2025.06.18 18:58 kabel Olvasottság: 124x
4

Sci-fi klisék

Ismerjük Paul W.S. Anderson-t, ugye? A rendezőt, akinek az utóbbi húsz év rosszabb videojáték adaptációit köszönhetjük. A ZS-filmek királyát, aki valahogy képes bármilyen izgalmas történetből egy közhelyes maszlagot gyártani. A rendezőt, aki a leggusztustalanabb esztétikával a legközépszerűbb borzalmat vakarja össze, majd színészete alkonyán járó feleség-múzsájával, Milla Jovovich-csal valahogy moziba küldi az egészet. Hihetetlen, de valahogy még mindig sikerül alulmúlnia magát.

A Kárhozott Vidék George R.R. Martin novellája alapján készült, de inkább egy keménykedő tizenéves írásának hat, aki a Mad Max és a Priest filmeket nézte egész hétvégén. Az “olyan rossz, hogy már jó” filmek minden eleme itt van: boszorkák, szörnyek, mutánsok, királynők, templomosok, igénytelen effektek, a színészkedés teljes hiánya, leöntve a kétezres évek videojáték esztétikájával.

Sci-fi klisék

A giccses látvány mögött egy papírvékony világ húzódik, melyben kliséhegyek csúcsán üldögélnek szereplőink. A történetnek nagyon kevés értelme van, elemei sokszor ellentmondásosak, világépítése pedig ötlettelen. Az emberiség maradéka egy sárgára színezett, poszt-apokaliptikus, feudális teokrácia irányítása alatt tengődik.

Hőseink egy kívánságokat teljesítő boszorkány és egy sztoikus bérgyilkos. Ketten vágnak neki a senki földjének egy csúnyán animált vérfarkast keresve, az uralkodó család trónörököse ugyanis titokban ezt kívánta. (Ez ugyanaz az uralkodó család, aki egy jelenettel korábban halálra ítélte a boszorkát…) A zavaros cselekménybe a Hadúr kavar bele, ő a film gonosza, akinek amúgy egyetlen közös jelenete sincs hőseinkkel. A bemutatott világ annyira minimálra sikerült, hogy nehéz megítélni, kinek milyen hatalma vagy beleszólása van az eseményekbe.

Nem azt mondom, hogy nincs itt egy enyhén érdekes sztori eltemetve. Egy mindenki kívánságát teljesítő boszorka, aki rámutat a vágyaink hibáira, a gyarlóságunkra és az azokból eredő problémákra, egy izgalmas történetmesélési szál lehetne. Sajnos annyi más film elemei kerülnek igénytelenül a sztoriba, hogy szinte ki sem látszik a történet üzenete. A kaland iszonyat repetitív. Unalmas helyszínek között ingáznak karaktereink, minden ugyanúgy néz ki, így nehéz bármilyen narratív struktúrát vagy folyamatot észre venni.

A rendező egy évig építette Unreal Engine-ben a világ helyszíneit, de az eredmény így is egy ezerszer látott, videojáték hatású CGi háttér, amiről szinte teljesen leesnek a szereplők. Sok jelenetnél nem is érthető, mi történik, folyamatosan lens flare-ek takarják az akciót, vagy elfelejtettek világosítót hívni. Külön ajánlom a lovas jeleneteket, mert nagyon látványos, hogy egyik színész sem ült lóra, minden ügetős pillanat szuper közeli az arcokról, ahol látni, ahogy csak előre-hátra dőlnek szereplőink.

Anderson lassan olyan mélyre csúszott a selejtben, hogy már szépen magáévá tette ezt a zsánert. A látvány csúnya, de legalább konzisztens. A gond a történet, a karakterek, a motivációk és ostoba csavarok. Máig nem tudom, az órának például mi szerepe volt, vagy mit befolyásol a status quo váltás? Ha egy Kaptár-jellegű trashre van igényünk, A Kárhozott Vidék a tökéletes mozi. Csakis lazulásra ajánlom.

akció | fantasy | kaland

A történet középpontjában Gray Alys (Milla Jovovich), egy hatalmas és rettegett boszorkány áll, akit egy királynő megbíz, hogy szerezzen számára egy mágikus képességet, amely... több»

4