2023.04.08 15:11 Interfectorem Sabnock Olvasottság: 140x
2

Nincs benne izgalom faktor!

Nagyon utálom a hideget!

Az elemeknek félelmetesen kiszolgáltatott ember és a mindíg kérlelhetetlen természet összecsapására ezer meg ezer példát lehetne említeni mind az irodalom, mind a filmművészet terén is....

Nincs benne izgalom faktor!

Irodalmi téren a kedvencem ebben a kategóriában egyértelműen Jack London novella és regényírói munkássága, filmek kapcsán viszont nem ilyen egyszerű olyat választanom, ami elsőre megragad bennem, de talán John Carpenter The Thing alkotása.....

Meglátásom szerint a mozgókép esetében az alkotók sokszor rutinból, sok-sok sablonnal, és lelketlenül kezelik ezt a témát.

A túlélésért való hatalmas küzdelem így nem egyszer mellőzötten háttérbe szorul...

Pedig a természet, az elemek, és az ember harca örök, és megunhatatlan téma!

A Frozen című 2010-es alkotás (ez nem a korcsolyázós gyereksztori )egy olyan film, ami három ember elementáris küzdelmét mutatja be a természet hideg, magasság és az éhes farkasok képében megjelenő kegyetlenségével szemben. Két gyermekkori jó barát az egyikük új barátnőjével kiegészülve síelni megy egy hétvégére, ám útjuk horrorisztikus fordulatot vesz, amikor egy félreértés folytán felragadnak egy sífelvonón.....

Joe ( Shawn Ashmore ), Parker ( Emma Bell ), és Dan ( Kevin Zegers ) személyében az egész pedig egy jó bulinak indul....

Az éjszaka leszáll, a hőmérséklethihetetlen gyorsan csökken, a felvonót üzemeltető munkásoknak - és úgy általában bármilyen más embereknek - pedig se híre, se hamva.

Hőseinknek, ha nem akarnak megfagyni a magasban, valamit nagyon gyorsan tenniük kell.....

A filmet forgatókönyvíróként is jegyző Adam Green rendező 2006-ban A balta című, kissé fantáziátlan, de a klasszikusokat annál jobban "majmoló" slasher mozijával ( most jön az újabb Crowley film ) tett szert némi ismertségre. Ahogy A balta sem volt az a túlagyalt film, ugyanúgy a Frozen sem egy agyonbonyolított, korszakalkotó mozifilm....

Az egyszerű történet mellett közös pontot jelentenek még a két filmben az időnként húsba metszően erőteljes, és praktikus effektek is - a kevesebb néha több alapon ezek a vizuális finomságok a Frozen-ben még talán jobban, és hatékonyabban is működnek.

Általános minőség szempontjából jelen kritika tárgya és a gyenge-közepes A balta között természetesen jókora különbség fedezhető fel, egyértelműen az előbbi javára. A Frozen ugyanis egy nem túl ambiciózus, de határozottan korrekt kis film lett, néha remek operatőri ( Will Barratt ) munkával, és jól operáló zenével ( Andy Garfield ) fűszerezve.....

Green persze nem talált fel semmi újat, viszont szikár, realista, túlzásoktól teljesen mentes megközelítésmódja tökéletesen passzol ehhez a rideg témához. Filmjében nincsenek nyálcsurgatóan pátoszos pillanatok, hősei nem mormolnak költeményeket a farkasokkal való küzdelem perceiben, csak túlélni akarnak!

A színészek nem nyújtanak különösebben erős alakítást, de nem is kell nekik. Green szigorúan ügyelt arra, hogy szereplői teljesen átlagos fiatalok legyenek.

Eléggé unalmasnak tűnnek, kamuznak, pénzük alig van, testnevelésből, gyakorlatból sem voltak túl jók, és vészterhes szituációkban sem bújik elő belőlük a hihetetlen erővel bíró dzsungelharcos...

A szereplőkkel ebben a filmben nem azért tudsz azonosulni, mert szimpatikusak, hanem azért mert pont olyan esendők, halandóak, és néha bénák, és ügyetlenek, mint az átlagemberek....

A történet egyik legnagyobb erénye az egyértelmű logikussága. Nincsenek benne erőltetett fordulatok, szinte minden úgy történik, ahogy az (valószínűleg) az életben is történne.

Tudják hőseink, ha nem szabadulunk, akkoe rövid időn belül megfagyunk, és meghalunk!

Slussz-passz, ennyi!

Látszik, hogy Green úgy írta meg a forgatókönyvet, hogy következetesen végiggondolta, mi minden sülhet ki egy ilyen szituációból - szigorúan a hihetőség kőkemény határain belül maradva.

A látványvilág teljesen realista, bár akad azért néhány szebben fényképezett pillanat a hóval fedett hegyek között.

Hatalmas piros pontot jelentett számomra a filmben, hogy valódi betanított állatokkal forgatták le az összes farkasos jelenetet, így nem zúzza porrá a valóság érzetét néhány animált ordas....

Igaz, erre van a CGI, a reklám pedig tovább is mondja, hogy mindenmásra mi való?

Egy szó mint száz, engem megfogott a film, ahol a csont törött, ott én is kissé ( na jó nem nagyon )felszisszentem, ahol a szereplők meg akartak fagyni, ott én is megborzongtam. ( vagy a hideg sör tette )

Természetesen tudom, hogy a Frozen egy átlagos, akár vasárnap délutáni tévéfilmnek is beillő alkotás, ami pusztán zsigeri szinten képes működni, intellektuálisan azért nem sokkolt le....

Azzal is tisztában vagyok, hogy a Frozen-t soha, egyetlen filmes kurzus sem fogja kielemezni, és különösebb kultikus státusznak sem fog soha örvendeni. Mégis, mindezek ellenére egy tisztességes iparos munkának tartom, amely nagyszerűen egyensúlyoz a thriller, a horror és a dráma nagyon is szűkös határmezsgyéjén.....

A sör meg hagy habozzon!!!


76 Kihülve  (2010)

dráma | thriller

A Kihűlve című filmdrámában három fiatal egy sífelvonón ragad a magasban. A probléma ezzel, hogy a síkomplexum legközelebb csak a következő hétvégén nyit ki. Lassan... több»

2