Előttem az élet

La vita davanti a sé

A könyv szerint Hamil úr keze ügyében mindig ott van a Nyomorultak, sőt az idős úr néha Victornak hívja Momót. A film kezdő jelente az, hogy Momo gyertyatartókat lop Madame Rosától; ahogy a Nyomorultak eseményeinek katalizátora is a gyertyatartók ellopása.Szerző: Artemisia

Momo társa itt egy arab kisfiú, Yosif, míg a regényben Momo arab, Rosa mama másik pártfogoltja pedig egy zsidó kisfiú, Mojse.Szerző: Artemisia

A filmből kimaradt Nadine karaktere, akivel Momo összebarátkozik, és aki Rosa mama halála után magához is veszi őt.Szerző: Artemisia

Az eredeti regény végkicsengése jóval sötétebb: Momo mintegy két hétig él a pincében a már halott Rosa mama teste mellett, és rendszeresen parfümmel locsolgatja, hogy kevésbé érződjön a holttest bűze.Szerző: Artemisia

A regény szerint Rosa mama sosem kerül kórházba.Szerző: Artemisia

A regényben felbukkan Momo apja is.Szerző: Artemisia

A filmben megjelenő CGI oroszlán Momo anya utáni vágyát jelenti; a regény szerint miután Rosa mama arról mesél neki, hogy az anyaoroszlán milyen vehemensen védelmezi a kölykét, Momo elképzel magának egy saját anyaoroszlánt.Szerző: Artemisia

A filmben Momo drogdílerként keres zsebpénzt, a regény szerint Arthur nevű esernyőjét maszkírozza bohóccá, és azzal parádézik az utcán egy kis zsebpénz reményében.Szerző: Artemisia

A regény Olaszország helyett Párizsban játszódik.Szerző: Artemisia

Itt Momo szenegáli, míg a regényben algériai muzulmán.Szerző: Artemisia

A filmben Momo 12 évesen kerül Rosa mamához, a regény szerint 3 évesen veszi magát a kisfiút.Szerző: Artemisia

A filmben Momo 12 éves, a regényben 10 évesnek hiszi magát, noha már 14.Szerző: Artemisia

Romain Gary az egyetlen író, akinek kétszer is odaítélték a Goncourt-díjat, melyet egy író csak egyszer nyerhet meg. Ennek oka, hogy miután Gary 1956-ban elnyerte a díjat, az Előttem az élet című regényét Émile Ajar néven jelentette meg – mivel senki sem tudta, ki lapul az Émile Ajar név mögött 1975-ben ismét neki ítélték a Goncourt-díjat.Szerző: Artemisia

A film alapjául szolgáló regény 1975-ben jelent meg.Szerző: Artemisia