2021.12.29 23:26 Interfectorem Sabnock Olvasottság: 254x
2

Most már tudom, miért olyan drágák a boltban a fűszerek!

Aki Dűne-fan, az most ne figyeljen ide... Egy nappal a film megtekinése után szeretném leírni, rám hogyan hatott. Először is, kijelentem, hogy Frank Herbert 1965-ös regényét nem lehet megfilmesíteni. Eddig sem sikerült, most sem sikerült, és ezek után sem fog. Van, aki azzal érvel, hogy Denis Villeneuve egy olyan rendező, akinek zseniális műveit halála után is dicsőíteni fogják. De melyik filmje is az? A Szárnyas fejvadász 2049? Egy közepes és unalmas remake... Sicario? Vontatott és klisés, ráadásul semmi történettel... Talán az Érkezés az, amit a jobbak közé sorolhatunk, ott legalább az elefántok a ködgépben jól mutattak....

De ennyi Villeneuve, és nem több. Az évtized sci-fi alkotása többek szerint, ami egy blődség, hiszen azért volt egy Eredet és Felhőatlasz, ami tartalommal bíró, igazán grandiózus alkotás. Ja, és igényes mindenféle szempontból. Aki pedig izgalmakra vágyik, annak ott van a Hang nélkül 1-2, amin lehet bőszen rágcsálni a körmünket. Itt van nekünk egy film, ami próbálja visszaadni a regény ezer impulzussal, szállal vibráló hangulatát, de nagyon elszúrták...

Most már tudom, miért olyan drágák a boltban a fűszerek!

A zene béna és idegesítő, maximum a vérnyomásomat birizgálja meg kissé. Torzító és hangerőszabályzó. Ezt egy huszadrangú DJ simán lenyomja... Ez pedig nagy szó...

Az operatőr, Greig Fraser is néha-néha elszundíthatott a felvevőgép előtt, mert egyes jelenetek ki lettek maxolva, persze negatív előjellel, nekem rettenetesen vontatott volt az egész. Egyik szál sincs kibontva, sem a házaké, sem a szereplőké. Valahogy egy hosszú trailer, amit látunk. De könyörgöm, én a filmért fizettem! - sikkant egyet a becsapott mozinéző. A CGI-jelenetek sem lopták bele magukat a szívembe, távoliak és hatás nélküliek voltak, pedig az itthonit szidom, mert nagyrészt Magyarországon készítették őket. Yueh doktor árulása, Harkonnen báró (Stellan Skarsgård) förtelmes megjelenítése - mondjuk a kávéban fürdés tetszett -, a főhős, Paul (Timothée Chalamet) kígyóteste, Chani (Zendaya) unott feje nem kifejezetten pozitív dolgok a film szempontjából. A végtelen sivatag, az üresség, az eufórikus mindenség ábrázolása, gigantikus hadseregek, a férgek, a fremenek itt vannak, de kik ők? Villeneuve semmit nem árul el nekünk, csak úgy, mint a kutya a csont után, kapargatja a felszínt, és ennyi. Kik az Atredeisek? Kik a Harkonennek? Mit akar és ki a császár? Egyáltalán mi is ez a világ, amibe belecsöppenünk? Kik a Bene Gesseritek? A regényből minden kiderül, itt csak rácsapunk annak a bizonyos lónak a farára, és gyia, mindent bele...

A rendezőt az sem érdekli, ha leesünk a lóról, ő bizony jól érzi magát az ekhós szekéren. A fremeneknél azt hittem, hogy Morgan Freeman kiugrik egy szikla mögül, és megkérdezi, hogy valaki nem látta-e azt a bizonyos Robin Hoodot? Mondjuk Zendaya kb. annyit szerepelt a filmben, mint az előzetesben, remélem, jó sok bankóval leszedte a produceri irodát. A hang angolul még csak-csak, de szinkronizálva olyan, mint a TV Maci... Mondjuk azt legalább imádtam, és úgy dörzsöltem a fogam, mintha az életem múlna rajta.

Lady Jessica (Rebecca Ferguson) annyira unalmas karakter, hogy azon agyaltam, Villeneuve miért nem vágta ki a francba ezt a béna nőt? Már az Életben és a Hóemberben is az idegeimre ment az esetlen és béna játékával. Sajnos mire elkezdődne maga az igazi történet, már vége is a hosszú előjátéknak. A kielégülés pedig az érdeklődés hiányában elmarad, ahogy a vicc említi. Egy olyan történet, ami szól politikáról, hatalomról, emberekről és hatalomvágyukról... Egy modern szociológiai tanulmány, ami előrevetíti a jövőt. És sajnos Villeneuve erre nem érzett rá, csak pénzt akart keresni...

A jelmezek szürkék, szinte belesimulnak az állandóan mozgó, örvénylő porba, a látványvilág steril és merev, sajnos nekem most ez sem jött be. A brutális színészgárda jelenléte is sekélyes és semmitmondó, ez egy egyszemélyes Timothée Chalamet one man show, ami két és fél órán keresztül unalmas. Új, veszélyes szelek fújnak a filmkészítésben, és az igazi produkciók lassan eltűnnek...

Mi lett a Terminátor elsöprő erejével? Mi lett az Alien rettegésével? Mi lett a Star Wars-érzéssel? Mi lett a Star Trek hangulatával? És mi lett Frank Herbert Dűne-adaptációjával? Semmi, és tényleg! Szóra sem érdemes...

Ja, és már csak 6-700 napot kell aludnom, és már hipp-hopp itt is lesz a második rész... Mester úr? Biztos, hogy csak kettő rész lesz?

Sajnálom, ha valaki a regény elolvasása nélkül nézi meg a filmet, mert neki ez a sci-fi-fantasy-dráma simán eladható... Vegyétek, vigyétek!

Kedvenc fotelemből, a hangrendszert bekapcsolva is nagyon lapos és színtelen volt, csak a homok kavargott folyamatosan. Elrágcsáltam egy kis szaloncukrot...

TV Maci, fogmosás.

82 Dűne  (2021)

akció | dráma | kaland | sci-fi

Paul Atreides (Timothée Chalamet) egy zseniális és tehetséges fiatal férfi, aki hatalmas tettek véghez vitelére hivatott. Paulnak el kell utaznia az univerzum legveszélyesebb... több»

2