N/A

Ország: Ausztria
Premier: 2013

2021.10.19 Filmbarbár

Szőrös jótevők - A poszméhek

A poszméhek – vagy közkeletűbb megnevezéssel a dongók – sokak számára jobbára ártalmatlan, de haszontalan élőlényeknek tűnnek, némelyek esetleg jobban tartanak tőlük a méretük miatt, mint mondjuk a darazsaktól. Bevallom, amíg nem láttam ezt a filmet, addig én sem tartottam túl sokra a poszméheket, de a film meglepő tényeket árult el róluk. Kiderült ugyanis, hogy sokkal szaporábban és többet dolgoznak, mint a méhek, ezért a virágok megporzásának szempontjából felbecsülhetetlen a jelenlétük. Érdekes látvány volt az a belgiumi laboratórium, amelyben kimondottan tenyésztik a poszméheket, és ahonnan rengeteg gazda rendel családokat hordozható műanyag fészkekben. De ugyanilyen izgalmas volt megtudni azt is, hogy a poszméhek mennyire hidegtűrők, vagy hogy mennyire agresszív tud lenni a királynő, amikor fészkelőhelyet keres. (Vicces, de ugyanakkor meglepő látvány volt, amikor a királynő egy egérrel küzdött, és sikerült is kiűznie a rágcsálót az általa már elfoglalt üregből.) A filmben is elhangzott, hogy még meglehetősen keveset tudunk a poszméhek életéről, de talán ez az ismeretterjesztő alkotás is segíthet meggyőzni a nézőt arról, hogy a jövőben jobban odafigyeljünk arra, hogy védjük ezeket a szőrös jószágokat, mert felbecsülhetetlen szerepük van a beporzás terén.