Sokan hajlamosak egyfajta dokumentumfilmbe oltott romantikus drámának tekinteni James Cameron 1997-es Titanicját. Tény, hogy a rendező rengeteg kutatómunkát végzett a forgatás előtt (és után), ahogy az is, hogy ez a történelem egyik legjobban dokumentált hajókatasztrófája. Így nem volt olyan nehéz történelmileg is hiteles formában mozivászonra vinni a legendás luxushajó tragédiáját. Más kérdés, hogy James Cameron több ponton is a drámai hatás kedvéért elferdített pár részletet. Vegyük őket sorban!
Azt mos ki is hagyhatjuk a felsorolásból, hogy Jack és Rose karakterei teljesen a fantázia szüleményei, mert ezzel mindenki tisztában van. Ám magával a hajó elsüllyedésével kapcsolatban, illetve több szereplővel kapcsolatban is találhatunk eltéréseket a valóság és a film között.
Mint azt mindenki tudja, a Titanic egy jéghegynek ütközött, amely feltépte a hajó oldalát az orrától, és így több vízzáró szakaszt is átszakított, ami megpecsételte a hajó sorsát. A Titanic orral előre kezdett süllyedni, ami oda vezetett, hogy a tat kiemelkedett a vízből, majd az így fellépő extrém erőhatások miatt végül a hajótest kettétört.
A filmben ezt úgy ábrázolták, hogy a hajó szinte már teljesen függőleges állásban volt a vízben, amikor kettőtört, majd a hajó fara visszazuhant a vízre. Csakhogy több modell és számos kutatás is bizonyította, hogy valójában a tat alig 23 fokos szöget zártbe a vízfelszínnel, amikor a test kettétört. James Cameron mégis úgy döntött, hogy a sokkal drámaibb és kétségtelenül látványosabb, de cserébe nem hiteles változatot forgatja le.
A film egyik emlékezetes jelenete, amikor William Murdoch elsőtiszt az utolsó elérhető mentőcsónak körüli felfordulásban lelő két utast, majd bűntudata miatt azonnal végez saját magával is. Valójában nagyon valószínű, hogy nem történt ilyesmi. Több túlélő beszámolója szerint ugyanis William Murdoch rengeteg utasnak segített beszállni a mentőcsónakokba, de ilyen incidensről senki sem mesélt. Voltak azonban olyan beszámolók is, amelyek szerint valóban dördültek el lövések a menekülés során, de ezek csak figyelmeztető lövések voltak. Megint mások arról meséltek, hogy láttak egy tisztet, aki valóban lelőtte magát, de arról máig nincsenek hiteles információk, hogy az illető William Murdoch lett volna.
A Titanicot építő White Star Line elnöke, J. Bruce Ismay is a hajón utazott. Szinte az összes, a katasztrófát feldolgozó film, regény és egyéb mű kifejezetten gonosz, önző és gyáva emberként írja le őt. Nincs ez másképp James Cameron mozijában sem, ahol azt láthatjuk, hogy ő hajszolta a vesztébe a hajót a dicsőség reményében, majd a pusztulása láttán felszökik egy mentőcsónakra. Valójában azonban a túlélők beszámolója szerint J. Bruce Ismay rengeteg utast segített átszállni a mentőcsónakokba. Arról ellentmondásos feljegyzések vannak, hogy ő maga miként került fel az egyikre. Egyes források szerint önként ugrott fel az egyikre, máshol viszont arról olvasni, hogy a tisztek szólították fel, hogy szálljon át. Az, hogy szinte mindenhol negatív karakterként szerepel, elsősorban a korszak újságírómoguljának, William Randolph Heartsnek köszönhető, ők ugyanis kifejezetten rossz viszonyt ápoltak egymással már a katasztrófa előtt is. Hearst pedig nem győzte befeketíteni Ismayt a nyilvánosság előtt, amivel tulajdonképpen sikerrel is járt, hiszen Ismay sosem tudta kiheverni a katasztrófát és annak következményeit.
Végül, de nem utolsósorban az is tévesen szerepel a filmben, ahogy a harmadosztály utasaival bántak. Egyszerre volt bosszantó és felkavaró látni, hogy míg az első és másodosztály tehetősebb utasait mentik, addig a legalsó osztályon utazókat szó szerint rácsok mögé zárták, hogy esélyük se legyen a menekülésre. Valójában ez nem így történt. Az tény, hogy a legalacsonyabb osztályt rácsokkal különítették el a többitől, de ez az utazás első percétől fogva így volt, méghozzá az amerikai bevándorlási törvény miatt. Ez ugyanis kimondta, hogy a bevándorlók – akik a harmadosztályon utaztak – fertőzésveszély miatt csak akkor érintkezhetnek másokkal, ha előbb Ellis Islanden megvizsgálják őket. Ezért voltak rácsokkal elzárva, hogy csak a saját szintjükön és fedélzetükön tartózkodhassanak. Az tény, hogy itt viszont nem voltak mentőcsónakok. Amikor a hajó süllyedni kezdett, azonnal utasítást adtak, hogy a rácsokat nyissák ki, de ennél tovább nem foglalkoztak velük. Így a harmadosztály utasainak olyan folyosókon és fedélzeteken keresztül kellett megtalálniuk a mentőcsónakokat, amiken azelőtt sosem jártak. Nem csoda, hogy a harmadosztály utasainak kétharmada a hajó roncsában lelte halálát.
Ha még többre vagy kíváncsi, lapozd át a galériánkat néhány ritka fotóért a Titanic forgatásáról.

84 Titanic (1997)
dráma | katasztrófafilm | romantikus
A 20. század kezdetén megépítik a kor legnagyobb tengeri hajóját, a Titanicot. 1912. április 10-én a Titanic elindul Southampton kikötőjéből, hogy két megállással végül... több»
Szereplők: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Kathy Bates, Bill Paxton, Victor Garber