Ördöggerinc

Ördöggerinc

El espinazo del diablo

1939, Spanyolország: a véres polgárháború végén Franco tábornok fasiszta csapatai felszámolják a maradék köztársasági erőket. A tízéves Carlost (Fernando Tielve), egy meggyilkolt republikánus harcos fiát apja bajtársai egy isten háta mögötti árvaházba viszik. Az igazgatónő, Carmen (Marisa Paredes) és a tanár, Casares professzor (Federico Luppi) a köztársasági erőkkel szimpatizáltak, ezért befogadják a kisfiút. Nehezen tudja megszokni új környezetét, főleg Jacintót (Eduardo Noriega), a durva gondnokot. Ráadásul éjjelente egy régi lakó, Santi (Junio Valverde) szelleme kísérti Carlost. Az udvaron egy óriási fel nem robbant bomba emlékeztet a halál közelségére. Franco katonái nincsenek már messze, a szellem vészt jósló hangja pedig egyre erősebb.

Ország: Spanyolország, Mexikó
Premier (HU): 2002.10.13.

2023.12.06 Artemisia

legújabb vélemény a nap véleménye

Pokoljárás

Guillermo del Toro munkásságának korai darabja az Ördöggerinc, melyet első filmje, a Cronos, és a szörnyfilmes beütésű novellaadaptáció, a Mimic - A júdás faj után készített. Valójában az Ördöggerinc volt del Toro első szkriptje, melyet még a Cronos... Teljes kritika

2019.08.04 HercegPeter

Guillermo del Toro munkásságának elfeledett gyöngyszeme

Guillermo del Toro rendezései közül az egyik legjobb. Nekem például jobban tetszett, mint a Faun labirintusa és főleg mint a Víz érintése. Ahogy azt megszokhattuk, ez sem egy hétköznapi film, de nem olyan elrugaszkodott, mint a másik két fent említett alkotás. Az első néhány perc/fél óra látszatával ellentétben nem a természetfelettin van a hangsúly. Ahogy az emberi tényező egyre nagyobb teret nyer a filmben úgy válik egyre izgalmasabbá. Ehhez a történethez a háború nagyon jó hátteret szolgáltat, elkülöníti az árvaházat a külvilágtól. Nekem eleinte az hiányzott, hogy alig ismertük meg a szereplőket, főleg a felnőtteket. Persze a történet folyásával egyre többet tudunk meg róluk. Mint mondtam, annak ellenére, hogy a film ereje a horrorosabb, mégis a második fele az érdekesebb. Szerintem ezt a szellemszálat akár ki is hagyhatták volna belőle. Persze így többrétű a film, több lábon tud megállni és nagyobb nézőközönséget tud magához csalogatni. A történet fordulatos és izgalmas, szerencsére nem kiszámítható. A másik oldalról nézve viszont az alakítások eléggé gyengék. A cím választás érdekes. Nem mondom, hogy alul értékelt alkotás, inkább egy elfeledett gyöngyszem Guillermo del Toro munkásságában.

2023.05.22 Ahoj poplacsek

4,5/5

A fényképezés, kameramunka, a a képi világ egészen hihetetlenül magas minőségű. Az egésznek van egy retro hangulata. Sokakat megtéveszt a szellemszál a sztoriban, és a láncfűrészes-darabolós sztorikhoz hasonlítják, majd csalódnak, mert ahhoz nem elég durva a kivitelezés. Pedig igazából a westernekre hasonlít. Csak itt nem a vadnyugat adja a könyörtelen és durva környezetet, amiben brutalizálódnak az emberek (mármint a hitványabbjai), hanem a spanyol polgárháború. Vannak persze eltérések egy klasszikus western felálláshoz képest, pl. van benne egy jól érzékelhető Legyek ura hasonlóság is a vége felé, de ha kezdő filmnézőknek kellene tanácsot adnom, akkor mégiscsak azt mondanám, hogy nézzék úgy, mint egy westernt.

2022.02.07 indingo

Guillermo del Torótól kicsit betegebbet és különlegesebbet szoktam meg. Ennek ellenére maga a film nem rossz. Kicsit misztikus, de mégis van mondanivalója, és a képi világa is pazar.

2021.02.06 Eastern79

Szürreális mese

Guillermo del Toro talán legszebb filmje, annak ellenére, hogy kísértethistóriát látunk. Gyönyörű képekben mesél ismét, és mint oly sok filmjében, most is a rá annyira jellemző műfajkoktélt kapunk. Háborús történetből vált át ifjúsági kalandfilmbe, majd karakterdrámába, hogy aztán a végkifejlet minden várakozást felülmúljon. Del Toro olyan művészien bánik a képekkel, hogy az volt az érzésem, egy megelevenedett festményt látok. Lebilincselő, nagybetűs mozi élmény. Így kell filmet csinálni.

A film összbevétele 754 749 dollár volt (imdb.com).

A rendező egyszer úgy nyilatkozott, hogy ez a kedvenc saját filmje.Szerző: ArpiHajdu és Réci

Guilleermo del Toro még főiskolás évei alatt kezdett el dolgozni a filmen.Szerző: ArpiHajdu és Réci

A film szerepel Steven Jay àltal szerkesztett, 101 horrorfilm film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz című filmkritika gyűjteményben.Szerző: Bogi87