A 17-es fogolytábor (1953)

Stalag 17

dailyfilmsan   2019. 07. 08.

Más szemszögből megvilágítva teljesen másképp fest a tábori élet, és itt nem a nyári táborok, vagy a koncentrációs táborokról van szó. A fogolytáborokról nem igazán készült film pedig az is elég szörnyű megrázkodtatásokat okozott az emberekben. A17-e... több»

JcWh   2019. 02. 07.

Ambivalens mégis szuperül működő háborús dráma

Billy Wilder és William Holden kettőse mindig garancia egy jó filmre (Alkony sugárút, Sabrina, Fedora) és ez a 17-es fogolytábor esetében sincs másképp. Az osztrák származású Wilder húzott egy merészet és nem sokkal a II. világháború vége után rendez... teljes kritika»

szucszoli   2018. 02. 01.

Kicsit le vagyok döbbenve, hogy ma ehhez a színvonalhoz képest az amerikaiak mennyire nem tudnak jó ízléssel háborús filmet csinálni! Szinte kizárólag telibezummolt elszörnyülködő arcú színészekkel és hullahegyekkel próbálnak hamis, elcsépelt és izza... több»

TPetty   2016. 04. 27.

Kiváló film, nagyon jók a karakterek és Wilder igazi mestermunkát végzett a rendezői székben!

tomtom   2015. 07. 24.

Pontosan ott humoros és pontosan ott drámai ez a film, ahol azt a helyzet megkívánja. Nagyon ott van minden téren; szerintem a háborús filmek között az egyik alappillér.

Az Oscar-díj átvétele után nem sokkal William Holden beszélt a legjobb férfi főszereplő kategória másik jelöltjével, Burt Lancasterrel, akinek elmondta, hogy szerinte neki kellett volna elnyernie a díjat.

(JcWh)

Az Oscar-díjátadó utáni fogadáson William Holden első pohárköszöntőjét Billy Wildernek ajánlotta.

(JcWh)

A film bemutatóján 14 egykori amerikai hadifogoly is részt vett.

(JcWh)

A film bemutatása után a Life magazin Sefton karakterét Hollywood egyik legemlékezetesebb karakterének nevezte.

(JcWh)

Billy Wilder a forgatás lezárulta után 16 hónapot várt, 1953 júliusáig, míg megjelentette a filmet.

(JcWh)

A film forgatása alatt William Holden kimenőt kért, hogy részt vegyen a későbbi elnök, Ronald Reagan és Nancy Davis esküvőjén mint Reagan tanúja.

(JcWh)

Billy Wilder akkori elmondása szerint az Alkony sugárút mellett ez volt a másik kedvenc saját rendezésű filmje.

(JcWh)

Billy Wilder meghívására Marlene Dietrich és Gloria Swanson is a film forgatásán járt, ahol az egész színészgárdával együtt lefotózták őket.

(JcWh)

Billy Wilder lánya, Vicky Wilder 15 éves volt, amikor a film forgatásán járt, és találkozott William Holdennel. Vicky későbbi elmondása szerint amikor Holden rámosolygott, azonnal kamaszkori szerelemre gyulladt iránta.

(JcWh)

Billy Wilder a forgatás végégig senkinek nem árulta el, hogy ki a náci besúgó a barakkban.