2024.07.22 13:56 Hauser Árpád Olvasottság: 143x
2

A legjobb valaha készült magyar film

Örök kedvencem Keleti Márton 1965-ös nagy klasszikusa, A tizedes meg a többiek, mely mára fogalommá vált a hazai filmtörténelemben. A főszerepekben olyan valódi színészóriásokat láthatunk, mint Sinkovits Imre, Darvas Iván, Major Tamás, Márkus László, Szabó Gyula, Ungváry László. Forgatási helyszíne pedig a tóalmási (Pest-megyei) Andrássy-kastély. A fekete-fehérben leforgatott film alaptörténete, melynek forgatókönyvét Szász Péter írta, a második világháború végén játszódik, amikor a front már Magyarországra tevődik, és a szovjet hadsereg megkezdi a magyar településekről a németek kiűzését.

Egy ideig, 1944 ősze és 1945 tavasza között néhány hónapra valódi káosz alakul ki az országban. Ebben a káoszban zajlik a film cselekménye is. Egy magyar katona, Molnár Ferenc tizedes (Sinkovits Imre) megelégeli a harcot, és századának zsoldjával együtt (melyet a nyakában lévő kézigránátok közé rejt) meglép alakulatától, hogy vidéken elbújva várja ki a harcok végét. Egy kastélyba vetődik, ahol azonban hozzá hasonlóan a frontról meglógott katonaszökevények tanyáznak egy zászlós vezetésével, ő Gálffy Eduárd (Darvas Iván).

A legjobb valaha készült magyar film

Összefognak, és így kialakul egy kis csapat: A tizedes meg a többiek, akik innentől elválaszthatatlanok lesznek, és együtt próbálják meg túlélni a háborút. Ha kell, oroszbarátnak öltöznek be, maguk mellé véve Grisát (egy orosz katonaszökevényt), ha kell, hithű nyilas pártinak mutatkoznak, ha épp németbarát alakulatok közelednek a kastélyhoz. A baj ott kezdődik, mikor a tizedes pártfogásába vesz egy politikai elítéltet (egy másik katonaszökevényt), és saját papírjaiból ad neki okmányokat. Lebuknak azonban, mikor egy nyilas (Ungváry László) rájön, hogy két Molnár Ferenc tizedes van a körzetében. Az egész társaságot katonai bíróság elé citálják, de a kivégzés elmarad (a poént nem lövöm le, hátha akad még mindig olyan, aki nem látta a történetet). Ez a film különleges, mert vidám oldaláról fogja meg a katonák viszontagságait. Mondatai, mint „az oroszok a spájzban vannak” szállóigévé váltak 1965 óta. Én magam legalább egy tucatszor vagy többször láttam, szerintem lehetetlen megunni. Természetesen 5 csillagos produkció mert nálam EZ a legjobb valaha készült magyar film, megelőzve még A tanút vagy az Indul a bakterházat is.

háborús | vígjáték

Egy katona motorozik a frontvonal mentén a második világháborúban. Balról, jobbról lőnek rá, de ő mit sem törődik vele. Eközben a zászlóalja is üldözi, ugyanis ellopta a... több»

2