Közösség

Vélemény:

 

85 A törvényenkívüli Josey Wales

(1976)

A törvényenkívüli Josey Wales

 
MMcFly2015   2019.01.14 15:46
1

Elhatároztam, hogy leporolom a polcon lévő DVD-ket (amiből van egy nagy adag western is). Clint Eastwood rendezte filmekre külön figyelmet szenteltem, így kezdésnek egy igen elismert, jóra értékelt filmjét választottam: A törvényen kívüli Josey Walest. (RottenT: 95%) Sajnos rá kell jöjjek, hogy hiába voltak egykor nagyon menők a westernfilmek, mostanra elég ritka amire azt lehet mondani megállja a helyét egy mozifilmként. Jelen esetbe is így gondolom, Clint Papa nagyszerű rendező, de az itt látott akciójelenetek és vágások idejétmúltak, és nevetségesek. A nyitójelenetben megismerhetünk egy egyszerű farmert, akit megfosztanak mindenétől, majd csatlakozik a bosszú reményében a lázadókhoz. A film nem tér ki sehol, hogy Josey Wales miért olyan rettenthetetlen, közismerten hírhedt személyiség, ahogy azt a nézőknek be akarják adagolni. Annyira ez az alapja minden szituációnak, hogy a teljes játékidőbe végig kisért ez az érthetetlenség. Ez óriásit rombolt az élményen. Ami viszont kiemeli az átlagból, az a történelmi hatás - nem a megszokott spagettiwestern, hanem a polgárháború utóhatása. Vannak a műfajon belül igazi klasszikusok, de hiába a pozitív víz hang a filmről, ezt nem tudom egy átlagosnál jobbra értékelni.