Az Északi (2022)

Nicole Kidman
Ethan Hawke
Ethan Hawke
Nicole Kidman

Zsuzsanna395645   2022. 09. 23.

Bár ne tettem volna..

30 percet bírtam belőle megnézni..azt is sajnálom..

Zoltán384279   2022. 07. 17.

Nem viking történet!

A Vikingek: Vallhalla című sorozat megjelenése után kezdtem el érdeklődni ez után a film után, mert az nagyon bejött és úgy gondoltam, hasonló élményben lesz részem. Hát ebből a szempontból óriásit csalódtam. Viszont az itt olvasható kritikákkal elle... teljes kritika»

Master   2022. 06. 13.

Zagyvaság, ami jól indul

Ebből a témából biztosan ki lehetett volna hozni valami jobbat is. Jól is indul, de zagyvaságba fullad. A vikingeket ősemberként jelenítik meg, akik vadállatoknak hiszik magukat. Aztán egy bizonyos északi férfi sorsát követhetjük nyomon, de nagyon minimál stílusban. Vannak persze jó jelenetek a film első felében (főleg csata jelenetek) de amikor a cselekmény áttevődik Izlandra, onnantól átmegy "zs" kategóriába minden. Kár érte, mert tényleg jó a téma. Értékelésem max 40% jóindulattal a harci cselekmények miatt.

MoviesChris   2022. 05. 18.

Csalódtam

Vártam ezt a filmet. Tetszett az alapötlet. Még jobban tetszettek az előzetes vélemények. Egy kemény hangulatú, véres, izgalmas és erős alkotásnak tűnt. Ehhez képest számomra csalódás volt, sokkal többet vártam. Nézzük először a pozitívumokat. Fényk... teljes kritika»

Harper   2022. 06. 24.

Csalódás, pedig jó téma volna

Nagy csalódás volt számomra ez a film. Történelemmel foglalkozóként kíváncsian vártam a viking téma megjelenítését és, hogy Robert Eggers mit kezd a X. századi környezettel. Erről a korról aránylag kevés film készült eddig. De sajnos úgy tűnik, mellényúlt. A vikingekből csak az ősember-szintű, elállatiasodott böfögés maradt meg, hogy farkasoknak, medvéknek hitték magukat. Az igaz, hogy létezett ilyen északi törzs, a berserkerek törzse, mely állatias módon harcolt, de a vikingek 90%-a aránylag fejlett rendszerben élt. Voltak modern hajóik, fegyvereik és jól szervezett társadalmi rendben éltek. Sajnos, ebből a filmből inkább az állatias én jön le a nézőkben. A film látványvilága is sekélyes. A kevés csatajelenet aránylag jól sikerült, a viking falu 20 lakója nagyon karcsú ahhoz, hogy monumentálisan adja vissza X. századi település-viszonyokat. Alexander Skarsgard és Anya Taylor-Joy viszik a vállukon a filmet, de a gyenge sricpt és a halvány rendezés ellen kevesek még ketten is. Értékelésem: 50%. Az is a két főszereplőnek szól. Ha nem ők alakítanák Amlethet és Olgát, alig 30%-ot érne csak a film.

HE7EDIK   2022. 05. 16.

Nem rossz, de lehetett volna sokkal durvább is. A sztorit lenyúlták a Lion Kingből egy Nicole Kidman csavarral, a vége pedig eléggé kiszámítható. Több volt ebben a moziban, a vikingek mitológiájából viszont egész sokat kapunk.

BRANTON   2022. 05. 23.

Túltolva

Robert Eggerst sokan forradalmi rendezőnek tartják, mert rendezései, filmjei egyediek, és sokak szerint kimagaslóan jók is. Nos, abban egyetértek, hogy egyedi. A boszorkánnyal és A világítótoronnyal megmutatta, hogy egyedi stílusú rendező. Nekem mindössze annyi a problémám, hogy emellett már annyira „művészi”, hogy egyes jelenetek miatt egyenesen nézhetetlen. A művészi szót azért tettem Eggers esetében idézőjelbe, mert számomra feleslegesen túltolt drogos trip a megfelelő kifejezés rá. Az Északi pár fokkal emészthetőbb film, de nem sokkal. Amit nagyon tudok dicsérni itt, az a hangulat. Szerintem sikerült elkapni a kornak a hangulatát, illetve a díszletek is rendben vannak. Tele egy sor jó színésszel a film, ők hozzák is a kötelezőt. Annyira egyébként nem brutális a film, mint mondják, de kifejezetten felnőtteknek szól, már csak az atmoszférája miatt is. Szóval, nem egy rossz cucc ez, csak mint film nem igazán állja meg a helyét. Inkább egy érdekes kísérletezgetésnek nevezném, néhány jó pillanattal. Nem átlagos, nem bűn rossz, valahol a kettő között.

A film 74 276 225 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 43 641 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Az északi Robert Eggers harmadik nagyjátékfilmje A boszorkány (2015) és A világítótorony (2019) után.

(Gábor390920)

Ethan Hawke és Willem Dafoe második közös filmje a 2009-ben megjelenet Daybreakers - A vámpírok kora című film után.

(csd)

Az északi mitológiában a valkűrök képesek voltak hattyú alakját ölteni, ezt szimbolizálja a hattyú formájú sisak.

(csd)

Anya Taylor-Joy második viking tematikájú filmje a 2015-ben megjelent Vikingek csatája után.

(csd)

Nicole Kidman és Alexander Skarsgård második közös filmje a 2017-ben megjelent Hatalmas kis hazugságok után.

(csd)

Ócska közhely egy filmrendezőt „látnoki”-nak titulálni moziplakátokon, az viszont biztos, hogy a jelenlegi amerikai filmesek között Robert Eggers mindenképpen sajátos figura. A díszlet- és jelmeztervezőből a rendezői székbe átigazolt Eggers két korábbi nagyjátékfilmje, A boszorkány és A világítótorony is kiemelkedő volt sajátos képi világával, s ez Az Északi esetében sincs másként. több»

Az Északi összességében egy élvezhető, látványos mozi, a viking-filmek szerelmeseinek igazi csemege. Az átlag mozinézőnek lehet, hogy nem minden elemében fog tetszeni, és a fő karakter kissé halovány jelleme sem emeli a színvonalat, viszont Eggers ismét megmutatta, hogy nagyon ért a nagybetűs filmgyártáshoz. több»

Összességében tényleg egy nagyon erős filmről van szó, amely bár gore tekintetében elmaradt az elvártaktól, azért így is akad benne brutalitás és a korra jellemző nyers, állatias kegyetlenség. Rosszul nem döntünk, ha megnézzük, ha pedig ez lesz Eggers pályafutásának talán legkevésbé nagyon jó filmje, hát szomorúak biztosan nem leszünk. több»