Közösség

Vélemény:

 

78 A kőbe szúrt kard

(1963)

Legendás Walt Disney-klasszikus

 
Timon   2024.02.19 22:36
1

Nagyon tetszett nekem ez a film animációjával, zenéjével, humorával és természetesen számos tanulságával együtt. Merlin karakterével sok évvel ezelőtt találkoztam először, amikor egy Walt Disney-ről szóló diafilmvetítést néztem. Nem csalódtam a bölcs, jóságos varázslóban. Itt nem egészen mestere, sokkal inkább fiaként neveli, tanítja az élet több fontos dolgára. Egy kissé öntelt, idegeskedő, de különben szórakoztató bagoly társaságában. Többször átváltoztatással, de ha ez kell az extra élettapasztalathoz... A filmcímben szereplő kard igazán csak az elején és a végén szerepel, a szereplők a lényegek benne. Artúrnak sok mindenen kell keresztülmennie, nem könnyű az élete szolgafiúként, sokszor a büntetőmunka miatt, amit ártatlanul kapott. Ezen a ponton Merlin még inkább jó fej volt, amikor segített a középkori módszereket fejleszteni a varázslatával, modernebbé tenni. Nagyon aranyos mese ez, azontúl jól ötvözi a legendás elemeket, utalásokat a távoli jövőre nézve, például a nagy földrajzi felfedezésekre, a felvilágosodás korára nézve, különösen arra, hogy a Föld nem lapos, hanem gömbölyű. A párbaj a végén ötletes volt, vicces is, de amikor kanyaróvá változott át, az elképesztő volt. Végül Artúr teljesen véletlenül kihúzta a kardot, így ő lett a király. Szép befejezés, legendához méltó. 10/10.