Steven Rodney McQueen – avagy művésznevén Steve McQueen 1969-ben született Londonban. Angol filmrendező, producer, forgatókönyvíró és videóművész. A Drayton Manor High Schoolban kezdte tanulmányait. Szépművészeti és design-tanulmányai után átiratkozott a New York University’s Tisch School képzésére, hogy továbbfejleszthesse filmes ismereteit, de túl szűknek találta a kereteket.
Bear (1993) című filmje volt első nagyobb munkája, melyet a Royal College of Artban mutattak be, Londonban. A filmben a rasszizmus, a homoszexualitás és az erőszak... TöbbSteven Rodney McQueen – avagy művésznevén Steve McQueen 1969-ben született Londonban. Angol filmrendező, producer, forgatókönyvíró és videóművész. A Drayton Manor High Schoolban kezdte tanulmányait. Szépművészeti és design-tanulmányai után átiratkozott a New York University’s Tisch School képzésére, hogy továbbfejleszthesse filmes ismereteit, de túl szűknek találta a kereteket.
Bear (1993) című filmje volt első nagyobb munkája, melyet a Royal College of Artban mutattak be, Londonban. A filmben a rasszizmus, a homoszexualitás és az erőszak problémáit feszegeti. További rövidfilmjei a Five Easy Pieces (1997), és a Just Above My Head (1996). Az 1998-as Drumroll című filmjében használt először hangot. A Western Deep (2002) című alkotásában a TauTona dél-afrikai aranybánya munkakörülményeit mutatja be, teljesen naturálisan.
Filmjeit általában galériák falain vetítették, Andy Warhol nagy hatással volt rá – fekete-fehér filmjeiben gyakran McQueen is szerepel.
1999-ben művészeti tevékenységéért Turner-díjat kapott, azaz a legrangosabb brit díjat a vizuális művészet területén, valamint 2006-ban kitüntették a Brit Birodalom Rendjének tiszti, majd 2011-ben a parancsnoki fokozatával. 2014-ben a Time Magazin beválasztotta a világ 100 legbefolyásosabb embere közé.
2006-ban Irakba ment, hivatalos háborús művészként, s rákövetkező évben elkészítette a Királynő és ország című művét.
A Éhség (2008) című életrajzi drámája az 1981-es írországi éhségsztrájkról szól. Premierje a Cannes-i Filmfesztiválon volt, és McQueen első brit rendezőként meg is nyerte az Arany Kamera- és a FIPRESCI-díjat, de a film további számos további rangos elismerést kapott.
2009-ben ő képviselte Angliát a Velencei Biennálén.
A szégyentelen (2011) egy szexfüggőről szól, Michael Fassbender főszereplésével.
A 12 év rabszolgaság (2013) történelmi dráma három Oscar-díjat (legjobb női mellékszereplő, legjobb film, legjobb forgatókönyv) nyert, ezzel ő lett az első fekete, aki rendezőként átvehette a legjobb filmnek járó díjat, valamint a BAFTA- és a Golden Globe-díjat is, emellett a New York-i Filmkritikusok díját is bezsebelte. A film főszerepeiben olyan színészeket láthattunk, mint Chiwetel Eijofor, Michael Fassbender (akivel McQueen gyakran dolgozik együtt) és Lupita Nyong'o.
(SódóGA)