Tényleg náci őrmester volt Schwarzenegger apja?

Arnold Schwarzenegger a napokban tett közzé egy üzenetet a közösségi médiában, amelyben az orosz állampolgárokhoz és a harcoló katonákhoz fordult.

A hollywoodi sztár és volt kaliforniai kormányzó szavai azonban nem maradtak válasz nélkül, az orosz állami televíziónál dolgozó Vadim Gigin, Marjana Naumova sportoló, illetve Zakhar Prilepin író is bírálta Schwarzenegger kijelentéseit. Különösen Prilepin szavai bizonyultak meglehetősen keménynek, az író ugyanis nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a színész édesapja a második világháború idején az SS tagja volt.

Arnold Schwarzenegger nem tagadta ugyan, hogy apja, Gustav Schwarzenegger valóban a hadseregnél szolgált a második világháborúban, ugyanakkor fontos különbséget tenni, hogy Gustav csakugyan az SS vagy a Wehrmacht tagja volt-e?

“Apám Leningrádnál sebesült meg, és a náci hadsereg, amelynek tagja volt, kegyetlen károkat okozott a nagyszerű városnak és bátor népének. Amikor apám Leningrádba érkezett, teljesen fel volt pumpálva a kormánya hazugságaival. Amikor elhagyta Leningrádot, megtört - fizikailag és lelkileg is. Élete hátralévő részét fájdalomban élte le” - mondta Schwarzenegger a korábbi üzenetében.

Gustav Schwarzenegger 1972-ben hunyt el, de az 1980-as évek végén hírek jelentek meg azzal kapcsolatban, hogy a náci párt tagja volt. 1990. júliusában Schwarzenegger megkereste Marvin Hier rabbit a Simon Wiesenthal Központban, egy Los Angeles-i székhelyű zsidó polgárjogi szervezetnél, majd felkérte, hogy végezzen kutatást apja második világháborús szerepéről.

A két hónapig tartó kutatás során kiderült, hogy Gustav 1938-ban, közvetlenül azelőtt, hogy Németország annektálta Ausztriát, kérte felvételét a náci pártba, három évvel később, 1941-ben pedig elfogadták a kérelmét. A Wiesenthal Központ azonban nem talált bizonyítékot arra, hogy Schwarzenegger apja a Sturmabteilungen (SA) vagy a Schutzstaffel (SS) tagja lett volna.

2003. augusztusában, kaliforniai kormányzói jelöltetését megelőzően viszont az LA Times nyomozása során a bécsi Osztrák Állami Levéltárban olyan dokumentumokat tártak fel, amelyek alátámasztják, hogy Gustavnak nagyobb köze volt a hitleri rezsimhez. A dokumentumokból kiderült, hogy Gustav Schwarzenegger tagja volt az SA-nak, 1939. május 1-jén lépett be, hat hónappal az ún. "Kristályéjszaka" történései előtt.

A dokumentumokból az is kiderült, hogy Gustav a náci párt egyesített fegyveres erőiben, a Wehrmachtban szolgált, és a háború legbrutálisabb hadszínterein harcolt, többek között Lengyelország és Franciaország megszállásakor, valamint Leningrád ostromakor. Bár a jelentés szerint nem lehet pontosan tudni, milyen szerepet is töltött be Schwarzenegger apja a háborúban, Michael Berenbaum holokausztkutató megjegyezte, hogy minden jel arra utal, hogy Gustav ezekben az időkben “a harc sűrűjében volt", olyan katonai összecsapásokban vett részt, amelyek során a "legszörnyűbb katonai és nem katonai gyilkosságok" némelyike történt.

Gustav Schwarzenegger később főtörzsőrmesteri rangig emelkedett a Feldgendarmerie-nél, azaz a katonai rendőrségnél, amely gyakran szolgált a fronton bevetett harci csapatként, hogy visszatartsa a civileket az előrenyomuló német erőkkel szemben. Az LA Times kutatása olyan iratokat is feltárt, amelyekből kiderült, hogy Gustav 1947-ben visszatérhetett a háború utáni államba dolgozni, miután nem tulajdonítottak neki konkrét háborús bűnöket.

A témával kapcsolatos korábbi cikkeinket ITT és ITT tudjátok elolvasni.