A hó hatalma

A hó hatalma

Smilla's Sense of Snow

A Peter Høeg bestsellere alapján készült film a havas Koppenhágában játszódik, ahol egy kisfiút holtan találnak, miután leesett a tetőről. A kisfiúval egy házban lakó Smilla Jasperson nyomozásba kezd, azt feltételezvén, hogy a fiút megölték, ugyanis tudja, hogy a fiú félt a magasságtól,… Több

Rendező: Bille August
Író: Peter Høeg
Forgatókönyvíró: Ann Biderman
Ország: Németország, Svédország, Dánia
Premier (HU): 1998.02.12.
Richard Harris

2019.10.26 Berto49

Élő meteor

Még a nagy skandináv krimi „járvány” előtt, 1997-ben magyarul is megjelent Peter Høeg „Smilla kisasszony hóra vágyik” címen ennek a filmnek az irodalmi alapanyaga. Különösen tragikus halálesettel kezdődik, hiszen egy kisgyermek zuhan le öt emelet magasságából. A hősnő (Julia Ormond) szinte pótanyja volt a kisfiúnak, mert az alkoholista anyja és „barátai” elől a kissrác mindig hozzá menekült. A különös viselkedésű Smilla kisasszony, ahogy a kisfiú is grönlandi születésű és megszállottan vonzódik a hó és a jég világához. Minden fenyegetés ellenére elhatározza, hogy kinyomozza a rendőrség által balesetnek elkönyvelt halálesetet. Itt bicsaklik meg a film cselekménye, mert biológiai és fizikai szempontból is képtelen, a fantasztikum világába illő jelenséget állit a középpontba, egy „élő” meteort, amely változatlan intenzitással energiát termel, sőt „felélesztett” egy kihalt, az emberiségre nagyon veszélyes féregfajtát. Nem folytatom, mert ennek a képtelenségnek az ellenére is érdemes végignézni a filmet, különösen Julia Ormond kiemelkedő alakítása miatt.

2015.11.14 rbernadett

Annak idején annyira ígéretesnek tűnt ez a film és aztán annyira nem kötött le, hogy nem is emlékszem, hogy végül miről szólt. Pusztán annyira emlékszem belőle, hogy a főszereplő nem tudom én hány fajta lábnyomot tudott megkülönböztetni a hóban, és asszem ezzel el is mondtam mindent, amit a filmről tudni érdemes.

Bille August rendező beismerte, hogy a film nem hozott akkora sikert, mint remélte. Utólag visszanézve, azt mondta hogy a Peter Høeg regényéből adaptált forgatókönyvvel komoly problémák voltak. Szerző: rbernadett

X-akták
1993