leggyengébb története. A látvány viszont igazi orgia, maga volt a csoda akkoriban. Tehát látvány 10, történet 6. Időközben a 3D vitorlájából eltűnt a szél, szépen kivezették a tévékből, projektorokból. Mozikban is minimálisra csökkent az érdeklődés iránta. Aztán robbant a hír, jön-jön a második rész. Mondhatni törpejárásban érkezett. Közben olyan hírek szállingóztak, köszönhetően az ügyes PR-nek. Nem lehet kitalálni, meglepő lesz a történet, olyan lesz, h mindenki leteszi az állát a földre. Technikailag is csepegtek az infók, vízalatti forgatás, kamera gyártatás. Szóval fokozták a kíváncsiságot, azonnal azt gondoltam, megismétlődik a csoda, újra reformhoz érkezik a filmipar. Persze voltak kétségeim, akárhogy erőltettem a szürkeállományt, nem értettem hogyan lesz egy 6-os történetből korszakalkotó. Valahogy a reformot sem tudtam elképzelni. Ettől függetlenül vártam a premiert, elhatároztam, h 2D-ben, de megnézem a bemutató hetében. A szakmai vetítésekről elismerő csodabeszámolók jöttek, hangzatos szalagcímekkel. Aztán elérkezett a bemutató, és jöttek az első közönség értékelések, amik azért nem teljesen voltak elégedettek a történettel. Ez kicsit szeget ütött a fejemben, hisz a hype, nem ezt mutatta, és a kialakult hisztéria. Egy kedves Cameron fan barátom pecsételte meg a moziban megtekintés sorsát. Olyannyira fan, h Avatar-os póló, és Cameron az isten a császár színtű emberke. Nos ő is hangot adott a csalódottságának történet ügyileg. Elment a kedvem az egésztől, hisz sok dologban párhuzamos a megítélésünk film ügyileg. Ha ő nem boldog, akkor én aztán pláne nem leszek az. Marad az itthoni megtekintés. Akkor jöjjön az értékelés, 2D megtekintés alapján. Megjegyzem 3D esetén sem lenne 11, tehát 10/10 a látvány, és a hang. Picit hozzátett a minőséghez, bár azért nem mondhatjuk azt, h hű mekkora különbség. Van , szebb a kép, finomabb a kidolgozás, ez egyértelmű, jobbak a textúrák. Itt jegyezném meg, érdeklődve várom az első rész 4K-s változatát. Lehet csökkeni fog a minőségbéli különbség mértéke. Több szóra nem érdemes a minőség, kiváló, és pont. Viszont nagyobb kérdés, h egy kiváló látvány, elvisz-e egy filmet a hátán? Nem egyszerű megválaszolni, van akinek igen, van akinek nem. Utóbbi táborba tartozom. Az első rész számomra erősebb volt, egyszerűen azért mert volt emberi tényező, amihez tudtam kötődni érzelmileg. Tudtam kapcsolódni szinte mindegyik karakterhez, értettem a motivációkat. Jobban beszippantott, érdekelt, izgultam, meghatott. Ez az első hibája a második résznek, emberi tényező ami szinte zéró. Az egyetlen pont ami érdekes ebből a szempontból az Spider. Ő az egyetlen karakter akihez kapcsolódni tudtam. Biztos nagy felhördülést vált ki, de a többi karakter ebből a szempontból semleges. Lehet bennem van a hiba, és legyen bármilyen aprólékos, és részletes, nekem akkor is csak kék CGI figurák. Hús-vér teszem azt kutya sorsa is jobban meghat. A történet egyértelműen gyenge, illetve szinte ugyanazt követi amit az első rész. Nem találtam benne azt amit ígértek, h kiszámíthatatlan, és zseniális. Alap továbbra is az ember, és a természet kapcsolata. Sokszor eldurrantott mondanivaló, nemes ügy, én is így gondolom, de nem extra, h ne zsákmányoljuk, pusztítsuk el, éljük fel a bolygonk forrásait. Már Michael Jackson is felénekelte az Earth song című számban, és ez nem ma volt. A másik fő vezérmotívum a család, és a hétköznapi élet. Amit szerintem a többség megél, vásott kölykök, de azért imádjuk őket, és bármit megteszünk értük. Hasonló mottóval üzemelnek a Halálos Iram filmek, most már a X résznél járnak ezzel az egy mondattal. Igazából rengeteg jelenet szerepel az első részben, szisztematikusan minden ugyanúgy működik. Dicsérik, h milyen ökoszisztémát rakott össze az öreg. Nos annyit tett, h minden előlényt átalakított tengerben élőkre. Kissé elmosolyogtam magam, a hal üldözős jeleneten. Egyrészt Jake Sully-t láttam bujkálni a gyökerek közt. Másrészt az Star Wars: Baljós árnyak tengeralattjárós jelenete ugrott be, a kisebb halat mindig megeszi a nagyobb. Hányszor láttuk ezt már, Jurassic Park stb. Mondhatni eléggé elcsépelt. Igazából a történet alig hoz be bármilyen újdonságot. Kiri karaktere tartogat meglepetést, de érthető okokból ezt a kártyát még nem fedik fel teljes mértékben. Quaritch ezredes és a team visszatérése nyakatekert, kötelező muszájként értékeltem. Cameron másik hibája, h sokszor nem engedi el a karaktereket. Ezt bizonyította a Terminátor utóbbi csúfosan bukott részénél. Ahol a rendező kérlelte, h engedjék el az öreg Arnold-ot. Nem tette, utólag bevallotta, h el kellett volna. Logikailag számomra ez teljesen értelmetlen. Ha ilyen lehetőség volt, akkor Jake-nek nem kellett volna szerepelnie a filmben. A halott testvére memóriáját feltöltik az Avatarjába és csókolóm. Alárendelték a meghalt Quaritch karakterének az új részt, csak h szerepeljen benne. Mikor ezt a bosszú szálat bármilyen rokonnal helyettesíthettek volna. Szóval egyáltalán nem voltam lenyűgözve, minden tiszteletem az övé, de ez nem szólt nagyot, éppen csak pukkant. Abban is biztos vagyok, h a 4-5 részt nem fogja megrendezni, kétséges lesz a sikere, így beültet mást a székbe. A harmadik résztől semmilyen csodát nem várok már. A történet egy gyenge 4-es szerény véleményem szerint. Hiába a pazar látvány a fantáziadús megmutatás. Acélos történet nélkül nem különb a tucat popcorn mozinál. Az értékelésnél megpróbáltam összefésülni kb. ez jön ki. Köszönöm, h végig olvastad.

akció | fantasy | kaland | sci-fi | thriller

Közel 13 évvel az Avatar első részének bemutatása után James Cameron elkészítette a folytatást, amely Pandora rejtett vízi világába kalauzolja a nézőt. Jake és Neytiri... több»

2