A Star Trek ma már egy lenyűgözően gazdag sci-fi univerzum gyűjtőneve, de ez nem volt mindig így: Gene Roddenberry víziójának időre volt szüksége, hogy szárnyra kaphasson. Több stúdió elutasította, mielőtt 1966-ban képernyőre kerülhetett egy mindössze 3 évadot megélt, rendkívül alacsony nézettséget generáló sorozatként.
1969, a Holdra szállás éve azonban változást hozott. A Holdra szállásnak köszönhetően megnőtt az érdeklődés a sci-fi iránt, amit meglovagolva a sorozat ismétlései hatalmas népszerűségre tettek szert, és tekintélyes rajongótábort toboroztak, olyannyira, hogy a Paramount sokáig azért nem rendelt új évadokat a sorozatból, mert attól tartott, hogy az rontaná az eredeti sikerét.
Az 1977-es év azonban újabb változást hozott, mégpedig egy másik filmtörténeti mérföldkő, a Csillagok háborúja: Egy új remény bemutatását a mozikban. George Lucas (akit egyébként a Star Trek inspirált a Star Wars megalkotása közben) klasszikusa már bemutatása idején azonnal kritikai és közönségsiker lett, ami új lökést adott a Star Treknek is.
1979-ben a Star Trek a mozivásznon debütált, az Enterprise fedélzetén az eredeti sorozat színészgárdájával, és természetesen magával hozta a korszakban nem éppen megszokott diverzitást is: a fekete, ázsiai és orosz karaktereket, valamint magas tisztségeket betöltő női szereplőket is. (Ezen diverzitás Gene Roddenberry elmondása szerint azt hivatott közvetíteni, hogy a jövőben megszűnnek a faji, nemi és egyéb megkülönböztetések).
A Csillagösvény (eredetileg Star Trek: The Motion Picture, magyarul kezdetben Űrszekerek) az eredeti sorozat szellemiségét megidézve igazán mély tudományos kérdéseket boncolgat a mesterséges intelligenciáról, technológiáról és emberi létről. A cselekmény viszonylag kevés akcióval is érdekfeszítő, gondolatébresztő, és a maga korában újító is volt.
Noha a korabeli kritikák kiemelték a karakterek ridegségét és a csapatdinamika hiányát, mára már mind a karakterek, mind a színészek eleget bizonyítottak (William Shatner, Walter Koenig, Stephen Collins, George Takei, Nichelle Nichols, és akik már nincsenek köztünk: Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, Persis Khambatta).
Összességében az idő a filmet igazolta: a Csillagösvény történelmi jelentőségű darab volt, és ma is értékes része a Star Trek-univerzumnak.

71 Űrszekerek (1979)
Az üggyel-bajjal kijavított öreg csillagcirkálónak, az Enterprise-nak Kirk parancsnoksága alatt meg kell állítania egy energiafelhõt, nehogy összeütközzön a Földdel. A baj... több»
Szereplők: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, George Takei, James Doohan