Richard király

King Richard

Jó ideje pihent már a HDD-n, valahogy most éreztem hangulatot hozzá. Időközben persze apró információmorzsák azért tudatták velem, hogy jól sikerült darab. Méltathatnám Will S. játékát vagy a többiekét, lerendezhetném annyival, hogy nagyon rendben van.
Ami sokkal inkább figyelemreméltó, az a történet. Lehet, nem mindenkinek ugyanazt az üzenetet fogja hordozni, mint nekem, de engem igazán ez a része vett meg a filmnek. Végre egy nyers őszinteségű film, ami soha nem lenne aktuálisabb, mint manapság. Soha nem titkoltam, a mai „fejlett” világ hozzáállása a gyerekek státuszához eltúlzott, és ezzel együtt rengeteg kárt okoz. Természetesen nem általánosítok, de rengeteg a példa körülöttem. A munkámból kifolyólag rengeteg emberrel beszélek. Tanárok, óvó nénik, nagymamák mesélnek észbontó történeteket.
Visszakanyarodva, a filmbéli, és valószínűleg igaz történet csodásan világít rá arra, hogy a látszólag negatív, kemény nevelés egyáltalán nem rossz. A mai világ legnagyobb hibája, hogy a szülők pillanatnyilag fájó, és negatív döntést sem hajlandók meghozni. Esetleg végigvinni, ami hosszútávon a gyerek érdekeit szolgálja majd. Ami fontos, mindezt úgy teszik, hogy a két szülő egy irányba húz. Szó sincs arról, hogy keresztbe tesz egymásnak anya és apa. Amit mondjuk a későbbiekben tudatosan, ismételten kijátszik a gyerek majd a saját javára. Természetesen van konfliktus a két szülő közt, mégsem változtat a lényegen.
Richard Williams zseniális ember, le a kalappal előtte. Határozott, kőkemény, és a végtelenségig szerető apa egy személyben. Megálmodott valamit, amitől semmi és senki sem tántoríthatja el. Amit nagyszerűen mutat meg a film, és lehet belőle építkezni, hogy a kemény, következetes nevelés ellenére is hatalmas szeretet szővi át a családot. A mai ember azt gondolja, ez csak úgy érhető el, ha mindent megad, és mindig bólogat a gyereknek. Ez a történet az élő példa, hogy erről szó sincs, mégis egészséges, művelt, nem kicsit sikeres gyerekek lettek. Akik beírták magukat a sport történelmébe. Csodás alkotás, amiből bárki építkezhet napjainkban is.