Közösség

Vélemény:

 

53 Most vagy soha!

(2024)

Élvezetes film, történelem-hűség ide vagy oda

 
The Critic   2024.03.30 23:06
1

Bár rengeteg bírálatot olvastam erről a filmről, mégsem tudtak meggyőzni arról, hogy olyan rengeteg történelmi hiba lenne benne. A Hermann Róbert történész által felsorolt dolgok nem tűnnek igazán komoly hibáknak (mint hogy az egyik tábornok a valóságban nem volt bajuszos, meg hogy az egyenruhák nem teljesen stimmelnek és hogy rosszul töltenek meg egy puskát a film végén). A kitalált szereplőkkel sincs bajom, hiszen például az Egri csillagokban is szerepel a gyűrűjét kajtató Jumurdzsák, aki természetesen Gárdonyi fikciója, mégsem teszi történelmietlenné a sztorit. Bár tényleg nem szeretem a Fideszt, azért pusztán emiatt nem húzom le filmjüket, mely amúgy tetszett nekem. Jó, hogy lendületes a cselekmény, mindig van miért izgulni, és tetszetős a reformkori Pest-Buda megmutatása is, a fantasztikus utcaképekkel. Berettyán Nándor szerintem nem rossz Petőfi, és a legtöbb szereplő is jól teljesít. Kiemelném a gonosz Farkasch szerepében Horváth Lajos Ottót, aki tökéletesen jeleníti meg az elszánt császári besúgót. Nálam a dramaturgia és a rendezés is 4 csillagos. És még egyszer mondom, lassan ha kell: nem vagyok Fideszes. Szomorú, hogy már odáig jutottunk, hogy egy szuverén véleményhez is ezt kell kihangsúlyozni Magyarországon.