2022.07.22 14:24 BRANTON Olvasottság: 1303x
5

Adrenalinbomba felsőfokon, avagy az év akciófilmje!

Két nap pihenő után visszatértem,s ahogyan ígértem,A szürke emberrel jövök. A filmet Anthony Russo és Joe Russo rendezték,akik nem ismeretlenek a néző számára. Ők szállították a Bosszúállók: Végtelen háborút és a Bosszúállók: Végjátékot. Nem szeretem túlságosan ezt a két alkotást(leginkább az első Bosszuállók-film tetszett),de azt el kell ismerni,hogy baromi nagy kasszasiker,nem mellesleg rengeteg gyermeknek kedvenc filmjeik ezek.

Jelen művünkkel kapcsolatosan tudni kell,hogy a The Gray Man c. regény alapján készült,melyet Mark Greaney írt 2009-ben. Ha jól emlékszem,a film előzetese egy napon érkezett, a legújabb Mission: Impossible kalanddal. Nos,azért volt fontos megjegyeznem előbbi mondatomat,mert meglepetésemre,A szürke ember előzetese jobban felcsigázott,mint az általam nagyon is kedvelt Tom Cruise hetedik lehetetlen küldetése.

Adrenalinbomba felsőfokon, avagy az év akciófilmje!

A szürke ember trailere láttán elkapott egy kellemes érzés,hogy ez bizony jó film lesz. A Netflix sokszor,sőt mostanság meg aztán főleg egyre többször hibázik,méghozzá a túltolt propagandával,illetve a gyengén,vagy maximum közepesen megírt történetekkel. Ennél nagyobb meglepetésben aligha lehetett volna részem,szóval köszi Netflix! Illetve nem köszi,sőt hatalmas nagy pofon járna a temérdek fércműért,amit az utóbbi években gyártottatok,de nagy ritkán azért sikerül megajándékozni ilyen jó filmekkel is,mint jelenlévő alkotásunk,a rendkívül profi módon összerakott The Gray Man,vagy magyar címén(ha úgy jobban tetszik Tisztelt Olvasó!),A szürke ember. Történetünk nem egy nagy was ist das,sőt igazából azt is írhatnám,hogy egy tipikus,ügynököt-átverős akciófilmről van szó. Állításom azonban mégsem állná meg teljesen helyét,hiszen az apróbb részletek megcáfolják. Milyen apróbb részletekre is gondolok? Hú,egyébként baromi nehéz objektíven írnom erről a moziról,hiszen teljesen elvarázsolt. Az apróbb részletek alatt azt értem,hogy van az alapfelállás,ami úgy néz ki,hogy felsőbb vezetőség vs ügynök,de nem a megszokott sémák alapján zajlanak le a küzdelmek,hanem mindig az utolsó pillanatban csavar egyet a sztorin a film. Nem,nincs igazam. Drága Olvasó ne hagyd,hogy megvezesselek! Mondom is az igazságot. A sztori szögegyszerű,az alap akciófilmek történeteit idézi. Nincs spanyol viasz feltalálás,csupán a megszokott történetvezetés. Ami miatt mégis kiemelkedő ez a mozi,na az egy mondatban le sem írható. Olyan színészek vannak alkotásunkban,mint Ryan Gosling,Chris Evans,Ana de Armas. Az a helyzet,hogy ez a hármas piszok jól működik együtt. Megkapjuk még a kiváló Billy Bob Thorntont is,aki ismételten helytálló teljesítményt nyújt. Ryan Goslingot egyébként alapból a kedvenc színészeim között jegyzem,kitől legjobban a Túl a fenyvesen c. filmet szeretem,hiába csak 45-50 percet szerepel benne. Chris Evanst is nagyon szeretem,Ana de Armast pedig az egyik legkiemelkedőbb női színésznek tartom az új érából. Kíváncsi voltam,hogy ezek az aktorok mit hoznak össze. Ahogyan megjegyeztem már,piszok jól működnek együtt,nagyon működik a kémia. Féltem,hogy három ekkora sztár nem fér el egy akciófilmben,hiszen számtalanszor volt arra példa,hogy kioltották egymást,tehát nem tudtak érvényesülni az alkotásban. Itt nincs ilyen probléma. Mivel akciófilmről van szó,vártam,hogy pofás kis akciójeleneteket kapjak. Örömmel jelentem,hogy megkaptam. Kifogástalanul megkoreografált és megkomponált zúzdákat kap a néző,melyeknél ugyan humorosan megjegyezve,de mégsem állunk távol az igazságtól,ha azt mondom,hogy a néző hipotalamusza örömében felsikít. Gosling karaktere ráadásul elsüt néha olyan pofátlan verbális pofonokat,hogy kacagni lehet rajta. Tehát a humor jól funkcionál,az akció szintén jól funkcionál,ennek ellenére mégsem lehet azt mondani,hogy komolytalan alkotással,vagy éppen akció-vígjátékkal van dolgunk. Nyilván egy egyszerű akciómozi ez,de egyrészt jól egyensúlyozik a komoly és komolytalan szórakoztatás közt,másrészt ritka nagy profizmussal van összerakva. A mostanság megjelenő akciófilmeket szokás a John Wickhez hasonlítgatni. Ki ne maradjak a buliból! Bár,egy kicsit ünneprontó leszek a John Wick imádatban fetrengő emberek számára. Ugyanis azt kell mondanom,hogy Reeves kalandjai közül a második és harmadik(John Wick 2-3) elmehetnek melegebb éghajlatra. A brutalitás oly mértékben van csak jelen,hogy az ne fárassza le a szemünket. Nincs túltolva semmi,tökéletes arányban van elosztva minden. Tudtam egyébként,illetve számítottam arra,hogy nem fogok mellélőni ezzel a mozival,hiába Netflix. Annyit megjegyeznék apróbb negatívumként,hogy egyes ütközet közben az operatőri munka nem tökéletes. Arra gondolok,hogy a fókusz, nem a delikvensen van,hanem a hátteren,ami az adott jelenetben meglehetősen zavaró. Visszagondolva talán egy ilyen jelenet volt,méghozzá a közepe tájékán a filmnek. Ezen kívül zseniális volt az operatőri meló is. Összességében nem volt egy fotelből kitaszító momentum,csak gondoltam elfér a sok pozitívum között. A nyár hűsítője eddig A szürke ember,melyet vétek lenne kihagyni. Még ilyet Netflix,ne a politikának,hanem a közönségnek akarj megfelelni! Azon filóztam,hogy simán elmehetne moziba is az alkotás,mert vérbeli blockbuster látványvilág fogad,nem az a tipikus streamingszolgáltató-vonalba beleillő darab. Anthony és Joe Russo kitettek magukért,minden dícséretet megérdemel az alkotásuk. Egyértelműen 5 csillagot adok az 5-ből!

akció | thriller

Egy Európában élő volt CIA ügynök megpróbálja megmenteni azoknak az életét, akik az ő kilétéről valójában nem is tudnak. több»

5