Virradat (1927)

Sunrise: A Song of Two Humans

Virradat

NorbiP   2017. 03. 12.

Nem gondoltam volna, hogy egy némafilm ilyen érzelmeket képes kiváltani az emberből. A filmet egy mesterműnek tartom, és tudom ajánlani bárkinek, aki nem allergiás a régi és/vagy némafilmekre.

batukán   2015. 12. 30.

Nemrég tudtam meg, hogy ebben a filmben Gérard Depardieu anyai nagyapja a főszereplő. Csak érdekességként. Nekem a szélfútta tengeren látványosan kikötött csónak tetszik a legjobban :-)

dps   2015. 05. 05.

Murnau, a német rendező (pl. Nosferatu) Hollywoodba ment, hogy elkészítse ezt a briliáns mesét egy házaspárról, akiknek kapcsolatuk egy nagyon sötét időszakát élik át éppen. Egy csábító nő kihasználja a gyengeségük e pillanatát, és megpróbálja rávenni a férjet, hogy ölje meg feleségét, adja el a farmját és szökjön meg vele. Mialatt a film bemutatja, amint a férj egy szörnyeteggé válik, fel-feltűnnek a házasság fontosságának ragyogó és emellett komikus pillanatai is, amelyek végül a feszültséggel teli befejezésben állnak össze. Filmtörténeti szemőpontok alapján is érdemes megnézni, mert számos olyan újdonságot használ a rendező, amiket eddig nem, vagy csak nagyon primitív módon használtak a filmkészítés során.

J. Farrell MacDonald
Janet Gaynor

Egy remek film, amely minden erénye ellenére a Nosferatu árnyékában maradt, adjunk neki bátran egy esélyt, Murnau ezúttal sem fog csalódást okozni!
9/10 több»

A filmet az USA-ban és Mexikóban forgatták le, összesen 6 helyszínen.

A New York Times egyik kritikusa, Mordaunt Hall azt nyilatkozta, hogy a Virradat nem más, mint mestermű.

Friedrich Wilhelm Murnau rendező a német expresszionizmus kiemelkedő alakjának számított.