2025.08.05 22:30 Ahoj poplacsek Olvasottság: <100x
0

Nehéz érzelmi csomag

Jó kis nemzetközi produkció, ahol egy elég fiatal stáb olyan filmet csinált, ami odaver, ha valaki nyitott a művészibb, kevésbé mainstream alkotásokra. Skót írónő művéből rendezte egy német csaj, amerikai születésű ír főszereplőnővel, az Orkney-szigeteken, amely bár Skócia egyik megyéje vagy tartománya vagy mije, annyira sajátos és külön világ, hogy nemrégiben még azt is fontolgatták, hogy inkább átcsatlakoznak Norvégiához.

Szóval a főszereplő ezekről az északi szigetekről származik, elég nehéz érzelmi csomagot cipel, ami magas fokú érzékenységgel és intelligenciával is párosul. Ez nem a gondtalan létezgetés sikerreceptje. Így aztán, amikor Londonban diákoskodik, aztán álláskeresőként tengődik, állandóan az alkoholhoz nyúl, hogy lenyugtassa a belső világát, de ezen valamennyi idő és rengeteg önbántalmazás után túllép, és harcol azért, hogy józan maradjon. Ehhez visszaköltözik a szigetekre.

Nehéz érzelmi csomag

A szigetek ellenállhatatlanul különleges hátteret szolgáltatnak, és mindig épp olyan arcukat mutatják, ami felerősíti a film hangulatát, ha kell, barátságos a táj, máskor kegyetlen, mikor mire van szükség. Amy Liptrot íróként nagyon ismerheti a cselekményben ábrázolt sorsot és annak különféle lelki stációit, igen hitelesnek és valóságosnak érződik minden egyes részlet. Saoirse Ronan pedig - bár még mindig nagyon fiatal - egyre jobb és jobb színésznő, csodálatos munkát végzett, máris sokkal érettebb egy csomó idősebb pályatársánál. Nora Fingscheidt rendező pedig ritka egyedi hangvételű és világú filmet alkotott a rendelkezésére álló nagyszerű erőforrásokból. Talán egyedül a vége, a befejezés az, ami kicsit el lett szerintem maszatolva, de ez se rontott rajta szinte semmit, így is nagyon egyben volt az egész.

A cím magyarra fordítása azonban nagyon félrement, ez a Parlagon egyáltalán nem találó, az eredeti The Outrun azt jelenti, amikor valakinek sikerül valakit vagy valamit lefutni, gyorsabbnak lenni és így legyőzni vagy elmenekülni előle. A főszereplő pontosan ezt tette, ahogy önmagával küzdött, és mindenhol volt, csak Parlagon nem, jár a jókora tockos a címfordítónak.

80 Parlagon  (2024)

dráma

Több mint tíz évnyi távollét után Rona visszatér a távoli Orkney-szigeteken lévő otthonába, Skóciába. Ahogy újra felfedezi a különleges, vad tájakat, ahol felnőtt,... több»

0