2023.08.07 15:40 OkosMajom Olvasottság: <100x
3

Mert nekem ez az igazi AZ!

Bevezető!

Anno a boldog 90-es években először még VHS-kazettán láttam Tommy Lee Wallace filmjét, amiben Pennywise először integetett a gyerekeknek.

Mert nekem ez az igazi AZ!

Aztán a klasszikus felállás!

Tim Curry a maga fizimiskájával egy hiteles gonosz volt, aki a frászt hozta rám!

Stephen King tökéletes sztorija filmen is megállja a helyét.

A Vesztesek Klubja bemutatása és a zseniális flashbackek mind-mind erőteljesen hozzátesznek a film lényegi mondanivalójához!

Mai szemmel már kissé lassabb, de mindenre kitér, kifejezetten hű a könyvhöz!

Színészek!

A bohócot alakító Tim Curryn kívül inkább a második vonalba tartozó színészek szereplése jellemző a filmre.

Így szerepelhetett a filmben a Vesztesek Klubja:

William Denbrough szerepében Richard Thomas, Ben Hanscom (John Ritter), Richie Tozier (Harry Anderson), Beverly Marsh Rogan (Annette O'Toole), Michael Hanlon (Tim Reid), Stanley Uris (Richard Masur), Eddie Kaspbrak (Dennis Christopher) és Bill felesége, Audrey (Olivia Hussey) és a fő ellenség, Henry Bowers (Jarred Blancard/Michael Cole).

A gyerekszínészeket már nem sorolnám fel, de nagyon jól játszottak, le a kalappal előttük.

Stáb!

Rendezőnknek a forgatókönyv írásába Lawrence D. Cohen segített be, a kamerákat Richard Leiterman kezelte, és a fülbemászó zenékért Richard Bellis volt a felelős.

Igazán nem volt semmi extra a filmben, csak annyi, hogy jól volt összerakva, valahogy volt egy bizonyos „kerete”, ami azért a történet érthetőségében nagyon fontos.

De érdekes, hogy a flashbackes részek ütősebbek voltak, mint a felnőttkori, 27 évvel későbbi történések elmesélése.

Ez egy kis hiba rendezőnktől!

Sztori!

Kicsoda ő?

A világok megszülője, ura és megrontója?

A világok felzabálója?

A mélyből jön?

Az emberiség bölcsőjénél is itt volt már!

A csatornák mélyéről kapaszkodik fel!

Ártatlan és nem ártatlan gyermekekre vadászik.

Pontosan tudja, hogy mitől lesz úrrá rajtuk a zsigeri és jeges rémület, persze hogy mindig a nyomukban van!

Valami, ami az emberi értelmet messze meghaladó sötét erő! Nem tudjuk, ki ő, de ma úgy hívják, hogy Pennywise, a bohóc!

27 évenként felébred álmából, hiszen rettenetesen megéhezik, és elindul, hogy halálra zabálja magát, és hogy ismét pihenjen 27 évet!

És most itt él Derryben!

Hét gyereknek azonban sikerül legyőznie a gonoszt, de ő pontosan 27 év múlva ismét visszatér, hogy véres bosszút álljon azokon, akik megsebesítették!

Vajon a gyerekkori hőseink le tudják győzni immár felnőttként a még erősebben visszatérő, lélekfaló Gonoszt?

Sajnos a filmen erősen érződik a low budget!

Persze itt is voltak parás képsorok...

A korai digitális trükkök, és a végén a „pók”, hát mai szemmel már nem kompatibilisek az elménkkel és a szemünkkel.

De szerencsére ez engem nem zavar, hiszen olyan alkat vagyok, aki a regény által „felállított” és megismert világot tökéletes egyvelegként kezeli ( és keveri ) a filmmel.

Na meg ugye az a bizonyos zseniális kisvárosi hangulat.

Mindenki ismer mindenkit.

Mindenki tud mindent, nincsenek igazi titkok!

Ugyan lehet egy King-műből készült film akármilyen gyenge, valahogy ez a része mindig jól működik. Ezért hatalmas respect jár Stephen Kingnek, hogy legtöbb sztoriját ugyanabba a két-három fiktív, vagy akár valós kisvárosba helyezi, ezáltal meg tudja teremteni azt a speciális, semmihez sem hasonlítható alaphangulatot, amit tőle megszokhattunk.

Stephen King: It, 1990.

Van, aki minisorozatnak hívja, van aki filmnek. Televízióra írták, és 187 perces, ha precízek akarunk lenni.

Az IMDb-n 135 ezer véleményből 6,8/10-re értékelték. Nálam ez nem releváns, én 89%-ra és itt öt csillagra!

Mindenesetre eredeti, és mára már klasszikus, főleg Tim Curry bohóckaraktere miatt!

Nem érdemes kihagyni!

dráma | horror | misztikus | thriller

1957. októbere. A gonosz felébred, és Derry, a maine-i kisváros soha többé nem lesz ugyanaz, mint előtte. Hét gyermek elképzelhetetlen borzalommal néz szembe, amely sokféle... több»

3