Gyergyai Albert író, műfordító és irodalomtörténész 1893. január 20-án született Nagybajomban, Schlesinger Albert néven, zsidó családban. (A családneve később Szegőre, végül Gyergyaira változott). A kaposvári főgimnáziumban érettségizett, majd Budapesten lett bölcsészhallgató. 1914-ben Párizsban lett ösztöndíjas, de internálták, később a lausanne-i egyetemen tanult. 1919-ben hazatért, a következő évben tanári diplomát kapott, majd az Új Írásnál helyezkedett el, végül... Több
Gyergyai Albert író, műfordító és irodalomtörténész 1893. január 20-án született Nagybajomban, Schlesinger Albert néven, zsidó családban. (A családneve később Szegőre, végül Gyergyaira változott). A kaposvári főgimnáziumban érettségizett, majd Budapesten lett bölcsészhallgató. 1914-ben Párizsban lett ösztöndíjas, de internálták, később a lausanne-i egyetemen tanult. 1919-ben hazatért, a következő évben tanári diplomát kapott, majd az Új Írásnál helyezkedett el, végül 1926-tól kereskedelmi iskolában, illetve az Eötvös Kollégiumban tanított. Kétszer is behívták munkaszolgálatra, de megszökött.
1945-től Svájcban volt kulturális attasé, 1950-től 1970-es nyugdíjazásáig az ELTE-n tanított modern francia irodalmat. Eleinte írónak készült, és bár az Új Idők, illetve a Nyugat is közölte az írásait, s többek között Babits Mihály és Osvát Ernő és pártfogolta őt, a munkái nem keltettek nagy érdeklődést. Ezért később áttért a műfordítói tevékenységre, számos jelentős francia nyelvű művet ültetett át magyarra. Tanulmánya és monográfiái mellett több antológiát is szerkesztett. 1957-ben doktori címet szerzett. Érdemeit számos díjjal ismerték el. 1981. július 7-én halt meg Budapesten.
(Filmbarbár)