Közösség

Vélemény:

 

77 Kicsorbult tőr

(1985)

Tárgyalótermi krimi, meglepetéssel

 
Berto49   2019.09.01 23:02
0

Már évekkel ezelőtt láttam, akkor nem figyeltem fel rá, hogy a Magyarországról való menekülés közben született Joe Eszterhas írta a forgatókönyvét. Sok rosszat lehet olvasni az íróról, de hagyjuk ezeket, igazságukat nem tudom megítélni. Az viszont holtbiztos, hogy a legnagyobb sikerét az „Elemi ösztön” forgatókönyvével érte el, pályafutásának zenitje után folyamatos lejtmenet következett, amit a „Showgirls” Arany Málnája is jelzett. A film újranézése után egy csillaggal emeltem az értékelésemet, nem annyira a történet, hanem Glenn Close és Jeff Bridges alakítása miatt. Mindketten fiatalok és tehetségesek voltak, nem is értem, hogy miért nem váltak később jobban elismertté. Close a hétszeres(!) Oscar jelölésével és ugyanannyi mellőzésével csúcstartó a díj történetében. Igaz, Jeff Bridges saját jogon szobortulajdonos az „Őrült szív” Bad Blake szerepe miatt, de a rengeteg country dal a szememben erősen csökkentette a színvonalat. A „Kicsorbult tőr” gyilkosának személye egy 1942-es gyártású Corona típusú írógép jellegzetes betűhibája miatt lepleződik le, de amíg ez megtörténik a nézők izgatottan tépelődhetnek, hogy ki is lehetett a talpig feketébe öltözött tettes. A jórészt tárgyalóteremben játszódó film él a zsáner szokásos elemeivel; az egyik tanú megerősíti a vádlott bűnösségét, a másik pedig cáfolja, de az igazságot nem az esküdtek döntik el.