Aranypolgár

Citizen Kane

William Randolph Hearst mindent elkövetett annak érdekében, hogy az Aranypolgárt ne, vagy legalábbis minél kevesebb helyen mutassák be, minél kevesebb publikációt kapjon.Szerző: Bogi87

Sokak szerint a film valójában William Randolph Hearst élettörténetét mutatja be. Szerző: Bogi87

Eredeti cím: Citizen Kane, azaz magyarra fordítva Kane polgártárs.Szerző: Bogi87

839 727 dollárból jött létre az Aranypolgár.Szerző: Bogi87

A jegypénztárak adatai szerint 1 585 634 USD bevételt eredményezett az Amerikai Egyesült Államokban film.Szerző: Bogi87

Orson Welles egy személyben rendezője, producere, forgatókönyvírója, főszereplője a filmnek. Szerző: Bogi87

A BBC listája szerint az 1. a filmtörténet 100 legjobb alkotásának sorában.Szerző: Bogi87

Az 1998-as évben az Amerikai Filmintézet összeàllított egy listàt, amely tartalmazza a filmtörténet 100 legjobb amerikai alkotàsàt. 2007-ben, 10 év elteltével felülvizsgàltàk a gyűjteményt, ismét megvàlasztottàk a legjobbakat. Jelen film az 1. helyen àll a listàban.Szerző: Bogi87

Orson Welles, a film rendezője, írója, és főszereplője, mindössze 26 éves volt, mikor elkészült a film. Később így emlékezett vissza a pályafutására: "A csúcson kezdtem, azután leküzdöttem magam."Szerző: ArpiHajdu és Réci

Éppen a forgatás megkezdésekor derült ki, hogy a Susant alakító Dorothy Comingore színésznő terhes, így azonnal át kellett alakítani a forgatás rendjét, hogy elkészüljenek, még mielőtt ez láthatóvá válna.Szerző: SódóGA

A film eredeti kópiája megsemmisült egy 1970-es tűzesetben.Szerző: SódóGA

William Randolph Hearts megpróbált nyomást gyakorolni az alkotókra, még azt is sikerült elérnie, hogy elhitesse a közönséggel, hogy Orson Welles kommunista. Ezzel az indokkal próbálta betiltani a filmet.Szerző: SódóGA

A forgatás alatt Orson Welles fenyegetést kapott a médiamágnástól, aki állítólag felbérelt egy nőt és a fotóst, hogy kompromittáló képeket készítsen a színészről. Amikor ezt megtudta, azonnal elköltözött szállodájából, így sosem derült ki, hogy a terv igaz volt-e.Szerző: SódóGA