2015.12.30 10:46 Sodanth Olvasottság: <100x
0

There has been an awakening, have you felt it?

Hát én félig éreztem. Nehéz elfogulatlanul egy olyan szériáról írni, amely meghatározta a gyerekkorunkat. A Star Wars-al én 4-5 évesen ismerkedtem meg, kb. akkor amikor Gyuri Lucas felújította a régi trilógiát.

Ámulva néztem a VHS kiadást, majd a moziban már rajongóként néztem újra és aztán általánosban jött a Baljós árnyak ami akkor teljesen elvarázsolt, ahogy a folytatások és végül 14 évesen többed magammal elmentünk a Sith-ek bosszúja premierre, ahol már szinte a fél filmet tudtuk előre és elismerően álltunk fel a moziból. Aztán eltelt majd 7 év és Lucas bejelentette, hogy birodalmát eladja a hollywood-i megaszórakoztató konszern Disneynek, a Pixar és a Marvel után, újabb fejőstehenet tudhatnak magukénak. Ami pedig először rosszul érintett, hogy kukázzák a könyvek és a játékok nagy részét, a kánonnak szinte csak a 6 film és a Clone Wars marad meg. A Lucasfilm utódjának a Spielberg növendék Kathleen Kennedyt teszi meg és igen készülnek majd a folytatások.

There has been an awakening, have you felt it?

Hát mint a ménkű úgy csapott belénk, jöttek a Mickey egeres jedilovag képek, majd 2014 őszén az első treaser, a BB8 focilabda droiddal és a pallosfénykardú Kylo-val onnantól kezdve meg 1 évig a brutális hype és újra kezdtük átélni a gyerekkorunkat. Az őrület pedig már addig fajult idén novemberre, hogy úgy éreztem star wars mérgezést kapok, mert a tejesdobozon és a májkrémes csomagoláson is Darth Vader volt már, ez a merchandise ne továbbja. Aztán jött az újabb premier dec. 18-án és a nagy nézés. Amíg az eredeti trilógia az alapmű, az előzmény meg annak a hol jó, hol rossz, de mindenképp monumentális kibővítése, addig ez az új egy nosztalgikus szórakozás. Mert bizony az Ébredő erő csak a bevezető, amit elvállat azt csont nélkül teljesíti, de sokat nem ad hozzá a szériához. A rendező választás nagy húzás volt JJ Abrams személyében, aki ugye újraértelmezte a Star Treket és maga is nagy rajongó, egy igazi geek, de tőle kicsit többet vártam. Kezdjük is a történettel, ami ugye a saga (és úgy a film) legfontosabb eleme. Nagyon örültem hogy a rendező JJ Abrams mellett Lawrence Kasdan is beszállt az írásba, aki a saga legjobb részét írta meg, a Birodalom visszavágot. Na most kérem szépen ha ilyen formátumú író van, akkor lehetne kicsit eredetibb is a sztori nem? Ugyanis aki kicsit is követte a hype körül felröppenő idióta és valós pletykákat és úgy benne van a 6 film, a clone wars, Zahn, Foster és Luceno könyvek, a Lucasarts játékok, vagyis az EU világában, annak a film 90%-a nem okozott meglepetést. Innentől kezdve kérdem én, a hardcore fanboy rajongókat, hogy amíg szétfújolták az előzmény filmeket, most egy remakelt új reményt kaptak, örülnek? Abrams ugyanis pont ezt vállalta el, hogy 100%-ig kielégítse a nagy ős rajongókat, na ez sikerült is, tutira mentek, de emiatt vajmi kevésbé lettek eredetiek. A sztori felépítése, a sivatagos bolygó, a droidba tett térkép (most nem terv), Luke keresése mint Bent, Rey mint az elhagyatott és útját kereső Luke. Majd kalandok a Falconnal és Hannal, menekülés a Birodalomtól (Első Rendtől bocs), Poe kiszabadítása, mint Leia-t, Snoke, mint az új Palpatine (vagy Plagueis), Kylo, mint Vader, Maz, mint Yoda, az új Halálcsillag, és a vége csata, amely szinte ugyanolyan volt, mint Yavinnál. És most igazat adok a Retroshock kritikájának, a film legrosszabb húzása a Starkiller base (Halálcsillag 3.0) volt. Zahn könyvek és a mostmár alternatív 7. részeknek is az voltak a hibái, hogy mindig egy új és nagyobb halálcsillagot akartak csinálni. Ennél lehetne ötletesebb is, és ez, hogy elszívja a napot, istenem, mint Luke klónja Luuke, legalább akkora hülyeség. Ezt belevették, de mondjuk egy Mara Jade-re nem futotta, nagy hiba. Persze lehet megmagyarázni, hogy a 30 év alatt nem volt háború és nem fejlődtek a lázadók meg a birodalom, de akkor hova lettek a B-, Y- és A-szárnyúak, az első rendnek meg egy csillagrombolóra és néhány TIE fighterre futotta, de van erőforrásuk egy bolygót halálcsillaggá alakítani, na ne már. Szóval ez némiképp szíven ütött, mert ennél kicsit eredetibbet vártam, ráadásul úgy keltem fel a filmtől, hogy csak az járt a fejemben, hogy ennyi? Ennyi tellett? Hát igen. Úgy tűnik a lényegest a későbbiekre tartogatják, remélem így is lesz. A hibák ellenére viszont elismerem a pozitívumokat is, az pedig elsőként a karakterkidolgozások. Na ez Gyurinak nagyon nem ment már az előzmény trilógiánál, itt Kasdan azért megmutatta magát, minden szereplő remekül volt előadva, és a casting is jó volt. Finn tetszett hogy néha bénázik, néha meg elszánt hős, Poe nagyon szimpatikus srác, Rey pedig nagyon belevaló, ha minden igaz ő az új Luke, mert erejét tekintve nagyon úgy tűnik hogy Skywalker utód. Kylo pedig tökéletes főgonosz, van olyan erős mint Vader, de sokkal labilisabb, folyamatosan vívódik, harcol benne a jó és a rossz, ezt remekül ábrázolták és Adam Driver is jól beleélte magát a szerepbe, valami ilyesmit kellett volna csinálni Anakinnal is a 3. részben. Ami pedig az öregeket illeti, Han és Chewie vitték a pálmát, annyira jó volt őket megint akcióban látni, Harrison minden ízében visszahozta a szerepét és szép lezárást is kapott, ami rajongóként megint nem volt túl meglepő. A történetvezetés viszont profi, Abrams nagy erénye, hogy remekül adagolja az érzelmet, a humort és az akciót, ahogy a mavelnél megszoktuk és nekem volt tőle félelmem, nem marháskodták el, pont elég és jól irányzott volt minden poén. Ami pedig a látványt illeti, na ott egy szavunk nem lehet. Igen a Disney a technikában profi és külön tetszett hogy visszatértek az ILM alapjaihoz, sok díszlet, jelmez, maszk, bábú, makett, és mellé a kellő mennyiségű CGI, pont jól tálalva, nem éreztem olyan műnek és sterilnek mint az előzményeknél. Megjegyzem a 2000-es évek elején ez volt a stílus, minden látvány agyon cgi-vel és őrült effektekkel, de viszont még eredeti ötletekkel. Na most 10 év után eljutottunk oda, hogy Hollywood csak nosztalgiázik, idén ilyen volt a Jurassic World és a Terminator Genesys is, csak a tuti, a megszokott, semmi új. Szólok még a zenéről John Williams alapművét kicsit újraírta, de keveset adott hozzá, míg az előzményeknél ott voltak olyan számok, mint a Duel of the Fates vagy a Battle of the Heroes, igazán jól csendülő dallamok, addig itt csak a megszokott, kicsit másképp előadva. Az Ébredő Erő egy tökéletesen marketingelt, felturbózott folytatása a filmtörténelem legnagyobb látvány filmsorozatának. A bevételeket nézve bomba siker, már a világrekordokat döntögeti, a Disney elismerően számolgathatja a zöldhasút és innentől kezdve sorba ontják majd a folytatásokat, minden évben kapunk valami úgy részt, vagy előzmény szálat, majd meglátjuk. A 8. részt tekintve én bizakodom, mert egy nagyon tehetséges rendezőt bíztak meg Rian Johnson személyében, aki bizonyított kis filmjeivel és a 8. részt egyszerre írja és rendezi is. Nagy súly van a vállán, talán nagyobb, mint Abramsén, mert most tényleg újat kell mutatni, nem merülhet ki abban a 8. epizód, hogy üldözik a lázadókat az első rendiek és a végén Luke benyögi Reynek, hogy én vagyok az apád. Ha ez lesz én felállok a moziban és kimegyek, mert a star wars mindig is az újításokról és a még jobb és nagyobbról szólt, nem a nosztalgiáról. Minden hibát félretéve, nagyon szórakoztató az Ébredő Erő, mind a régi rajongóknak, mind az újaknak, akik most ismerkednek a star wars-al, nekik talán nagyobb szórakozás volt. A film leképezése a mai Hollywoodnak, nem kell az eredetiség, csak a megszokott, az ismert újra, nagyobban, szebben csomagolva, de a lényeg hogy a befektetett milliókból, milliárdok legyenek, nem tudom meddig lehet még ezt csinálni, de mint filmrajongó kezdem kicsit unni. Addig is várom az új sw részeket, esetleg új játékokat, könyveket, mert ez nekem csak a bemelegítés volt, a java csak most jön. A Disney bizonyította, hogy azért jó kezekben van nála a saga, csak újítsanak, istenem legyenek kicsit kreatívak és akkor nem lesz gond. Az Erő legyen velünk!

akció | kaland | sci-fi

Több mint három évtizeddel a második Halálcsillag megsemmisítése után a Galaktikus Birodalom nyomába lépő Első Rend tervet eszel ki a hatalom megszerzésére és az Új... több»

0