Közösség

Vélemény:

 

89 A neved

(2016)

Ház a tónál remake mondhatnánk, de ez annál sokkal több...

 
Piczil Zsolt   2024.01.14 13:35
0

Szerintem a szerző a japán kollektív tudatalattit építette bele remekművébe. Egyrészt a hagyomány és annak elvesztése kritikája nagyon-nagyon érintőlegesen csak egy pillanatra felvillantva. Az európai módra jól öltözött iskolás lányok csoportja, amint némileg undorral, kirekesztőleg tekintenek a hagyományokra. Másrészt (és nekem ez volt a legerősebb) a széttörő üstökös képe, egy allegória a Japánt ért atombombákra. Többször látunk krátert a filmben, illetve öböl-kráteröböl kettős képét. Szerintem a rendező szívében az a hatalmas fájdalom mutatkozik meg, amit népe Hirosimával és Nagaszakival kapcsolatban elszenvedett. Mindezt úgy, hogy a történet felszínében semmi nem utal erre. „Buta manga, érzelmes limonádé”, mondhatnánk. De az, hogy a lány mindig sírva ébred, illetve a „mi lett volna, ha el tudjuk kerülni” gondolat nekem ezt juttatja eszembe. Azt olvastam, a filmben szereplő üstökös katasztrófát a 2011-es japán nagy keleti földrengés ihlette. Lehet, hogy igen, lehet, hogy az író tudatosan erre gondolt. De lehet, hogy tudatalattijából a nagyszülei által átélt és továbbadott emlékek, érzések irányították a tollát. Jó lett volna, ha nem történik meg. Lehetett volna Egy lány Hirosimából. Jó lett volna.