Az elmúlt napokban újra elővettem az Anakonda-franchise filmjeit, és mint oly sok filmes szériánál, eme franchise is pokoli mélyre süllyedt az évek során, leginkább minőség terén. Jómagam úgy érzem, hogy az Anakonda filmes szériájának a temetése akkor kezdődött meg, amikor 2008-ban az Anakonda 3. - Az ivadékkal tévéfilmre degradálták eme franchise-t. Persze nem állítom, hogy az 1997-es Luis Llosa rendezésében készült film egy hibátlan produkció lett volna, de a maga bugyuta hibái ellenére mégis szerethető alkotás született belőle. Továbbá azt sem állítanám, hogy a 2004-ben az Anakonda 2: A véres orchidea kijavította volna azon kisebb-nagyobb hibákat, amelyet az elődjénél fellelhettünk, de eme részei a szériának az én szememben azért még szórakoztatóak voltak. Mindezek után pedig a film jogait birtokló Screen Gems megbízta Don E. FauntLeRoyt azzal, hogy kreáljon a széria további részéiből tévéfilmet, a Sci-fi Channel megkeresésére. Persze mind a harmadik, mind pedig az Anakonda 4: Vérvonal részére valószínűleg annyira minimális gyártási költségeket biztosítottak a rendezőnek, hogy abból elfogadható óriáskígyós horrorfilmet egyszerűen nem lehet összehozni. Ezáltal pedig egyértelműen be is verték az Anakonda-franchise filmjeibe azt a bizonyos szöget. És hogy milyen lett jelen filmünk? Akárcsak, mint az Anakonda harmadik része, annyi különbséggel, hogy jelen filmünknél már nem telt egy David Hasselhoffra (ezt persze mindenki döntse el maga, hogy ez mennyire negatívum egy film esetében).
Akárcsak mint a korábbi részénél, itt sem nagyon tudok semmi pozitívumot megemlíteni a filmmel kapcsolatban sajnos, ugyanis a forgatókönyvíró (David C. Olson) továbbviszi a harmadik részben megkezdett történetvonalat, ráadásul ugyanabban az arcpirítóan gyenge minőségben, amit végigszenvedhettünk a harmadik résznél már. Ráadásul mindez ha nem lenne elegendő negatívum, akkor még azt is hozzátenném, hogy akkora volt a forgatókönyvírónál a kreatív csőd, hogy szinte pepitában előadta a negyedik rész esetében a harmadik rész történéseit (oké, minimális változtatásokkal). És ha már kreatív csőd a forgatókönyvírótól, akkor mindenképp érdemesnek tartom megemlíteni, hogy egy filmfolytatás esetében annyi legyen csak az új ötlet, hogy a filmbéli anakondák már öngyógyító képességgel is rendelkezik? Hát köszi!
A film továbbra sem rendelkezik kidolgozott, avagy jól megírt karakterekkel, még akkor se, ha vannak visszatérők e téren, akiket ismételten Crystal Allen és John Rhys-Davies színészek testesítettek meg. Az ujjónnal érkező karakterek pedig teljesen felejthetőek. Ráadásul senki ne várja, hogy a film technikai megoldásai akárcsak egy picivel is jobban festenek majd, mint a harmadik részben látottaknál, itt is szörnyű gyenge számítógépes effektekkel bomlasztják a nézők szürkeállományát.
Összegezve az Anakonda 4: Vérvonal ugyanabba a rém rossz kategóriába tartozik, mint a harmadik része. Részemről lezártnak tekintem az Anakonda-franchise filmjeit ezzel a résszel, még akkor is, ha tudom, hogy 2015-ben újra visszatérnek egy crossover formájában (ez volt A szörny az anakonda ellen), illetve a kínai filmgyártás 2024-ben elkészítette az 1997-es első Anakonda-filmből saját verziójukat.
43 Anakonda 4: Vérvonal (2009)
akció | horror | kaland | sci-fi | thriller
Egy haldokló iparmágnás felfogad egy orvost, hogy a véres orchideával egy kígyócsemetén genetikai kísérleteket végezzen. Azonban az ivadék hatalmasra nõ és étvágya már-már... több»
Szereplők: Linden Ashby, Ana Ularu, John Rhys-Davies, Crystal Allen, Alexandru Potocean