Közösség

Vélemény:

 

70 A Gyűrűk ura - A hatalom gyűrűi

(2022)

Vélemény a

 
Zsolt Péter   2023.04.12 09:37
0

Lassan 100 (!) éve annak, hogy Tolkien kidolgozta, megírta a Gyűrűk urát. Egy teljesen más világban született ez a regény. Neki alapértelmezett volt, hogy fehér bőrű karaktereket alkotott, ez volt a teljesen magától értetődő. Mégcsak szempont sem volt, hogy másként tegyen az akkori idők Angliájában. Viszont a mai globalizálódott világban azért elég visszás lenne egy olyan hozzáállás, hogy a felsőbbrendű tünde karakterek csak szigorúan fehérek lehetnek, elég rossz üzenetet közvetítene. Talán nem kell magyarázzam miért. Tolkienra egy igen művelt, humanista, nyitott emberként gondolok, szerintem ha ma még élne, neki sem lenne baja ezekkel a módosításokkal, és értené hogy miért vannak. Ami a legfontosabb: nem attól lesz jó vagy rossz egy karakter/történet/sorozat hogy az adott szereplőknek mennyire sötét, vagy világos a bőre. A regény egyik fontos üzenete, hogy fogjon össze, működjön együtt minden népség, ember, tünde, törp, hobbit, legyenek azonos tisztelettel kezelve, és együttes erővel boldoguljanak. Különböző fajok, tünde és ember szerelmére is van példa ebben a világban. Most mégis sokan azon rugóznak, hogy az egyik tünde sötétebb bőrű. Ez azért elég irónikus. A fekete tünde karaktere szerintem tök jó amúgy, én három rész után már meg is kedveltem. Aki ezt a lépést nem tudja elfogadni, az jobb esetben gyerekesen korlátolt, rosszabb esetben szimplán rasszista. Én így látom.