Virradat (1927)

Sunrise: A Song of Two Humans

Virradat

NorbiP   2017. 03. 12.

Nem gondoltam volna, hogy egy némafilm ilyen érzelmeket képes kiváltani az emberből. A filmet egy mesterműnek tartom, és tudom ajánlani bárkinek, aki nem allergiás a régi és/vagy némafilmekre.

batukán   2015. 12. 30.

Nemrég tudtam meg, hogy ebben a filmben Gérard Depardieu anyai nagyapja a főszereplő. Csak érdekességként. Nekem a szélfútta tengeren látványosan kikötött csónak tetszik a legjobban :-)

dps   2015. 05. 05.

Murnau, a német rendező (pl. Nosferatu) Hollywoodba ment, hogy elkészítse ezt a briliáns mesét egy házaspárról, akiknek kapcsolatuk egy nagyon sötét időszakát élik át éppen. Egy csábító nő kihasználja a gyengeségük e pillanatát, és megpróbálja rávenn... több»

J. Farrell MacDonald
Janet Gaynor

A filmet az USA-ban és Mexikóban forgatták le, összesen 6 helyszínen.

A New York Times egyik kritikusa, Mordaunt Hall azt nyilatkozta, hogy a Virradat nem más, mint mestermű.

Friedrich Wilhelm Murnau rendező a német expresszionizmus kiemelkedő alakjának számított.

A Rotten Tomatoes oldalán 98%-ot kapott 48 kritika alapján.

Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Filmmegőrzési Bizottsága úgy határozott 1989-ben, hogy be kell emelni a filmet Nemzeti Filmarchívumba.

Hermann Sudermann novellája, a Die Reise nach Tilsit szolgált a film alapjául.

A BBC listája szerint a 6. a filmtörténet 100 legjobb alkotásának sorában.

1927. szeptember 23-án New York City, New York, USA-ban volt a világpremier.

Forgatási helyszínek: 1. Big Bear Lake, Big Bear Valley, San Bernardino National Forest, California, USA, 2. Lake Arrowhead, San Bernardino National Forest, California, USA, 3. Mexico, 4. Columbia River, Oregon, USA, 5. William Fox Studios - 1401 N. Western Avenue, Hollywood, Los Angeles, California, USA, 6. Westwood, Los Angeles, California, USA.

1989-ben felvették a Nemzeti Filmarchívumba az Amerikai Egyesült Államokban.

Egy remek film, amely minden erénye ellenére a Nosferatu árnyékában maradt, adjunk neki bátran egy esélyt, Murnau ezúttal sem fog csalódást okozni!
9/10 több»