2017.09.01 17:14 Berto49 Olvasottság: 536x
0

Ritkán nézek sorozatot, de ez kivétel

Végre sikerült megnéznem ezt a három évadból álló, 17 részből álló sokak által kitűnőre értékelt sorozatot. Ritkán nézek sorozatot, mert egyrészt szinte csak sportközvetítéseket nézek a TV-én, másrészt ha egy történetet szokásos filmhosszban (max. 180 perc!) nem lehet elmesélni, az az esetek többségében engem halálra untat. Kivétel volt „A Hajsza”, de a harmadik évadja már „nyújtsuk a rétestésztát!” felkiáltással készült.

Az előző két évadhoz képest vontatott, unalmas, feleslegesen pszichologizáló epizódok voltak, jobbára csak a nézők szájába rágták az előzmények mozgatórugóit. Az meg végképp hihetetlen és nevetséges, hogy egy ártatlan ember csak azért vállaljon egy gyilkosságot és vele egy életfogytiglani rabságot, mert a Szépfiú évtizeddel azelőtt nem őt választotta a pederaszta lelkész új kedvencévé. A sorozat kapcsán főként a kifogásaimról írok, mert pozitívum, hogy egyáltalában volt türelmem végignézni. Egy kivétellel nincs egyetlen rokonszenves figurája sem! Természetesen a sorozatgyilkos Paul/Peter nem lehet szimpatikus, leginkább annak örültem volna, ha a második évad végén sikerült volna lepuffantani.

Ritkán nézek sorozatot, de ez kivétel

Semmilyen gyermekkori sanyarú sors, trauma, szexuális zaklatás nyomán nem indokolt ilyen rémmé, szörnyeteggé válni, ennek ellenére elég sok sorozatgyilkost ismer a kriminológia. (Sajnos Hasfelmetsző Jack kiléte máig sem vált ismertté.) A mérhetetlenül ellenszenves figurát jól alakította Jamie Dornan. Spector mellett a legutálatosabb szereplő a ribanc-tanonc Katie. Őrült szenvedéllyel imádni egy többszörös gyilkost, ez a tény minden határon túlmegy. Csodálkoztam azon a mérhetetlen liberális módon, ahogy az igazságszolgáltatás bánt vele. Mi lesz egy 16 éves lányból felnőtt korában, ha már félig gyerekként ilyen antiszociális a viselkedése? Az én ítéletem szerint életfogytiglani magánzárkában töltött börtön járt volna neki, a felfüggesztés teljes kizárásával. Ott aztán kedvére kéjeleghetett volna imádottja képernyőn látott kielégülésének visszaidézésével. A sorozat nyomozónője, Gillian Anderson sem egy szerethető figura, főleg az első évad alapján. Rettenetesen beképzelt, érzelmileg megközelíthetetlen szőke jégcsap nagyon ellenszenves, főleg mióta olvastam a színésznőről bizonyos dolgokat (sokszor „játszott a másik csapatban”). Valamelyik részben aztán a készítők is megenyhültek iránta akkor, amikor egy vadidegen haldokló öregasszony utolsó perceiben jelenlétével enyhítette az elmúlás kínjait. Viszont pengeéles logikával rendelkezett és a csapatát kitűnően vezette. Más kérdés, hogy nem ismerte az aranyszabályt: „házinyúlra nem lövünk!” és férfipartnereit kénye-kedve szerint a munkatársai köréből választotta. Arról a férfiről sem tudok semmi jót írni, aki családos emberként egy füttyentésre megjelent a szállodai szobájában. A következő nap meg is bűnhődött a kicsapongásáért, kisfia szeme láttára lőtték szitává. Stella nem tanult a leckéből, mert szemet vetett a friss hús Andersonra, aki szintén megjárta, karját egyszer meglőtték, egyszer pedig ugyanazt a karját eltörték. Spector felesége a tésztaképű Sally Ann csecsemőgondozóként vak és süket volt férje iránt. Akármennyire is próbálta Paul leplezni a gyilkosságok utáni izgalmi állapotát, a nőnek éreznie kellett volna, hogy valami nagyon nincs rendben. Öngyilkossági kísérlete pedig a létező legnagyobb őrültség! Olívia és Liam életét is feláldozni a saját gyengesége miatt megbocsáthatatlan. A folyton tátott szájjal bámészkodó vörös rendőrnő (Annie?) azzal is tetézte az ellenszenvemet, hogy nyíltan megmondta: „meleg vagyok”. Konzervatív vagyok? A rendőri testületben azért nem kellene ezt a devianciát megtűrni. A végén már azt vártam, hogy ő meg Stella „megvigasztalják” egymást. Szerencsére ez a jelenet nem következett be. Még talán Jim Burns figurája a leginkább elfogadható, bár az elhatalmasodó alkoholizmusának oka előttem rejtve maradt, de legalább a miérten el lehet gondolkozni. Minden egyebet jól megcsócsálva megetettek a sorozat nézőivel. A kivételesen rokonszenves szereplő a védőügyvéd asszisztense. Ő látva és tapasztalva a főnöke mérhetetlen aljasságát, csapot-papot otthagyva lelépett a színről. Ezt igazán karakán magatartásnak tartom. A leírtak ellenére az értékelésem: jó, mert az utolsó évad kivételével izgalmas, pörgős, filmszerű volt.

81 Hajsza  (2013)

dráma | krimi | thriller

Stella Gibson Belfastba érkezik, hogy szakértelmével segítse a nyomzókat egy megoldatlan gyilkossági ügy felderítésében. Az ügy kísértetiesen hasonlít egy korábbi esetre. több»

0