Szerelmi lázálom (1981)

Szerelmi lázálom

Romy Schneider
Romy Schneider

Berto49   2019. 08. 15.

A valóság és a képzelet játékai

A bombasztikus cím nem késztetett volna a film megnézésére, de a két sajnos már nem élő sztár (Romy Schneider, Marcello Mastroianni) szereplése erősen vonzott a megtekintésre. Bennük nem csalódtam, sőt a film is kellemes meglepetéssel szolgált. A misztikus történet végig a realitás és a fantázia között lavírozott, sokáig nem lehetett tudni, hogy mi is az igazság. Schneider utolsó előtti filmje, a maszkmester(ek) valóságos csodát műveltek vele, a ragyogó szépségét évtizedek romboló hatásával megcsúnyították. A Ticino folyó partján fekvő Pavia városában játszódó történet szép képekben mutatta a múltjáról is nevezetes lombard település ködös novemberi látványát. A köd is hozzájárult a film transzcendens hangulatához. A rendező kultikussá vált „Előzés” című filmjének színvonalát ugyan csak alulról érintette, de az olasz filmek és főleg a két zseniális színész játékát kedvelők számára élményt nyújtó munka. (Az adatlapon megjelenő "horror" műfaji megjelölést erős túlzásnak, nézőcsalogató becsapásnak érzem.)

A sok írói álnevet használó Mino Milani "Fantasma d'amore" (1977) című regénye alapján. Nem készült magyar fordítása.

(Berto49)

Romy Schneider nem jelent meg a forgatás első napján. Férje, Daniel Biasini párizsi hotelszobájában találta meg a színésznőt, aki egy gyógyszeres-vörösboros koktéllal ütötte ki magát.