2024.02.20 01:08 Interfectorem Sabnock Olvasottság: 1615x
1

A kéz, ami önállóan él, és gyilkol.

Azért nem mondhatjuk, hogy egy nevenincs rendező ül bele abba a bizonyos székbe, hiszen Oliver Stone azért nem egy eldobandó név a szakmában...

A film Marc Brandel A gyík farka című regény filmes adaptációja, amivel jómagam könyv formájában még nem találkoztam.

A kéz, ami önállóan él, és gyilkol.

Nem rossz szereposztás, és végtére is, nem is lett rossz kis mozi. De nézzük, mit is láttam bő száz percig!

Egyértelműen műfajilag egy misztikus horror mozit, ami érdekesnek tűnt elsőre, és miután lepergett az utolsó kocka is, úgy álltam fel, hogy a végeredmény nagyon tetszett!

Jonathan Lansdale (Michael Caine) egy ismert képregényrajzoló, aki éppen magánéleti válságban van fiatal feleségével...

Éppen beszorulnak egy lassú sofőr mögé, és mögöttük egy állandóan előzni akaró kocsi folyamatosan dudáló vezetőjét próbálják elengedni, a hevesen integető férfi kezét a teherautó odaszorítja, és a jobb keze, amivel rajzol, csuklóból leszakad!

Kap egy műkezet, amivel hihetetlen erővel tud szorítani, de rajzolni sajnos nem...

A felesége, Anne (Andrea Marcovicci) is inkább a jógaoktatójának szenteli az idejét, mint teljes letargiában vergődő férjének...

Jonathan féltékeny lesz, és teljesen összecsapnak a feje fölött a hullámok. De mintha valami köze lenne az esethez a sikátorban meghalt hajléktalannak?

Már ő sem tudja!

New Yorkba költöznek, és régi jó barátja és ügynöke is egyben, Karen Wagner (Rosemary Murphy) megpróbál rajta segíteni...

Így a nő javaslatára elfogad egy ajánlatot, hogy egy kaliforniai főiskolán tanítson, majd elutazik, és bérel egy faházat az isten háta mögött, egy elhagyatott erdei házat, ahol egyedül kezd el berendezkedni és új életet kezdeni...

De egy fiatal nő, Stella Roche összemelegszik vele, és lefekszenek egymással...

Eközben felesége is ragaszkodik hozzá, hogy együtt töltsék a karácsonyi ünnepeket, majd nem sokkal ezután egy barátjával iszogat egy bárban, Briannel, és megtudja, hogy a férfi (Bruce McGill) és Stella egy pár...

Bevallja, hogy lefeküdt a lánnyal, majd az iszogatás abbamarad, és ahogy Brian beül a kocsijába, Jonathan leszakadt keze megöli Briant!

Nem sokkal később Lansdale, miután hazamegy, arra ébred, hogy az önálló életre kelt kéz éppen a feleségét fojtogatja. Lizzie, a lányuk (Mara Hobel) kihívja a zsarukat, de A kéz elmenekül az istállóba, erre Lansdale egy gumin felrobbantja, mielőtt őt is megfojtaná...

De a rendőrök belenéznek a kocsija csomagtartójába, ahol ott van Brian és Stella holtteste...

Snitt!

Elmegyógyintézet, ahol egy orvos próbál beszélgetni Lansdale-lel, vallja be, nincs semmilyen kéz, és ő ölte meg az áldozatokat, de a megbilincselt férfi nem sokat beszél!

Erre a semmiből elindul A kéz, és megfojtja az orvost, mire Lansdale elkezd nevetni, és rájön, hogy A kéz saját maga, és nem tudnak egymás nélkül élni!

Kinyitja a bilincset, és elindul kifelé a folyosóra!

Pár szót még a filmről!

A film drámai részei rendben vannak, szépen bontja ki Stone, szép képekkel operál King Baggot, ez eddig tetszetős...

A férfi kínjai az agyában mind-mind feldolgozatlanok maradnak, így a suspense szépen működik, magyarul a férfi problémái tökéletesen ki vannak bontva...

A teljes kétségbeesés, egy fiatal vetélytárs, bosszúból elkövetett házasságtörés, nagyon jól működnek a filmben, de...

Ahogy misztikus thrillerből horrorba csap át a film, ott nagy a szakadék!

A kissé ördögi végtag nem mutat igazán jól...

Ahogy rohangál a padlón vagy éppen a fűben, kissé fura és nevetséges...

Az Evil Deadben ok, ott ez kötelező, de itt Michael Caine sem igen érti a koncepciót, és Oliver Stone sincs otthon a horror műfajában.

De mindezen hibái ellenére egy igazán jó és kifejezetten érdekes film, horror rajongóknak kötelező, főleg akik a hetvenes-nyolcvanas évekbeli filmeket kedvelik!

Nekem viszont tetszett!

Az IMDb-n 6700 vélemény után 5,5/10-es, amit én magam kissé keveslek, a TMDB-n 128 szavazatot követően 61%! Nálam pedig négy csillag és 72%!

Házi Oreo keksz és házi málnaszörp...

A kedvenc fotelemben a film után pedig nagyon jót aludtam.

72 A kéz  (1981)

dráma | horror | thriller

John Lansdale képregényrajzolóként dolgozik. Munkamániája miatt megromlik házassága. Egy balesetben elveszíti jobb kézfejét, s ezzel óriási fordulatot vesz élete. felesége... több»

1