Bohóc a falon

A szabad asszociációk logikáján alapuló új hullámos film a tizenévesekről. Három fiú egy balatoni villába húzódik a vihar elől. Amikor váratlanul megérkeznek a tulajdonosok, csak ketten tudnak meglépni, Kiki a kamrában marad. Kiszabadítására várakozva emlékei és képzeletének játékai keverednek egymással. Az első félszeg udvarlás, a heves lázadás az érettségi után a felnőtt-világ kötelmei ellen, polgárpukkasztó kalandok és heccek, stoppolás a Balatonra, megszeppent szembesülés a zord vihar képében közelítő nagybetűs Élettel és az elkerülhetetlen felnőtté válással...A film díjai: Chicago: a legjobb ifjúsági film díja, Karlovy Vary: forgatókönyv különdíj, a Magyar Játékfilmszemle és a Magyar Filmkritikusok Díja a legjobb operatőr kategóriában.

Rendező: Sándor Pál
Forgatókönyvíró: Sándor Pál, Tóth Zsuzsa
Ország: Magyarország
Premier (HU): 1968.04.25.
Ferenczi Gábor

2023.01.23 Piczil Zsolt

Ifjúságunk merengései (valójában a szüleink voltak '68 -ban fiatalok)

„Nem tudjuk, mit fog feljegyezni a hálás utókor / Még csak annyi a hír, amit magunkról hoztunk, / Hogy kilenc hónapra születtünk, anyánknak végig volt teje, / Iskolába is beírattak, / És kék volt a füzet fedele” Tévében láttam gyerekként ezt a filmet, a Mafab elég jó összegezte a film tartalmát. Én csak a zenére hívnám fel a figyelmet (ott hangzik el az idézett monológ is), igazán áthozza 1968 hangulatát, a bimbózó hippi életérzést, magyar módra. Nem az a zajos Woodstock, hanem a szelídebb, drog nélküli, szoci keretben, vasfüggönyön innen, inkább csak gitározgató suhancok, szabadságharcosok. És ezt most a legjobb értelemben írom. Szóval a zenét az is hallgassa meg, aki nem flower power kid.

Feldobott kő
1969