A medve

L'Ours

Bár a forgatókönyvben a medvéket és a két vadászt is megnevezik, a filmben nem említik a nevüket. A grizzly medve kölyköt a forgatókönyv Youk néven emlegeti, a felnőtt Kodiak medvét pedig Kaar néven ismerik. Tchéky Karyo karakterét állítólag Tomnak hívták, Jack Wallace pedig Bill. Ezek a nevek nem azonosak a Curwood regényében megjelenő nevekkel, például a kölyköt Muskwa néven említik a regényben, felnőtt társát pedig Thornak hívják.Szerző: Thibo84

Brach és Annaud úgy döntöttek, hogy a filmet úgy állítják be, mintha a 19. század végén játszódna, hogy érzékeltessék az igazi pusztaságot, különösen az emberi karakterek számára.Szerző: Thibo84

Noha Brach 1981 végén kezdte el írni a forgatókönyvet, Annaud újabb projektet vállalt, Umberto Eco A rózsa neve című könyvének adaptációját. A következő film előkészítése és forgatása között Annaud több állatkertet bejárt az állatok viselkedésének kutatása céljából. Később az American Humane Associationnek adott interjújában Annaud kijelentette: "Valahányszor el voltam ragadtatva a tigrisektől, arra gondoltam, hogy A medve helyett a Tigris című filmet kell csinálnom. Azonban úgy éreztem, hogy A medvével jobban tudok azonosulni". A kész forgatókönyvet 1983 elején mutatták be Berrinek.Szerző: Thibo84

Jean-Jacques Annaud korábbi filmjei – köztük az Oscar-díjas Black and White in Color (1976) és a Quest for Fire (1981) – kereskedelmi sikere után Claude Berri producer felajánlotta Annaud következő projektjének elkészítését költségektől függetlenül. A francia filmrendező először azt fontolgatta, hogy olyan filmet készít, amely magában foglalja az emlősök kommunikációját viselkedés és nyelv helyett, miközben a Quest for Fire-en dolgozott. Mivel felcsigázta, hogy egy állatot tegyen egy pszichológiai dráma sztárjává, úgy döntött, hogy szórakoztató, kereskedelmi kalandot és pszichológiai filmet készít, amelynek állathőse lesz. Megbeszélte ezt az ötletet munkatársával, a forgatókönyvíró Gerard Brach-szal, aki néhány napon belül elküldte Annaud-nak a The Grizzly King egy példányát, amihez a filmes gyorsan beleegyezését adta.Szerző: Thibo84

A stáb 200 főből állt. Tony és Heidi Lüdi csapata volt a film produkciótervezője és művészeti vezetője Bernhard Henrich díszlettervező mellett. A Movie Worlds: Production Design in Film című könyvükben Lüdisék kijelentették, hogy a film produkciótervezőiként "folyamatosan szembesültek a kérdéssel: Mit kellett tenned? " Erre azt válaszolták, hogy „Az Alpokot Brit Kolumbiává változtatni". Az operatőr Philippe Rousselot megjegyezte, hogy" az egyetlen dolog, amit Jean-Jacques nem tudott irányítani a Bajor-Alpokban forgatás közben, az az időjárás volt: nem sikerült megszerveznie, hogy a felhők részt vegyenek a gyártás előtti megbeszéléseken". Szerző: Thibo84

Számos további jelenetet is forgattak egy belga állatkertben 1988 elején.Szerző: Thibo84

A medve számos tematikus elemet tartalmaz. Ezek a témák magukban foglalják az árvaságot, a veszélyt és a védelmet, valamint a vadász iránti irgalmat. Derek Bousé filmkritikus összekapcsolta A medve és a vadonról szóló filmek Disney modelljét, és nemcsak a szimpatikus karaktereket, de a film szerkezetét is összehasonlította az animációs Bambi (1942) és az élőszereplős Perri (1957) filmjével. A Wildlife Films című, 2000-es könyvében Bousé szorosabb összefüggést mutat Annaud filmje és a Disney Dumbo (1941) között, mivel mindkét fiatal állat korán elvesztette az anyját, ami olyan szerencsétlen helyzetet teremtett, amely lehetővé teszi a cselekmény többi részének fejlődését (bár Dumbo édesanyját csak börtönbe zárták egy időre, és a film végén újra találkozott a fiával). A Dumbo és A medve hasonló célú álomszekvenciát mutat, amelyet az előbbi esetében az alkohol, az utóbbiéban pedig a hallucinogén gombák hoznak létre.Szerző: Thibo84

A Tom által használt fegyver egy Winchester 1866-os "Yellow Boy" puska.Szerző: Thibo84

A produkció során Bart megsebesítette Jean-Jacques Annaud-t, miközben két fotósnak pózolt.Szerző: Thibo84

Három tréner dolgozott Barttal (a tulajdonosával, Doug Seusszal együtt), tizenegy a kölykökkel, három a kutyákkal és három a lovakkal.Szerző: Thibo84

Míg az animatronikus medvéket a harcok több jeleneténél használták, az élő állatokat, köztük a medvéket, kutyákat, lovakat és mézelő méheket a helyszínen használták a forgatáshoz. Egy képzett, 9 láb (majdnem 3 méter) magas, Bart nevű medve a Kodiak medvét játszotta, míg egy fiatal nőstény, Douce (angolul "Sweet") medve játszotta a grizzly kölyök szerepét több helyettessel.Szerző: Thibo84

1916-ban jelent meg James Oliver Curwood a Grizzly King című regénye. A történet számos utazáson alapult, amelyet Brit Kolumbiába tett, és a fiatal vadász, akit Jimnek hívnak, maga Curwood. Több cselekményeleme a grizzly kölyök és a Kodiak medve közötti barátsággal foglalkozik. Curwood életrajzírója, Judith A. Eldridge úgy véli, hogy az az eset, amelyben a vadászt egy medve megkíméli, valós eseményen alapszik, amely tény később Jean-Jacques Annaud-hoz kapcsolódott. Egy interjú során elmondta, hogy "levelet kapott Curwood unokájától, amelyből kiderült, hogy ami a történetben történt, vele történt. Medvére vadászott, mint gyakran, és a puskáját elvesztette egy sziklán. Hirtelen egy hatalmas medve szembeszállt vele és fenyegette, de Curwood nem tudhatta, hogy megkíméli az életét." Röviddel a könyv megjelenése után Curwood, a hajthatatlan vadász a vadvédelem híve lett.Szerző: Thibo84

A forgatás az olaszországi Dolomitokban zajlott.Szerző: Thibo84