Szakadt függöny

Torn Curtain

Michael és Sarah szorult helyzetbe kerülnek a színház nézőterén, amikor az állambiztonságiak egyre közelebb kerülnek ahhoz a sorhoz, amelyben ülnek. A férfi hirtelen felugrik, és azt kiáltja, hogy „Tűz van!” Pánik tör ki, és a tömegben sikerül elmenekülniük üldözőik elől. Ezt a jelenetet másolta le Richard Donner a Mel Gibson és Julia Roberts főszereplésével készült Összeesküvés-elmélet (1997) című filmjében.Szerző: Bogi87

Kimaradt a filmből az a jelenet, amelyben Armstrong professzor találkozik Gromek testvérével, akit ugyanaz a színész (Wolfgang Kieling) játszott. A férfi egy képet mutat Armstrongnak, amely fivére három gyermekét ábrázolja. A jelenetet Hitchcock azért hagyta ki, mert az volt a véleménye, hogy a közönség szimpátiája az árván maradt gyermekek miatt Michael helyett inkább az áldozat felé fordult volna. Ugyanebben a jelenetben jellegzetes hitchcocki ötletként a fivér egy olyan késsel szeletelte a kolbászt, amilyet a testvére meggyilkolásánál használtak. A kihagyott jelenet elveszett, csupán néhány fotó maradt fenn róla.Szerző: Bogi87

Hitchcock eredetileg úgy akarta befejezni a filmet, hogy Armstrong professzor eldobja azt a cetlit, melyre felírta a titkos képletet. Ez a megoldás szerinte összhangban lett volna a figura jellemével, aki bizonyos fokú naivitással, amatőrként vállalta a kémkedést, amely azonban sokkal mocskosabb munkának bizonyult (lásd Gromek kényszerű meggyilkolása), mint gondolta. Hitchcock állandó munkatársán, Alma nevű feleségén kívül állítólag senkinek nem tetszett ez a verzió, noha jellegzetesen hitchcocki ötlet volt.Szerző: Bogi87

Gromek halálának jelenetével Hitchcock azt szerette volna bemutatni, hogy valójában mennyire nehéz megölni egy embert.Szerző: Bogi87

Amikor a film elején Hitchcock néhány pillanatra megjelenik, a kísérőzene Charles Gounod Funeral March of a Marionette című szerzeményének melódiájába vált át, amely a rendező híres tévésorozata, az Alfred Hitchcock Presents (1955) fő zenei motívuma volt.Szerző: Bogi87

Alfred Hitchcock filmjeinek jelentős része bestsellerek alapján készült, így A Szakadt függöny ritka kivételnek számít, hiszen egy megtörtént kémbotrány ihlette.Szerző: Bogi87

Hitchcock szokásának megfelelően ebben a filmjében is látható néhány pillanatra: a film elején a koppenhágai szálloda előcsarnokában üldögél, és egy kisgyerek ül a térdén.Szerző: Bogi87

A cím a vasfüggönyre utal.Szerző: Bogi87

Alfred Hitchcock sem Paul Newman, sem Julie Andrews alakításával nem volt kibékülve.Szerző: Menyét Ibolya

Alfred Hitchcock úgy döntött, hogy nem használja fel Bernard Herrmann ehhez a filmhez írt zenéjét. Az összeszokott rendező-zeneszerző páros soha többé nem dolgozott együtt.Szerző: Menyét Ibolya

Herrmann igen megsértődött, mikor Alfred Hitchcock nem használta fel a zenét, amit írt. Így nyilatkozott: "Hitchcock fiatalos popzenét akart használni a filmben, mert ha a "poros ósdi zenémet" használta volna, az egész filmre rásütik ezeket a jelzőket, melyeket aztán őrá is rásütnek, és ez az egójának nagyon nem tett volna jót."Szerző: Menyét Ibolya

Alfred Hitchcock ki nem állhatta a method acting módszerét alkalmazó színészeket, és szinte megőrült, mikor Paul Newman folyamatosan arról kérdezgette, mi a karakter motivációja, mit kéne éreznie az adott jelenetben. Szerző: Menyét Ibolya