Billy Wilder
7

Szül.: 1906. június 22., Sucha, Galicia, Osztrák–Magyar Monarchia
Elhunyt: 2002. március 27.

Adatlap
76
Filmográfia (76)
37
Díjak (37)
62
Érdekességek (62)
Képek
Kapcsolat
Hozzászólások

Érdekességek(62)

Twin Peaks: Tűz, jöjj velem! (1992) Gordon Cole az Alkony sugárút című Billy Wilder film klasszikusának egyik szereplőjéről kapta a nevét.
#1
Haver haver (1981) A film Billy Wilder utolsó rendezése.
#2
Fedora (1978) A film több tekintetben hasonlít a 28 évvel korábban bemutatott Alkony sugárútra (1950): Billy Wilder rendezte mindkettőt, William Holden játssza a főszerepet és narrátora a történetnek mindkettőben, valamint egy hollywoodi sztár hanyatlásáról szól mindkét film.
#3
Fedora (1978) Billy Wilder és William Holden negyedik és egyben utolsó filmes együttműködése az Alkony sugárút (1950), a 17-es fogolytábor (1953) és a Sabrina (1954) után.
#4
Fedora (1978) Mivel Billy Wilder előző filmje, az 1974-es Szenzáció! nem aratott nagy nézői és kritikai sikert, ezért az Universal Pictures vezetői hosszas hezitálás után visszadobták a film forgatókönyvét. Wildernek végül német befektetők pénzével sikerült megvalósítania a filmjét.
#5
Fedora (1978) Miután Billy Wilder kiválasztotta Marthe Kellert a film főszerepére, azt szerette volna, ha a színésznő játssza el a film idősebb és fiatalabb női karakterét is, de Kellert egy balesetben szerzett sebesülés miatt nem lehetett erősen sminkelni, így Wilder Hildegard Knefet válogatta be az idősebb női szerepre.
#6
Fedora (1978) Habár sokan hasonlítják ezt a filmet Billy Wilder legendás, 1950-es Alkony sugárútjához, azzal ellentétben a Fedoraban Wilder elsősorban Hollywood fiatalság központúságát kritizálja, és nem a kiöregedett sztárok mellőzését.
#7
Fedora (1978) Billy Wilder a film egyik flashbackjében megjelenő magyar akcentusos rendezőt Kertész Mihályról (Michael Curtiz) mintázta.
#8
Fedora (1978) Három sikeres 50-es évekbeli film után 24 évvel Billy Wilder és William Holden erre a filmre ismét összeállt, azonban a Fedora nem bizonyult annyira sikeresnek, mint korábbi filmjeik.
#9
Fedora (1978) A film leghíresebb állítását William Holden karaktere mondja el, mellyel Billy Wilder kritizálni kívánta a 70-es években gyökeresen átalakuló Hollywoodot: "Ez már egy teljesen más szakma. A szakállas kisfiúk átvették az irányítást. Nincs szükségük forgatókönyvre, csak adjon nekik egy kézi kamerát zoom lencsével."
#10
Fedora (1978) Amikor Billy Wilder felkérte a főszerepek eljátszására Marlene Dietrichet és Faye Dunawayt, küldött számukra egy-egy példányt a forgatókönyvből. Dietrich szinte azonnal visszaküldte a forgatókönyvet egy cetlivel a tetején, amin nagy betűkkel ez állt: „HOGY GONDOLHATTAD KOMOLYAN?!”
#11
Fedora (1978) William Holden elsőre elég magas fizetséget kért Billy Wildertől a filmben való szereplésért, de mivel jó barátok voltak, Wildernek sikerült kisebb összegért is meggyőznie Holdent.
#12
Fedora (1978) Billy Wilder nagyon nagyra tartotta William Holdent, amiért nem volt még komolyabb szépészeti beavatkozása, különösen annak tekintetében, hogy Hollywoodban (Wilder elmondása szerint) „egy sztár arcáról lehántolt bőrből 5-6 újabb arcot lehetett készíteni.”
#13
Fedora (1978) Marthe Keller akkori párja, Al Pacino többször járt a film forgatásán, akivel Billy Wilder többször összekülönbözött. Pacino ugyanis csak hamburgert volt hajlandó enni a görög konyha sokszínűsége ellenére, ami teljesen kiborította Wildert. A vitába Marthe Keller is belekeveredett, aki majdnem felmondott emiatt.
#14