A 10. század Izlandján járunk, amikor egy fiatal herceg bosszút esküszik apja halála után. A férfi nem nyugszik, amíg meg nem találja a gyilkosokat, és meg nem fizet a tettükért.
A világítótorony és A boszorkány rendezője, Robert Eggers ismét egy lebilincselő és sötét hangulatú… több»
Csalódott vagyok. Nagyon vártam ezt a filmet, végre nem egy szuperhős univerzum, hanem vikingek, a maguk valójában. Ehhez képest úgy érzem, hogy akár Oliver Stone is rendezhette volna ezt a filmet, egy rosszul beszívott időszakában. Amikor a film mon... több»
A hozzászólás cselekményleírást tartalmazhat!
A Vikingek: Vallhalla című sorozat megjelenése után kezdtem el érdeklődni ez után a film után, mert az nagyon bejött és úgy gondoltam, hasonló élményben lesz részem. Hát ebből a szempontból óriásit csalódtam. Viszont az itt olvasható kritikákkal elle... teljes kritika»
Ebből a témából biztosan ki lehetett volna hozni valami jobbat is. Jól is indul, de zagyvaságba fullad. A vikingeket ősemberként jelenítik meg, akik vadállatoknak hiszik magukat. Aztán egy bizonyos északi férfi sorsát követhetjük nyomon, de nagyon minimál stílusban. Vannak persze jó jelenetek a film első felében (főleg csata jelenetek) de amikor a cselekmény áttevődik Izlandra, onnantól átmegy "zs" kategóriába minden. Kár érte, mert tényleg jó a téma. Értékelésem max 40% jóindulattal a harci cselekmények miatt.
Vártam ezt a filmet. Tetszett az alapötlet. Még jobban tetszettek az előzetes vélemények. Egy kemény hangulatú, véres, izgalmas és erős alkotásnak tűnt. Ehhez képest számomra csalódás volt, sokkal többet vártam. Nézzük először a pozitívumokat. Fényk... teljes kritika»
Nagy csalódás volt számomra ez a film. Történelemmel foglalkozóként kíváncsian vártam a viking téma megjelenítését és, hogy Robert Eggers mit kezd a X. századi környezettel. Erről a korról aránylag kevés film készült eddig. De sajnos úgy tűnik, mellényúlt. A vikingekből csak az ősember-szintű, elállatiasodott böfögés maradt meg, hogy farkasoknak, medvéknek hitték magukat. Az igaz, hogy létezett ilyen északi törzs, a berserkerek törzse, mely állatias módon harcolt, de a vikingek 90%-a aránylag fejlett rendszerben élt. Voltak modern hajóik, fegyvereik és jól szervezett társadalmi rendben éltek. Sajnos, ebből a filmből inkább az állatias én jön le a nézőkben. A film látványvilága is sekélyes. A kevés csatajelenet aránylag jól sikerült, a viking falu 20 lakója nagyon karcsú ahhoz, hogy monumentálisan adja vissza X. századi település-viszonyokat. Alexander Skarsgard és Anya Taylor-Joy viszik a vállukon a filmet, de a gyenge sricpt és a halvány rendezés ellen kevesek még ketten is. Értékelésem: 50%. Az is a két főszereplőnek szól. Ha nem ők alakítanák Amlethet és Olgát, alig 30%-ot érne csak a film.
Robert Eggerst sokan forradalmi rendezőnek tartják, mert rendezései, filmjei egyediek, és sokak szerint kimagaslóan jók is. Nos, abban egyetértek, hogy egyedi. A boszorkánnyal és A világítótoronnyal megmutatta, hogy egyedi stílusú rendező. Nekem mindössze annyi a problémám, hogy emellett már annyira „művészi”, hogy egyes jelenetek miatt egyenesen nézhetetlen. A művészi szót azért tettem Eggers esetében idézőjelbe, mert számomra feleslegesen túltolt drogos trip a megfelelő kifejezés rá. Az Északi pár fokkal emészthetőbb film, de nem sokkal. Amit nagyon tudok dicsérni itt, az a hangulat. Szerintem sikerült elkapni a kornak a hangulatát, illetve a díszletek is rendben vannak. Tele egy sor jó színésszel a film, ők hozzák is a kötelezőt. Annyira egyébként nem brutális a film, mint mondják, de kifejezetten felnőtteknek szól, már csak az atmoszférája miatt is. Szóval, nem egy rossz cucc ez, csak mint film nem igazán állja meg a helyét. Inkább egy érdekes kísérletezgetésnek nevezném, néhány jó pillanattal. Nem átlagos, nem bűn rossz, valahol a kettő között.
A film 74 276 225 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 43 641 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.
Az északi Robert Eggers harmadik nagyjátékfilmje A boszorkány (2015) és A világítótorony (2019) után.
(Gábor390920)Ethan Hawke és Willem Dafoe második közös filmje a 2009-ben megjelenet Daybreakers - A vámpírok kora című film után.
(csd)Az északi mitológiában a valkűrök képesek voltak hattyú alakját ölteni, ezt szimbolizálja a hattyú formájú sisak.
(csd)Nicole Kidman és Alexander Skarsgård második közös filmje a 2017-ben megjelent Hatalmas kis hazugságok után.
(csd)Szeretnéd használni a Mafab értékelését a weboldaladon?
Használd ezt a HTML-kódot »