Közösség

Vélemény:

 

93 A remény rabjai

(1994)

A remény rabjai

 
Eszter 79   2023.12.16 17:54
1

Tegnapelőtt láttam ezt a filmklasszikust. A barátságon kívül sok mindenről szól. Különböző személyiségtípusok bemutatása: vegyük például a börtönigazgatót, aki meglehetősen korrupt és képmutató, bűnözővé tett egy addig becsületes bankárt, és hogy továbbra is kiszolgálja az érdekeit, kiiktatta azt az embert, aki hozzásegítette volna, hogy újratárgyalják az ügyét, és talán a jogi úton tisztázhatta volna magát. Képmutató volt, mert a vallásossága nem volt hiteles, szívből jövő: a szavai és cselekedetei között nem volt összhang. Annak nagyon örültem, hogy az igazgató bűntársa elnyerte méltó büntetését, ha az igazgató gyáva módon nem lőtte volna állon magát... Őt is felelősségre vonták volna korrupciós gyilkosságért. Ebbe a filmbe találkoztam először az intézményfüggőség fogalmával, ahogy Red nevű rab elmagyarázza a rabtársainak a fogalmat, amit többé-kevésbé sikerül megérteniük. Red különböző csempészáruk beszerzésével, börtönbe való becsempészésük révén kivívta a börtöntársak tiszteletét. Andi meg a könyvelési ismeretei révén... Red volt az első rabtársa, akit először szóra méltatott, utána egy őszinte, életre szóló barátság lett belőle. A top 10-es filmek közé sorolandó, nálam legalábbis tuti. Bocsi, ha hosszúra nyúlt a véleménynyilvánitásom.