Érdekes élmény volt végignézni ezt a 10 részt nekem, aki a South Parkon kívül semmilyen sorozatot nem néz (jó, egy kicsit még a Family Guy-t). Nem abban az értelemben fájt, ahogy vártam: a kivitelezés sokkal jobb volt, mint amire számítottam, a történelmet azonban kerékbe törték.
A technikai megvalósításon látszik, hogy ezúttal nem loptak el minden pénzt, mint a Petőfilm esetében, itt jutott jelmezre, effektre, statisztára, díszletre, sok mindenre. Néha túl is tolták rendesen, a csatában levágott lábú katona combcsonkjából kilövellő artériavérzés hosszas, lassított ábrázolására sokáig fogok emlékezni, annyira kínos volt, hogy beleégett a retinámba. De legyünk elnézőek, fókuszáljunk a jó részekre!
Jó volt, hogy eredeti török, osztrák és olasz színészek játszottak és beszéltek, ettől egy osztrák úgy nézett ki, mint egy osztrák, a törökökről nem is szólva. Pörgették rendesen a török nyelvet, csak úgy pattogott a sok üzümcsücsünbürükdidir satöbbi, nem volt semmi nyelviskolás szótagolás. Ez baromira tetszett.
A szereplők változó szinten teljesítettek, volt minden a gyengétől a kiválóig. Rujder Vivien esetében például a tizedik rész legvégén döbbentem csak rá, hogy mind a tíz részt ugyanazzal a "mérgesen toppantok" arckifejezéssel játszotta végig.
Az első néhány rész eléggé szoftpornósra sikerült, telerakták jó csajokkal meg délceg ifjakkal, akik a legváratlanabb pillanatokban szaporodtak és sokasodtak, jó sok munkája lehetett az intimitáskoordinátornak. Némely színésznőink igencsak bevállalósak voltak. Képzeljétek, még homoszexualitást (leszbikusságot, azt szereti a keresztény, heteroszexuális férfinéző) is ábrázoltak, és még sincs lefóliázva a produkció.
Egy idő után megvallom, rákaptam ennek a koncepciónak az ízére, erre nem elfogyott a kufircolás a közepétől fogva? Na mindegy, jobban lehetett a cselekményre koncentrálni, a történelem az egyik fő érdeklődési köröm, így sokat vártam a sorozattól ismeretterjesztési szempontból, de ebben kellett végül hatalmasat csalódnom.
Történelmi szempontból kétféle problémám keletkezett. Az egyik a tények igen szabados elferdítése, átírása, és fontos események átugrása. Senki ne ebből a sorozatból akarja megtanulni Hunyadi János korának történelmét, mert úgy jár, mint aki a köztévéből (2025-ben írom) akarná megtudni a politikai valóságot!
A másik problémám koncepcionális: a végére nagyon azt a narratívát erőltették, hogy az Oszmán Birodalom terjeszkedése amolyan dzsihád, és nem gazdasági okokból motivált hódítás, valamint a magyar védekezést is úgy állították be, mint Európa keresztény védelmezését. Ez nekem zavaróan egybeesik a jelenkori magyar miniszterelnöknek a mostani európai kihívásokkal kapcsolatos narratívájával, jobban emlékeztet ez egy megrendelésre szállított, vagy megfelelési (továbbmegyek, benyalási) kényszerből sugallt üzenetre, mint arra, ahogy a középkorban ment az ilyesmi.
A sorozat lezárásakor megemlítik Hunyadi Mátyás majdani megkoronázását, és egyenesen azt írják ki, hogy ő lett Magyarország mindenkori legnagyobb (legjelentősebb? – nem emlékszem szóról szóra) királya. Arcom leszakad, ez minimum óriási túlzás, Hunyadi Mátyást igen ambivalensen ítélik meg ma már a történészek.
Levezetésképp néhány ténybeli furcsaság:
1. A főszereplők többnyire semmit nem változtak a kb. 4 évtizednyi cselekmény során. Mara Barankovic tök ugyanúgy néz ki egyjegyű éves korában, mint majdnem ötvenévesen, Szilágyi Erzsébet dettó. Hunyadinak adtak pár őszes hajszálat a menő hajkoronájába, de ennyi. Muradnak kicsit többet.
2. Hunyadi Jánosnak nem lehetett Mara Brankovic az első szerelme, mert addigra régen elvitték Edirnébe (Drinápolyba).
3. Mara Barankovic a filmben apácának áll, a valóságban hazaköltözik.
4. Cillei Erzsébet halálának körülményeiről semmit nem tudunk, a filmben ehhez képest hosszas sztorit kerítenek hozzá, mint ahogy arra is kapunk elméletet, hogy Cillei Ulrik ejtette teherbe a saját elsőfokú unokahúgát, Luxemburgi Erzsébetet, holott ennek nincs fellelhető irodalma, ahhoz képest hát, minimum erős vád.
5. Hosszas bemelegítést és megannyi szexjelenetet követően elfogyott a játékidő, így az utolsó előtti részben a várnai vereség után huss, gyorsan túlestünk Hunyadi kormányzóvá választásán, majd kihagytuk, hogy a rigómezei vereség után Durad Brankovic elfogta, egy halom területért és várért meg rettenet sok aranyért váltották ki, aztán felnőtt a Habsburg király, Hunyadi meg lemondott a kormányzóságról, tisztes végkielégítés mellett.
Hunyadi László eközbeni kalandos sztorijai is kimaradtak, helyette kiírták egy indokolatlan pillanatban, hogy "8 évvel később", aztán hopp, mindenki kicsit őszesebb volt, és medzsik: tök máshol folytatódott minden, nem voltak a szálak összekötve.
6. Nándorfehérvár után 2 évvel koronázták meg Mátyást, a Duna jegén, azt írja a zárófelirat. Nos, nem a Duna jegén, hanem Székesfehérvárott, és nem 2, hanem 8 év múlva.
7. A galambóci csata két évvel azelőtt volt, hogy Zsigmond alkalmazta volna Hunyadit, ehhez képest Galambócnál Hunyadi, aki még akkor ott se volt, kimenti a királyt a vízből, és ezzel indul el a szinte baráti kapcsolatuk.
Tovább is tudnám sorolni, hihetetlenül elbaltázták történelmi szempontból az egészet, nagy kár, mert a meló benne van a produkcióban, az világosan látszott.

dráma | háborús | kaland | történelmi
Hunyadi János élete a magyar és az európai történelem meghatározó részének tekinthető. Udvari intrikák, kalandok és cselszövések jellemzik ezt a korszakot, amikor Európának... több»